ARMember Lite - Membership Plugin v4.0.60 - en to ja translation catalogue (2479 entries)

en:  ago
ja: 前

en:  characters allowed.
ja: 許可される文字。

en:  characters.
ja: キャラクター

en:  cycles due
ja: 期限が切れたサイクル

en:  Days
ja: 日々

en:  Label
ja: 必須フィールド

en:  Meta
ja: メタ

en:  Note that importing user's data will
ja: ユーザーのデータをインポートすると、

en:  plan for this user?
ja: このユーザー向けのプランは?

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
ja: 「アクセス ルール」は、ARMember プラグインの主要なコア機能です。 関連する計画に従ってサイトでコンテンツ保護を管理するための非常に簡単なインターフェイス。 コンテンツ保護アクセス ルール

en: (If no referrer page.)
ja: (参照元ページがない場合)

en: (Original page before login.)
ja: （ログイン前のオリジナルページ）

en: (Original page before signup.)
ja: （お申し込み前のオリジナルページです）

en: (Trial Transaction)
ja: （トライアル取引）

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
ja: (画像を設定するにはクロッパーを使用し、%sはマウス スクローラーを使用して画像をズームします。)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
ja: (クロッパーを使用して画像を設定し、マウススクローラーを使用して画像をズームします。)

en: 404 Not Found
ja: 404お探しのページが見つかりませんでした404見つかりませんで

en: A PHP extension stopped the file upload.
ja: PHP 拡張機能によりファイルのアップロードが停止されました。

en: Access Rules
ja: アクセスルール

en: Access Rules Updated Successfully.
ja: アクセス ルールが正常に更新されました。

en: Account Closed
ja: アカウントが閉鎖されました

en: Account Holder Name
ja: 口座名義

en: Account Holder Name Label
ja: 口座名義人名ラベル

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
ja: 口座名義人名ラベルを空白のままにすることはできません。

en: Account Inactive
ja: アカウントが非アクティブです

en: Account Pending
ja: アカウント保留中

en: Account Setup
ja: アカウントのセットアップ

en: Achievements Added Successfully.
ja: 実績が正常に追加されました。

en: Achievements Updated Successfully.
ja: 実績が正常に更新されました。

en: Action
ja: アクション

en: Action Buttons
ja: アクションボタン

en: Action By Admin
ja: 管理者によるアクション

en: Action by system
ja: システムによるアクション

en: Action to be performed after plan duration is finished.
ja: 計画期間が終了した後に実行されるアクション。

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
ja: 何らかの理由で支払いが失敗した場合に実行されるアクション。

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
ja: ユーザーがフロントエンドからメンバーシップをキャンセルするときに実行されるアクション。

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
ja: ユーザーが現在のプランからメンバーシップをアップグレードまたはダウングレードするときに実行されるアクション。

en: Activate
ja: 活性化

en: Activate Plan
ja: プランのアクティブ化

en: Activation link is expired or invalid.
ja: アクティベーションリンクの有効期限が切れているか、無効です。

en: Active
ja: アクティブ

en: active
ja: アクティブ

en: Active Members
ja: アクティブなメンバー

en: Active Tab Color
ja: アクティブなタブの色

en: Add
ja: 追加

en: Add Conditional Rules
ja: 条件付きルールの追加

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
ja: Hide_plans="1" パラメータを追加して、プラン選択領域を非表示にします。

en: Add Icon
ja: アイコンを追加

en: Add Manual Payment
ja: 手動支払いを追加する

en: Add Member
ja: メンバーを追加

en: Add Membership Plan
ja: メンバーシッププランを追加

en: Add More
ja: さらに追加

en: Add new form
ja: 新しいフォームを追加

en: Add New Member
ja: 新しいメンバーを追加

en: Add New Plan
ja: 新しいプランを追加

en: Add New Plan + Signup Page
ja: 新しいプランの追加 + サインアップページ

en: Add New Response
ja: 新しい応答を追加

en: Add New Setup
ja: 新しいセットアップを追加

en: Add New Subscription
ja: 新しいサブスクリプションを追加

en: Add Profile Template
ja: プロファイルテンプレートの追加

en: Add Shortcode
ja: ショートコードを追加

en: Add Social Accounts
ja: ソーシャルアカウントを追加する

en: Add Subscription
ja: サブスクリプションの追加

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
ja: subscription_plan="PLAN_ID" パラメーターを追加して、PLAN_ID が選択されたプランを維持します。

en: Add to Menu
ja: メニューに追加

en: Add URL
ja: URLを追加

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ja: アドオンのリストは現在利用できません。 後でもう一度試してください。

en: Additional Fields
ja: 追加フィールド

en: Additional Info/Note
ja: 追加情報/メモ

en: Additional Info/Note Label
ja: 追加情報/メモラベル

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
ja: 追加情報/メモラベルを空白のままにすることはできません。

en: Additional Note
ja: 追記

en: Additional Shortcodes
ja: 追加のショートコード

en: Addon activated successfully.
ja: アドオンが正常に有効化されました。

en: Addon deactivated successfully.
ja: アドオンが正常に無効化されました。

en: Addon installed successfully.
ja: アドオンは正常にインストールされました。

en: Admin Email
ja: 管理者のメールアドレス

en: Admin Login Page is restricted by admin
ja: 管理者ログインページは管理者によって制限されています

en: Admin Terminated Account
ja: 管理者がアカウントを停止しました

en: Advanced Fields
ja: 先端分野

en: Advanced Security
ja: 高度なセキュリティ

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: after adding new
ja: 新規追加後

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
ja: 新しいメニュー項目を追加した後。 新しいメニュー項目にはデフォルトのアクセス ルールが適用されます。

en: After Basic SignUp Redirection Rules
ja: 基本的なサインアップ リダイレクト ルールの後

en: After certain time of post is modified
ja: 一定時間後に投稿が変更される

en: After certain time of post is published
ja: 投稿が一定時間後に公開される

en: After Login Redirection Rules
ja: ログイン後のリダイレクトルール

en: After maximum failed login attempts user will be inactive for given minutes. During this time, user will not be able to login into the system.
ja: ログイン試行が最大回数失敗すると、ユーザーは指定された分間非アクティブになります。 この間、ユーザーはシステムにログインできなくなります。

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
ja: メンバーシップ/プラン取得後のリダイレクト ルール

en: After Registration Form
ja: 登録フォーム後

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian
ja: アルバニア人

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Align
ja: 整列

en: All Activities
ja: すべてのアクティビティ

en: All Forms
ja: すべてのフォーム

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
ja: 新しいプランの追加、プランのステータスの変更、サイクルの更新、日数の延長、プランの削除などのすべてのアクションは、このページの下部にある保存ボタンをクリックした後にのみ適用されます。

en: Allow Access
ja: アクセスを許可します

en: Allow Auto debit method only
ja: 自動引き落とし方法のみを許可する

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
ja: メンバーが複数のプランを同時に購読できるようにします。

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
ja: 半自動(手動)方式のみを許可する

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
ja: この機能を有効にすることで、ユーザーがソーシャル アカウントでサインアップ/ログインできるようになります。

en: Allowed File Extension
ja: 許可されるファイル拡張子

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
ja: Beaver Builder ウィジェットをメンバーシップ プランに基づいて制限できるようにします。

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
ja: メンバーシッププランごとにセクションや行などのDivi Builderコンテンツへのアクセスを設定できるようにします。

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
ja: メンバーシップ プランまたはログインしているメンバーごとに、Gutenberg ブロックへのアクセスを設定できるようにします。

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
ja: メンバーシッププランごとにWPBakery Elementsのコンテンツ制限を設定できます。

en: Alphabetically
ja: アルファベット順

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Amount
ja: 額

en: Amount should not be blank.
ja: 金額を空白にすることはできません。

en: Amount Type
ja: 金額タイプ

en: and
ja: そして

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Any Archive page
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Any attachment page
ja: 任意の添付ページ

en: Any Condition
ja: あらゆる条件

en: Any Date or Time Archive
ja: 任意の日付または時刻のアーカイブ

en: Any Plan
ja: どのプランでも

en: Any single page or post
ja: 単一のページまたは投稿

en: API Password can not be left blank.
ja: API パスワードを空白のままにすることはできません。

en: API Services
ja: APIサービス

en: API Signature can not be left blank.
ja: API 署名を空白のままにすることはできません。

en: API Username can not be left blank.
ja: API ユーザー名を空白のままにすることはできません。

en: Apply
ja: 適用する

en: Approve
ja: 承認する

en: Approved
ja: 承認された

en: Arab/Egypt
ja: アラブ/エジプト

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Archive: Day
ja: アーカイブ: 日

en: Archive: Month
ja: アーカイブ: 月

en: Archive: Time
ja: アーカイブ: 時間

en: Archive: Year
ja: アーカイブ: 年

en: Are you sure to delete configuration?
ja: 設定を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
ja: 選択したメンバーのログイン試行をリセットしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to activate
ja: アクティブ化してもよろしいですか

en: Are you sure you want to active this plan?
ja: このプランを有効にしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
ja: サブスクリプションをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
ja: このサブスクリプションをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to change transaction status?
ja: トランザクションステータスを変更してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this field?
ja: このフィールドを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this form set?
ja: このフォーム セットを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this form?
ja: このフォームを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
ja: このメンバーを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this member?
ja: このメンバーを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
ja: このメッセージを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
ja: このプランをユーザーから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
ja: このプランを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this plan?
ja: このプランを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this setup?
ja: この設定を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
ja: このトランザクションを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
ja: このトランザクションを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
ja: アカウントを削除してもよろしいですか? これにより、サイトからすべてのアカウント データが消去されます。 アカウントを削除するには、以下にパスワードを入力してください。

en: Are you sure you want to remove cover photo?
ja: カバー写真を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
ja: プロフィール写真を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
ja: このユーザーからこのプランを削除してもよろしいですか??

en: Are you sure you want to renew next cycle?
ja: 次のサイクルを更新してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to resend verification email?
ja: 確認メールを再送信してもよろしいですか?

en: ARForms Successfully installed.
ja: ARForms が正常にインストールされました。

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: ARMember Access Rules
ja: ARMember アクセス ルール

en: ARMember Admin
ja: ARMember 管理者

en: ARMember Admin (Import)
ja: ARMember 管理者 (インポート)

en: ARMember Basic Tutorial
ja: ARMember 基本チュートリアル

en: ARMember Close Account
ja: ARMember アカウントを閉じる

en: ARMember Current Membership
ja: ARMember 現在のメンバーシップ

en: ARMember Debug
ja: ARMember デバッグ

en: ARMember Edit Profile
ja: ARMember プロフィールの編集

en: ARMember Form
ja: ARMember フォーム

en: ARMember Forms
ja: ARMember フォーム

en: ARMember Latest Members
ja: ARMember 最新メンバー

en: ARMember Login Widget
ja: ARMember ログイン ウィジェット

en: ARMember Logout
ja: ARMember ログアウト

en: ARMember Membership Setup Wizard
ja: ARMember メンバーシップ設定ウィザード

en: ARMember My Profile
ja: ARMember 私のプロフィール

en: ARMember Payment Transaction
ja: ARMember 支払いトランザクション

en: ARMember Protected
ja: ARMember 保護中

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
ja: ARMember のセットアップは迅速かつ簡単です。 以下をクリックして、簡単な初期プロセスをご案内します。 心配しないでください。 いつでも戻って、何を行っても変更できます。

en: ARMember setup wizard completed
ja: ARMember セットアップ ウィザードが完了しました

en: ARMember Statistics
ja: ARMember 統計

en: ARMember User Avatar
ja: ARMember ユーザーのアバター

en: ARMember User Custom Meta
ja: ARMember ユーザーのカスタム メタ

en: ARMember User Displayname
ja: ARMember ユーザーの表示名

en: ARMember User Firstname Lastname
ja: ARMember ユーザーの名 姓

en: ARMember User Plan
ja: ARMember ユーザープラン

en: ARMember User Plan Information
ja: ARMember ユーザープラン情報

en: ARMember Username
ja: ARMember ユーザー名

en: ARMember Warning
ja: ARMember 警告

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: ARPrice Successfully installed.
ja: ARPrice が正常にインストールされました。

en: Aruba
ja: アルバ

en: as One Time payment for
ja: 1 回限りの支払いとして

en: as One Time payment till
ja: までの 1 回限りの支払いとして

en: As well as following setup(s) will not work properly
ja: 以下のセットアップも正しく動作しません

en: Assign Default Plan
ja: デフォルトプランの割り当て

en: Associated Plans:
ja: 関連するプラン:

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
ja: 有料プランを選択するには、少なくとも 1 つの支払いゲートウェイ構成が必要です。

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Author Archives
ja: 著者のアーカイブ

en: Auto Debit
ja: 自動引き落とし

en: Auto Debit Payment
ja: 自動デビット支払い

en: Automated Email Messages
ja: 自動電子メールメッセージ

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic approve
ja: 自動承認

en: Automatic login on signup
ja: サインアップ時の自動ログイン

en: Automatic Subscription
ja: 自動購読

en: Automatic Subscription Label
ja: 自動購読ラベル

en: Avatar
ja: アバター

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Back
ja: 戻る

en: Back to listing
ja: リストに戻る

en: Back to template options
ja: テンプレートのオプションに戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Overlay
ja: 背景オーバーレイ

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Bank Name
ja: 銀行名

en: Bank Name Label
ja: 銀行名ラベル

en: Bank Name Label can not be left blank.
ja: 銀行名ラベルを空白のままにすることはできません。

en: Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Bank Transfer Fields
ja: 銀行振込欄

en: Bank transfer request has been approved.
ja: 銀行振込リクエストが承認されました。

en: Bank transfer request has been cancelled.
ja: 銀行振込リクエストはキャンセルされました。

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Based On Plan Assigned Date
ja: 計画に割り当てられた日付に基づく

en: Basic Configuration
ja: 基本構成

en: Basic Fields
ja: 基本分野

en: Basic Options
ja: 基本オプション

en: Basque
ja: バスク語

en: Beaver Builder Restriction
ja: ビーバービルダーの制限事項

en: Before Expiration Of
ja: 有効期限が切れる前に

en: Before Registration Form
ja: 登録フォームの前に

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Billing Cycle
ja: 請求サイクル

en: Billing Cycle Starts From
ja: 請求サイクルの開始日

en: Biography
ja: バイオグラフィー

en: Biography can not be left blank.
ja: 経歴を空白のままにすることはできません。

en: Blank field message
ja: 空白のフィールドメッセージ

en: Block all access of this plan
ja: このプランへのすべてのアクセスをブロックする

en: Block Email Addresses On Signup
ja: サインアップ時にメールアドレスをブロックする

en: Block Username On Signup
ja: サインアップ時にユーザー名をブロックする

en: Blocked Email Addresses Message
ja: ブロックされたメールアドレスのメッセージ

en: Blocked Username Message
ja: ブロックされたユーザー名メッセージ

en: Blog Admin
ja: ブログ管理者

en: Blog Index
ja: ブログインデックス

en: Blog Name
ja: ブログ名

en: Blog URL
ja: ブログURL

en: Body Content Color
ja: 本文の内容の色

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: BookingPress Successfully installed.
ja: BookingPress が正常にインストールされました。

en: Border
ja: 国境

en: Border Color
ja: ボーダの色

en: Border Radius
ja: 境界半径

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Both (allow user to select payment method)
ja: 両方 (ユーザーが支払い方法を選択できるようにします)

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bottom
ja: 底

en: Box Hover
ja: ボックスホバー

en: Box Hover Effect
ja: ボックスホバー効果

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Buddypress/Buddyboss Integration
ja: Buddypress/Buddyboss の統合

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Button
ja: ボタン

en: Button Background
ja: ボタンの背景

en: Button Background 2
ja: ボタンの背景 2

en: Button Color
ja: ボタンの色

en: Button CSS
ja: ボタンCSS

en: Button Font
ja: ボタンのフォント

en: Button Font Color
ja: ボタンのフォント

en: Button Hover CSS
ja: ボタンのフォント

en: Button Position
ja: ボタンの位置

en: Button Style
ja: ボタンのスタイル

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: by admin
ja: 管理者による

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
ja: デフォルトでは、すべてのユーザーがすべてのコンテンツ項目にアクセスできます。 デフォルトの制限ルールをオンにしてプランを選択すると、選択したプランでのみアクセスできるようになります。

en: by default.
ja: デフォルトでは。

en: By User
ja: ユーザー別

en: Calendar Localization
ja: カレンダーのローカリゼーション

en: Calendar Style
ja: カレンダースタイル

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Subscription
ja: サブスクリプションをキャンセルする

en: Cancel Subscription Action
ja: サブスクリプションのキャンセルアクション

en: Cancel Subscription Immediately
ja: すぐにサブスクリプションをキャンセルする

en: Cancel User's Subscription.
ja: ユーザーのサブスクリプションをキャンセルします。

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: cancelled
ja: キャンセル

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
ja: アップロードされたファイルからデータを抽出できないか、ファイルがアップロードされませんでした。

en: Cannot Set Past Dates.
ja: 過去の日付は設定できません。

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
ja: カード詳細を認証できませんでした。他のカード詳細を使用してください。

en: Card Number should not be blank.
ja: カード番号を空白にすることはできません。

en: Cash
ja: 現金

en: Catalan
ja: カタルーニャ語

en: Category
ja: カテゴリー

en: category is restricted by admin
ja: カテゴリは管理者によって制限されています

en: category(s)
ja: カテゴリ

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Center
ja: 中心

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Change Color Scheme
ja: 変色カラースキームの変更

en: Change currency
ja: 通貨を変更する

en: Change Directory Template
ja: ディレクトリテンプレートの変更

en: Change Expiry Date
ja: 有効期限の変更

en: Change Font Settings
ja: フォント設定の変更

en: Change Password
ja: パスワードを変更する

en: Change Password Messages
ja: パスワード変更メッセージ

en: Change Password page
ja: パスワード変更ページ

en: Change Pattern
ja: 変更パターン

en: Change Plan
ja: プラン変更

en: Change Plan Skin
ja: プランスキンの変更

en: Change Role (Not recommended)
ja: 役割の変更 (非推奨)

en: Change Status
ja: ステータスを変更する

en: Change Subscription
ja: サブスクリプションの変更

en: Change Transaction Status
ja: トランザクションステータスの変更

en: character.
ja: キャラクター。

en: characters allowed.
ja: 許可される文字。

en: characters.
ja: 文字。

en: Check Default Access Rule
ja: デフォルトのアクセス ルールを確認する

en: Check If User In Trial Period
ja: ユーザーが試用期間中かどうかを確認する

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Cheque
ja: チェック

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinese Simplified
ja: 中国語（簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国の伝統的な

en: Chinese/China
ja: 中国語/中国

en: Chinese/Taiwan
ja: 中国人/台湾人

en: Chino/Hong Kong
ja: チノ/香港

en: Choose Plan
ja: プランを選択

en: Choose your option
ja: オプションを選択してください

en: Classic
ja: クラシック

en: Clear
ja: クリア

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
ja: API 認証情報を取得する方法の詳細については、以下のリンクをクリックしてください。

en: Click here to continue
ja: 続けるにはこちらをクリック

en: Click here to open form
ja: ここをクリックしてフォームを開きます

en: Click here to open Set up form
ja: ここをクリックしてセットアップフォームを開きます

en: Click here to Show failed payment history
ja: 失敗した支払い履歴を表示するにはここをクリックしてください

en: Click to add shortcode in textarea
ja: クリックしてテキストエリアにショートコードを追加します

en: Click to Copy
ja: クリックしてコピー

en: Click to copy
ja: クリックしてコピー

en: Click to preview
ja: クリックしてプレビューします

en: Clone from existing forms
ja: 既存のフォームからクローンを作成する

en: Close
ja: 近い

en: Close Account
ja: アカウントを閉じる

en: Code Copied
ja: コードがコピーされました

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Color Scheme
ja: カラースキーム

en: Common Messages
ja: よくあるメッセージ

en: Comoros
ja: コモロ

en: Complete
ja: 完了

en: Complete simple steps to get started.
ja: 簡単な手順を完了して開始してください。

en: Completed Recurrence
ja: 完了した再発

en: Configure
ja: 構成、設定

en: Configure More Gateways
ja: 追加のゲートウェイを構成する

en: Configure Plan + Signup Page
ja: 「プランの設定 + サインアップ」ページ

en: Configure Submission Redirection
ja: 送信リダイレクトの構成

en: Confirm Email Address
ja: メールアドレスを確認

en: Confirm Email Address can not be left blank.
ja: メールアドレスの確認は空白のままにすることはできません。

en: Confirm Password
ja: パスワードを認証する

en: Confirm Password can not be left blank.
ja: パスワードの確認を空白のままにすることはできません。

en: Confirmation
ja: 確認

en: Congo
ja: コンゴ

en: Congratulations!
ja: おめでとう！

en: Content Access
ja: コンテンツへのアクセス

en: Content Access Rules
ja: コンテンツアクセスルール

en: Content Cannot Be Empty.
ja: コンテンツを空にすることはできません。

en: Content Font
ja: コンテンツのフォント

en: Content Restriction Shortcode
ja: コンテンツ制限のショートコード

en: Content Text
ja: コンテンツテキスト

en: Content Width
ja: コンテンツの幅

en: Continue
ja: 続く

en: Cosidering duplicate
ja: 重複を検討中

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Could not save password reset key to database.
ja: パスワード リセット キーをデータベースに保存できませんでした。

en: Couldn't register you... please contact the
ja: 登録できませんでした... までお問い合わせください

en: Country/Region
ja: 国/地域

en: Coupon
ja: クーポン

en: Cover
ja: カバー

en: Credit Card Description
ja: クレジットカードの説明

en: Credit Card Label
ja: クレジットカードのラベル

en: Credit Card Number
ja: クレジットカード番号

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Crop
ja: 作物

en: crop
ja: 作物

en: Cuba
ja: キューバ

en: Currency
ja: 通貨

en: Current
ja: 現在

en: Current Membership
ja: 現在のメンバーシップ

en: Current plan
ja: 現在の計画

en: Current user doesn't have permission to delete users
ja: 現在のユーザーにはユーザーを削除する権限がありません

en: Current User Information
ja: 現在のユーザー情報

en: Current user profile URL pattern
ja: 現在のユーザー プロファイルの URL パターン

en: Custom Color
ja: カスタムカラー

en: Custom Currency
ja: カスタム通貨

en: Custom Meta
ja: カスタムメタ

en: Custom Post is protected
ja: カスタム投稿は保護されています

en: Custom Setting
ja: カスタム設定

en: custom taxonomy(s)
ja: カスタム分類法

en: CVC Number should not be blank.
ja: CVC 番号を空白にすることはできません。

en: CVV Code
ja: CVVコード

en: CVV Description
ja: CVVの説明

en: CVV Label
ja: CVVラベル

en: Cycle Date
ja: サイクル日

en: cycles due
ja: 期限が切れたサイクル

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Daily
ja: 毎日

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Danish/Denmark
ja: デンマーク/デンマーク

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Day
ja: 日

en: day
ja: 日

en: day of month
ja: 月の日

en: Day(s)
ja: 日々）

en: Days
ja: 日々

en: days
ja: 日々

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: Default access rule will be applied to new
ja: デフォルトのアクセス ルールが新しいアクセス ルールに適用されます

en: Default Access Rules for newly added Content
ja: 新しく追加されたコンテンツのデフォルトのアクセス ルール

en: Default Cover
ja: デフォルトの表紙

en: Default Cover Image
ja: デフォルトのカバー画像

en: Default Cover Photo
ja: デフォルトのカバー写真

en: Default Currency
ja: デフォルトの通貨

en: Default Profile Template
ja: デフォルトのプロファイルテンプレート

en: Default Redirect To
ja: デフォルトのリダイレクト先

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
ja: 上記の条件のいずれかが一致しない場合、デフォルトで上記の URL にリダイレクトされます。

en: Default Redirect URL
ja: デフォルトのリダイレクト URL

en: Default Redirection url is required.
ja: デフォルトのリダイレクト URL は必須です。

en: Default Restriction
ja: デフォルトの制限

en: Default Restriction Rules
ja: デフォルトの制限ルール

en: Default Rules Saved Successfully.
ja: デフォルトのルールが正常に保存されました。

en: Default Selected Plan
ja: デフォルトの選択されたプラン

en: Default Set
ja: デフォルトセット

en: Delete
ja: 消去

en: Delete Field
ja: フィールドの削除

en: Delete fields of this specific form.
ja: この特定のフォームのフィールドを削除します。

en: Delete Form
ja: フォームの削除

en: Delete Form Set
ja: フォームセットの削除

en: Delete Member(s)
ja: メンバーの削除

en: Delete Plan
ja: プランの削除

en: Delete Plan(s)
ja: プランの削除

en: Delete Setup
ja: セットアップの削除

en: Delete Transaction(s)
ja: トランザクションの削除

en: Delicious
ja: 美味しい

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Desc. Font Size
ja: 説明 フォントサイズ

en: Description
ja: 説明

en: Desktop View
ja: 説明

en: Digital Transfer
ja: デジタル転送

en: Direct Scroll
ja: ダイレクトスクロール

en: Directory Template 2
ja: ディレクトリテンプレート 2

en: Directory Template Name
ja: ディレクトリテンプレート名

en: Display Administrator Users
ja: 管理者ユーザーの表示

en: Display Content Based On
ja: コンテンツの表示に基づいて

en: Display currently logged in Member profile
ja: 現在ログインしているメンバーのプロフィールを表示

en: Display Information Based On
ja: に基づいて情報を表示します

en: Display Joining Date
ja: 入社日を表示

en: Display Member Form
ja: メンバーフォームを表示

en: Display message after form submit
ja: フォーム送信後にメッセージを表示する

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display Recently Registerd  Members
ja: 最近登録したメンバーを表示

en: Display remaining login attempts warning message.
ja: 残りのログイン試行の警告メッセージを表示します。

en: Display Renew Subscription Button
ja: 購読更新ボタンを表示する

en: Display Search Box
ja: 検索ボックスを表示する

en: Display Sorting Options
ja: 表示ソートオプション

en: Display Strength Meter?
ja: 強度メーターを表示しますか?

en: Display Type
ja: 画面タイプ

en: Display Update Card Subscription Button?
ja: 更新カード購読ボタンを表示しますか?

en: Displays blog name
ja: ブログ名を表示します

en: Displays blog URL
ja: ブログのURLを表示します

en: Displays blog WP-admin URL
ja: ブログの WP 管理 URL を表示します

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
ja: ユーザーが連絡できる管理者の電子メールが表示されます。 「メール設定」で設定できます。

en: Displays the ARM login page
ja: ARM ログイン ページを表示します

en: Displays the E-mail address of user
ja: ユーザーのメールアドレスを表示します

en: Displays the Final Payable Amount of user
ja: ユーザーの最終支払可能額を表示します

en: Displays the payment gateway of user
ja: ユーザーの支払いゲートウェイを表示します

en: Displays the payment transaction Id of user
ja: ユーザーの支払いトランザクションIDを表示します

en: Displays the payment type of user
ja: ユーザーの支払いタイプを表示します

en: Displays the plan amount of user
ja: ユーザーのプラン金額を表示します

en: Displays the plan description of user
ja: ユーザーのプラン説明を表示します

en: Displays the plan name of user
ja: ユーザーのプラン名を表示します

en: Displays the Reset Password Link for user
ja: ユーザーのパスワードをリセットするリンクを表示します

en: Displays the trial amount of plan
ja: プランのお試し金額を表示します

en: Displays the user display name or public name
ja: ユーザーの表示名またはパブリック名を表示します

en: Displays the user first name
ja: ユーザーの名を表示します

en: Displays the User ID of user
ja: ユーザーのユーザーIDを表示します

en: Displays the user last name
ja: ユーザーの姓を表示します

en: Displays the User Profile address
ja: ユーザープロファイルのアドレスを表示します

en: Displays the Username of user
ja: ユーザーのユーザー名を表示します

en: Divi Builder Restriction
ja: ディビビルダーの制限事項

en: Divider
ja: ディバイダー

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Do not cancel subscription until plan expired
ja: プランの有効期限が切れるまでサブスクリプションをキャンセルしないでください

en: Do not show again.
ja: 再び表示しない。

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Done
ja: 終わり

en: Downgrade Plan
ja: ダウングレードプラン

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
ja: 現在のプランの有効期限が切れた後（期間終了後）、他のプランにダウングレードします

en: Dribbble
ja: ドリブル

en: Drip Content
ja: ドリップコンテンツ

en: Drop Fields Here.
ja: ここにフィールドをドロップします。

en: Drop file here or click to select
ja: ここにファイルをドロップするか、クリックして選択します

en: Drop file here or click to select.
ja: ここにファイルをドロップするか、クリックして選択します。

en: Dropdown
ja: 落ちる

en: Dutch
ja: オランダの

en: Dutch/Netherlands
ja: オランダ/オランダ

en: e.g.
ja: 例えば

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Email Template
ja: メールテンプレートの編集

en: Edit Field Label
ja: フィールドラベルの編集

en: Edit Field Options
ja: フィールドの編集オプション

en: Edit Form
ja: フォームの編集

en: Edit Member
ja: メンバーの編集

en: Edit Membership Plan
ja: メンバーシッププランの編集

en: Edit Message
ja: メッセージの編集

en: Edit Plan
ja: 計画の編集

en: Edit Plan + Signup Page
ja: プラン編集+サインアップページ

en: Edit Profile
ja: プロファイル編集

en: Edit Profile page
ja: プロフィール編集ページ

en: Edit Profile Template
ja: プロファイルテンプレートの編集

en: Edit Template Options
ja: テンプレートオプションの編集

en: Effect Color
ja: エフェクトカラー

en: Effective from
ja: から有効

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email Address can not be left blank.
ja: メールアドレスを空白にすることはできません。

en: Email Address should not contain bad words.
ja: メールアドレスには悪い言葉を含めないでください。

en: Email Notification
ja: 電子メール通知

en: Email Notifications
ja: 電子メール通知

en: Email should not contain bad words.
ja: 電子メールには悪い言葉を含めてはいけません。

en: Email Subject Required.
ja: 電子メールの件名は必須です。

en: Email Template Updated Successfully.
ja: 電子メール テンプレートが正常に更新されました。

en: Email verified approve
ja: メール確認済み承認

en: Enable Bank Transfer Payment
ja: 銀行振込による支払いを有効にする

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
ja: 請求書を送信し、メンバーシップ プランに売上税を適用する機能を有効にします。

en: Enable General Options
ja: 一般オプションを有効にする

en: Enable Login attempts Security
ja: ログイン試行のセキュリティを有効にする

en: Enable login security option for failed login attempts.
ja: 失敗したログイン試行に対するログイン セキュリティ オプションを有効にします。

en: Enable PayPal Payment
ja: PayPal 支払いを有効にする

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
ja: アップグレード/ダウングレードアクションを有効にする

en: End Date
ja: 終了日

en: End Of Term Action
ja: 期間終了時のアクション

en: English/Australia
ja: 英語/オーストラリア

en: English/UK
ja: 英語/イギリス

en: English/United Kingdom
ja: 英語/イギリス

en: English/United States
ja: 英語/米国

en: English/United States ( en_US )
ja: 英語/米国 ( en_US )

en: English/Western
ja: 英語/西洋

en: Enter a username or e-mail address.
ja: ユーザー名または電子メール アドレスを入力します。

en: Enter API Password
ja: APIパスワードを入力してください

en: Enter API Signature
ja: API署名を入力してください

en: Enter API Username
ja: API ユーザー名を入力してください

en: Enter content here which will be restricted
ja: 制限されるコンテンツをここに入力します

en: Enter Merchant Email Address
ja: 販売者のメールアドレスを入力してください

en: Enter plan amount
ja: プラン金額を入力してください

en: Enter plan name
ja: プラン名を入力してください

en: Enter URL with http:// or https://.
ja: URL を http:// または https:// で入力します。

en: Enter Usermeta Name
ja: ユーザーメタ名を入力してください

en: entries
ja: エントリ

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: ERROR
ja: エラー

en: Error
ja: エラー

en: Error during file upload
ja: ファイルアップロード中のエラー

en: Error during file upload.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。

en: Error during user import.
ja: ユーザーのインポート中にエラーが発生しました。

en: Error Field Border
ja: エラーフィールドの境界線

en: Error while creating user.
ja: ユーザーの作成中にエラーが発生しました。

en: Eskimo Aleut/Anguilla
ja: エスキモー アレウト/アンギラ

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Estonia
ja: エストニア

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Every
ja: 毎

en: every
ja: 毎

en: Everyone
ja: みんな

en: Existing
ja: 既存

en: existing user(s), if any duplicate user found.
ja: 既存のユーザー (重複するユーザーが見つかった場合)。

en: Expiration Month
ja: 有効期限月

en: Expiration Year
ja: 有効期限年

en: Expire Date
ja: 有効期限

en: Expire date can not be earlier than current date.
ja: 有効期限を現在の日付より前にすることはできません。

en: Expire Month Description
ja: 有効期限月の説明

en: Expire Month Label
ja: 有効期限月ラベル

en: Expire Subscription
ja: サブスクリプションの期限切れ

en: Expire Year Description
ja: 有効期限の年の説明

en: Expire Year Label
ja: 有効期限ラベル

en: Expire/Next Renewal
ja: 期限切れ/次回の更新

en: Expired
ja: 期限切れ

en: expired
ja: 期限切れ

en: Expires On
ja: 有効期限は次のとおりです

en: Expiry date updated successfully.
ja: 有効期限が正常に更新されました。

en: Expiry month should not be blank.
ja: 有効期限月を空白にすることはできません。

en: Expiry year should not be blank.
ja: 有効期限を空白にすることはできません。

en: Explore ARMember
ja: ARMember を探索する

en: Explore Features
ja: 機能を調べる

en: Extend Days
ja: 日数の延長

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Fade
ja: フェード

en: Failed
ja: 失敗した

en: failed
ja: 失敗した

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
ja: ログインに失敗した試みの歴史に自動的にクリアされる以前の30日間とします。

en: Failed Login Attempt Login History
ja: ログインに失敗した試みのログイン履歴

en: Failed Login Attempts History
ja: ログインに失敗した試みの歴史

en: Failed Payment
ja: 失敗したお支払い

en: Failed Payment(Suspended)
ja: 失敗した支払の停止)

en: Failed to write file to disk.
ja: 失敗した書ファイルをディスク。

en: Faroese
ja: フェロー

en: Farsi/Persian
ja: ファルシ語／ペルシア語

en: Feature Request
ja: 機能の要求

en: Features Settings Updated Successfully.
ja: 機能の設定を更新しました。

en: Feeds
ja: フィード

en: Field Alignment
ja: フィールドの位置合わせ

en: Field Background
ja: 分野の背景

en: Field Border
ja: ボーダー分野

en: Field Focus
ja: 分野に焦点

en: Field Font
ja: フォント分野

en: Field Height
ja: フィールド高

en: Field Key
ja: 分野キー

en: Field Label
ja: 分野のラベル

en: Field Options
ja: 分野のオプション

en: Field Spacing
ja: 野間隔

en: Field Type
ja: フィールド型

en: Field Width
ja: フィールド幅

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
ja: 分野の人に使用されるどこか他の、あなたは削除されません。

en: Fields to be included in payment form
ja: 分野に含まれる支払書式

en: Fiji
ja: フィジー

en: File Size Limit
ja: ファイルサイズ制限

en: File size not allowed
ja: ファイルサイズ不可

en: File type is not allowed.
ja: ファイルの種類はできません。

en: File Upload
ja: ファイルのアップロード

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter Options
ja: フィルターオプション

en: filtered from
ja: フィルタから

en: Finland
ja: フィンランド

en: Finnish
ja: フィンランド

en: First Name
ja: 名前

en: First Name can not be left blank.
ja: 最初の名前はできません白紙になっています。

en: First Time Logged In
ja: 初めてログイン

en: Firstname Lastname
ja: 姓名

en: Fix Expiration Date
ja: 固定有効期限

en: Flat
ja: 平

en: Font Awesome Icons
ja: 発表のアイコン

en: Font Family
ja: フォントファミリ

en: Font Settings
ja: 標準コンフォーマンスのサポート

en: Font Size
ja: 文字サイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: for
ja: のための

en: for each
ja: 各

en: For Lifetime
ja: 生涯

en: For logged in users
ja: ためのログインユーザー

en: For non logged in users
ja: のための非ログインユーザー

en: for the first
ja: 最初の

en: for trial period finished.
ja: のための試用期間を終了しました。

en: Forgot / Register Link
ja: 忘れ/登録リンク

en: Forgot Password
ja: パスワードをお忘れの方はこちら

en: Forgot Password Link Label
ja: パスワードをお忘れの方はこちらリンクラベル

en: Forgot Password Link Margin
ja: パスワードをお忘れの方はこちらのリンク率

en: Forgot Password Messages
ja: パスワードをお忘れの方はこちらのメッセージ

en: Forgot Password page
ja: パスワードを忘れた方はこちらのページ

en: Form
ja: 形式

en: Form Background
ja: 形の背景

en: Form Border
ja: 形態ボーダー

en: Form deleted successfully.
ja: 形削除されました。

en: Form Description
ja: 形態の説明

en: Form Fields
ja: 形態分野

en: Form has been successfully submitted.
ja: 形成に成功した。

en: Form ID
ja: フォームID

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Form name can not be left blank.
ja: フォーム名はできません白紙になっています。

en: Form Options
ja: 形式のオプション

en: Form Padding
ja: 形のパディング

en: Form Position
ja: 位置

en: Form Set Deleted Successfully.
ja: 形式セットの削除に成功した.

en: Form Settings Saved Successfully.
ja: フォームの設定を保存が成功しました。

en: Form Style
ja: 形式

en: Form Title
ja: 形名

en: Form Title Settings
ja: 形式名の設定

en: Form Width
ja: フォームの幅

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
ja: することはスキップされる場合は自動的にユーザーがログインです。

en: Forms
ja: 形態

en: Francais/Canada
ja: フランセ/カナダ

en: France
ja: フランス

en: Free
ja: 無料

en: Free Membership
ja: 無料会員

en: Free Plan
ja: 無料プラン

en: French
ja: フランス

en: French Guiana
ja: フランスのナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French/Angola
ja: フランス/アンゴラ

en: French/France
ja: フランス語/フランス

en: French/Swiss
ja: フランス語/スイス

en: from IP
ja: IPから

en: From Transaction Day
ja: 取引日

en: Future Membership
ja: 将来のメンバー

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Gateway
ja: 玄関

en: Gateways
ja: ゲートウェイ

en: Gender
ja: 男女別

en: General Options
ja: 一般オプション

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Georgia
ja: ジョージア

en: German
ja: ドイツ

en: German/Germany
ja: ドイツ／ドイツ

en: Germany
ja: ドイツ

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Getting Started With Setup
ja: はじめにセッティング

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Give access to
ja: アクセスできるように

en: Global Settings Saved Successfully.
ja: グローバルの設定を保存が成功しました。

en: Go
ja: 碁

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
ja: の一般設定メニューからの管理インタフェース。 ここで取得しますタブの数など、支払いゲートウェイ、ページ設定。

en: Good Text
ja: 良いテキスト

en: Google Fonts
ja: Google フォント

en: Grace End Date
ja: 恵終了日

en: Grace Expiration
ja: 猶予期間満了

en: Grace Period End of Term
ja: 猶予期間期末

en: grace period expires on
ja: 猶予期間限定

en: Grace Period Failed Payment
ja: 猶予期間に失敗したお支払い

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greek
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Growth Plugins
ja: 成長のプラグイン

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guest page
ja: 客ページ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Gutenberg Block Restriction
ja: グーテンベルグブロック制限

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew/Israel
ja: ヘブライ語/イスラエル

en: Height
ja: 身長

en: Help Tutorial
ja: ヘチュートリアル

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
ja: 匿名の使用状況統計を送信して、ARMember の改善にご協力ください

en: here
ja: こちらの

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
ja: こちらについて一覧を取得しま異なる種類の無料/有料会員プランの様々な一般オプションとサブスクリプションタイ&量に関連す。

en: Hidden Field
ja: 隠し

en: Hidden Field Area
ja: 隠れたフィールドエリア

en: Hidden Fields
ja: 隠分野

en: Hidden Value
ja: 隠れた価値

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide content only for
ja: 非表示コンテンツのみ

en: Hide Current Plans
ja: Hideの現在の計画

en: Hide Empty Profile Fields
ja: Hide空分野の概要

en: Hide empty profile fields
ja: Hide空分野の概要

en: Hide First Name field
ja: Hide名分野

en: Hide Label
ja: Hideレーベル

en: Hide Last Name field
ja: Hide名分野

en: Hide Plan Selection Area
ja: Hideのプラン選択エリア

en: Hide plans which are already owned by user
ja: Hide計画が既に所有するユーザー

en: Hide Settings & Styles
ja: 非表示の設定とスタイル

en: Hide Title
ja: タイトルの非表示

en: Hide username field and assign username with email
ja: Hideのユーザ名の入力欄を割り当てユーザー名とメール

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hour
ja: 時間

en: hour
ja: 時間

en: Hours
ja: 時間

en: hours.
ja: 時間です。

en: Hover Background
ja: ホバーの背景

en: Hover Background 2
ja: ホバーの背景2

en: Hover Font
ja: ホバーフォント

en: How you want to include this form into page?
ja: どのようにしたいなどこのフォームのページに表示すべき事は何か？

en: How you want to pay?
ja: どのようにしたい。

en: Html Area
ja: HTMLエリア

en: Html Text
ja: HTMLテキスト

en: Hungarian
ja: ハンガリー

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
ja: フレー!! をお迎えする準備は出来てを最初の会員サイト

en: I agree
ja: 同意する

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic
ja: アイスランド

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
ja: 場合は著者名のないさず、よりユーザーがリダイレクトARMemberプロフィールページ

en: If SignUp Form is
ja: 場合は登録書

en: If SignUp form is
ja: 場合は登録書

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: ここで間違いだけを無視するこのeメールなことが起こると思います。

en: If User %sIn%s Trial Period
ja: ユーザー %sIn%s 試用期間の場合

en: If User %sNot In%s Trial Period
ja: ユーザー %sNot In%s 試用期間の場合

en: If User Has
ja: 場合はユーザー

en: If User In Trial
ja: ご利用いただくユーザの試作

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
ja: 場合には、ユーザのログインしていない以上選択した登録フォームで表示すフロントエンドに加入。

en: If User Not In Trial
ja: 場合はユーザーにない試み

en: If User selected plan is
ja: 場合はユーザー選択プラン

en: If user selected plan is
ja: 場合はユーザー選択プラン

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
ja: 能を使用している場合のデフォルトの制約、そのアイテムが制限されること訪問者のためのすべてのloggedinユーザ以外のユーザーが計画されます。

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
ja: 場合は削除しますのでこれらの委員は、その契約が削除されます。

en: Image size should be approx 900x300.
ja: 画像サイズは約900x300.

en: Immediately downgrade to other plan
ja: 直ちに格下げ、他のプラン

en: Immediately upgrade to other plan
ja: すぐに更に他のプラン

en: Import / Export
ja: 輸入/輸出

en: Important Note
ja: 重要な注意

en: Important Note:
ja: 重要な注意：

en: Important Notes
ja: 重要な注意事項

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
ja: 場合に限り契約プランを解除、その計画を取り止後の現在のサイクルが完了します。

en: In case of subscription plan selected
ja: の場合は契約プラン選択

en: In Grace Period
ja: に猶予期間

en: In Trial
ja: 試

en: Inactive
ja: 不活性

en: Inactive Members
ja: 不活性員

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesian/Indonesia
ja: インドネシア語/インドネシア

en: Infinite
ja: 無限

en: Info
ja: 詳細情報

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
ja: 受け継ぐアクセスルールの会員プラン

en: Inherit Fonts
ja: フォントを受け継ぐ

en: Input Field Options
ja: 入力フィールドのオプション

en: Input Style
ja: 入力方式

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: installments
ja: 分割払い

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
ja: myCRED アダプティブ ポイント管理システムを ARMember と統合します。

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
ja: Woocommerce を ARMember と統合します。

en: Internal
ja: 内部

en: Invalid action.
ja: 無効です。

en: Invalid conditional argument(s).
ja: 無効条件の引数(s).

en: Invalid Date.
ja: 無効な日です。

en: Invalid field message
ja: 無効な分野でのメッセージ

en: Invalid file selected.
ja: 無効なファイルを選択します。

en: Invalid file uploaded.
ja: 無効なファイルをアップしました。

en: Invalid image selected.
ja: 無効な画像を選択します。

en: Invalid Plan amount
ja: 無効なプラン金額

en: Invalid taxonomy.
ja: 無効な分類.

en: Invalid URL
ja: 無効なURL

en: Invalid username or e-mail.
ja: 無効なユーザー名またはeメールで連絡)。

en: Invalid username or incorrect password.
ja: 無効なユーザー名または誤ったパスワードになります。

en: Invoice and Tax
ja: 請求書および税金

en: Invoice Detail
ja: 請求書の詳細

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: is inactive
ja: 有効

en: is meta field name.
ja: するメタ分野の名前です。

en: Israel
ja: イスラエル

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
ja: で表示することはできませんエディター／プレビューします。 ご確認くださいフロントです。-

en: Italian
ja: イタリア

en: Italian/Italy
ja: イタリア/イタリア

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese/Japan
ja: 日本語/日本

en: Join Community
ja: 参加地域

en: Joined
ja: 入

en: Joined Date
ja: 参加日程

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korean
ja: 韓国語

en: Korean/South Korea
ja: 韓国語/韓国

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Label
ja: ラベル

en: Label & Input Fields
ja: ラベル-入力フィール

en: Label Font
ja: ラベルフォント

en: Label Options
ja: ラベルオプション

en: Label should not be blank.
ja: ラベルは空白にします。

en: Label Width
ja: ラベルの幅

en: Language
ja: 言語

en: Laos
ja: ラオス

en: Last loggedin on
ja: 最終ログイン日

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Last Name
ja: 氏名

en: Last Name can not be left blank.
ja: 名前姓はできません白紙になっています。

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Latvian
ja: ラトビア

en: Leave blank for all plans.
ja: 空白の場合すべての予定です。

en: Leave blank for allow all file types.
ja: 空白の場合のための手続きにより、すべてのファイルの種類です。

en: Leave blank to display all plan's members.
ja: 空白の場合に表示すべてのプランテーションを行います。

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Left
ja: 左

en: Lesotho
ja: レソト

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
ja: うユーザの利益の割引クーポンをお支払いします。

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Life Time
ja: 生活時間

en: Link
ja: リンク

en: Link Background
ja: リンクの背景

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Copied!
ja: リンクをコピー!

en: Link CSS
ja: CSSのリンク

en: Link Hover
ja: リンク推移

en: Link Hover Color
ja: リンクホバー色

en: Link Hover CSS
ja: リンク推移CSS

en: Link Position Settings
ja: リンクの位置に設定

en: Link Text
ja: リンクテキストをドキュメント

en: Link Type
ja: リンク型

en: LinkedIn
ja: リンクトイン

en: List
ja: リスト

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Lithuanian
ja: リトアニア

en: Live
ja: ライブ

en: Live API Detail
ja: ライブAPI詳細

en: Live API Password
ja: ライブAPIのパスワード

en: Live API Signature
ja: ライブのAPIに署名

en: Live API Username
ja: ライブAPIのユーザー名

en: Load More
ja: 負荷のより

en: Load More Link
ja: 負荷をよりリンク

en: Loading
ja: 荷重

en: Loading..
ja: 荷重..

en: Lock user temporarily for
ja: ロックユーザーが一時的に

en: Log after users are imported using xml or csv file.
ja: ログ後のユーザー輸入のxml、csvファイルです。

en: Log out of this account?
ja: ログアウトす。

en: Logged in as
ja: ログインして

en: Logged In Date
ja: ログイン日時

en: Logged In IP
ja: ログインIP

en: Logged In Message
ja: ログインしたメッセージ

en: Logged in Message
ja: ログインしたメッセージ

en: Loggedin Users
ja: ログインしているユーザー

en: LOGIN
ja: ログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login attempts cleared successfully.
ja: ログイン試行は正常にクリアされました。

en: Login Failed, please try again.
ja: ログインに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Login Form Options
ja: ログインフォームのオプション

en: Login History cleared successfully.
ja: ログイン履歴が正常に消去されました。

en: Login Link Label
ja: ログインリンクラベル

en: Login page
ja: ログインページ

en: Login URL
ja: ログインURL

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lost Your Password
ja: パスワードを忘れましたか

en: lowercase
ja: 小文字

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Mail successfully sent to
ja: メールは正常に送信されました

en: Main Title
ja: メインタイトル

en: Make Payment
ja: 支払う

en: Make Payment Text
ja: 支払いテキストを作成する

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシアq

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Manage Access Rules
ja: アクセスルールの管理

en: Manage Block Settings
ja: 管理ブロックの設定

en: Manage Communication
ja: コミュニケーションの管理

en: Manage Email Notifications
ja: 管理メール通知

en: Manage Feature Settings
ja: 管理機能の設定a機能設定の管理

en: Manage Form Settings
ja: フォーム設定の管理

en: Manage Forms
ja: フォームの管理

en: Manage General Settings
ja: 一般設定の管理

en: Manage Import/Export
ja: インポート/エクスポートの管理

en: Manage Member Templates
ja: メンバーテンプレートの管理

en: Manage Members
ja: メンバーの管理

en: Manage Membership plans
ja: メンバーシッププランを管理する

en: Manage Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイの管理

en: Manage Plans
ja: 計画の管理

en: Manage Setups
ja: セットアップの管理

en: Manage Subscriptions
ja: サブスクリプションの管理

en: Manage Transactions
ja: トランザクションの管理

en: Manual
ja: マニュアル

en: manual
ja: マニュアル

en: Manual approve by admin
ja: 管理者による手動承認

en: Manual Payment
ja: 手動支払い

en: Manual payment has been added successfully.
ja: 手動支払いが正常に追加されました。

en: Margin
ja: マージン

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Material Outline
ja: 材質概要

en: Material Style
ja: マテリアルスタイル

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max Length
ja: 最大長さ

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum 19 digits allowed.
ja: 最大 19 桁を使用できます。

en: Maximum 2 digits allowed.
ja: 最大 2 桁が許可されます。

en: Maximum 4 digits allowed.
ja: 最大 4 桁が許可されます。

en: Maximum Number of login attempts
ja: ログイン試行の最大回数

en: Member
ja: メンバー

en: Member couldn't be activate
ja: メンバーをアクティブ化できませんでした

en: Member couldn't be deactivate
ja: メンバーを非アクティブ化できませんでした

en: Member detail has been updated successfully.
ja: メンバーの詳細が正常に更新されました。

en: Member Details
ja: 会員詳細

en: Member Form
ja: 会員フォーム

en: Member Login
ja: 会員ログイン

en: Member Plan
ja: 会員プラン

en: Member Profile page
ja: メンバープロフィールページ

en: Member Profile Templates
ja: メンバープロフィールテンプレート

en: Member Profile URL
ja: メンバープロフィールURL

en: Member Role
ja: メンバーの役割

en: Member Since
ja: メンバー歴

en: Member Status
ja: 会員ステータス会員ステータス

en: Member(s) has been deleted successfully.
ja: メンバーは正常に削除されました。

en: Member(s) plan has been changed successfully.
ja: メンバープランは正常に変更されました。

en: Members
ja: メンバー

en: members
ja: メンバー

en: Members Directory Templates
ja: 会員ディレクトリテンプレート

en: Membership
ja: メンバーシップ

en: membership has been changed to
ja: メンバーシップがに変更されました

en: Membership History
ja: 会員履歴

en: Membership Limit
ja: 会員制限会員制限

en: Membership Plan
ja: 会員プラン

en: Membership plan is already exist for selected member.
ja: 選択したメンバーにはメンバーシップ プランがすでに存在します。

en: Membership Plans
ja: 会員プラン

en: Membership registration
ja: 会員登録

en: Membership Setup Wizard
ja: メンバーシップ設定ウィザード

en: Membership setup wizard has been added successfully.
ja: メンバーシップ設定ウィザードが正常に追加されました。

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
ja: メンバーシップ設定ウィザードが正常に更新されました。

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
ja: メンバーシップのショートコード

en: Membership Shortcodes
ja: メンバーシップのショートコード

en: Merchant Email
ja: 販売者のメールアドレス

en: Merchant Email can not be left blank.
ja: 販売者のメールアドレスを空白のままにすることはできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Message can not be left blank.
ja: メッセージを空白のままにすることはできません。

en: Message has been deleted successfully.
ja: メッセージは正常に削除されました。

en: Message Updated Successfully.
ja: メッセージが正常に更新されました。

en: Message(s) has been deleted successfully.
ja: メッセージは正常に削除されました。

en: Messages
ja: メッセージ

en: messages
ja: メッセージ

en: Meta Key
ja: メタキー

en: Meta Value
ja: メタ値

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Min Length
ja: 最小長さ

en: minute
ja: 分

en: Minutes
ja: 分

en: minutes.
ja: 分。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダーがありません。

en: Mobile View
ja: モバイルビュー

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Month
ja: 月

en: month
ja: 月

en: Month(s)
ja: 月）

en: Monthly
ja: 毎月

en: Months
ja: 月

en: months
ja: 月

en: Months(s)
ja: 月

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: More Info
ja: より詳しい情報

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Move
ja: 動く

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Multiple Membership/Plans
ja: 複数のメンバーシップ/プラン

en: My Profile
ja: 私のプロフィール

en: Myanmar
ja: ミャンマーミャンマー

en: myCRED Integration
ja: myCREDの統合

en: Name
ja: 名前

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Need Help?
ja: 助けが必要？

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Never Expires
ja: 有効期限はありません

en: New
ja: 新しい

en: New Categories
ja: 新しいカテゴリー

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: New member has been added successfully.
ja: 新しいメンバーが正常に追加されました。

en: New Pages
ja: 新しいページ

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New plan
ja: 新プラン

en: New Posts
ja: 新しい投稿

en: New Subscription
ja: 新規購読

en: New User Approval
ja: 新規ユーザーの承認

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Next
ja: 次

en: Next Due Date
ja: 次の締切日Q

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Nick Name
ja: ニックネーム

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: No
ja: いいえ

en: No any email template found.
ja: 電子メール テンプレートが見つかりません。

en: No any member found.
ja: メンバーが見つかりませんでした。

en: No any Member(s) fount
ja: 会員カードのテンプレートが見つかりませんでした。

en: No any record found.
ja: 記録が見つかりませんでした。

en: No any subscription plan found.
ja: サブスクリプション プランが見つかりません。

en: No any subscriptions found.
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした。

en: No any transaction found yet.
ja: まだトランザクションが見つかりません。

en: No cycles due
ja: 期限切れのサイクルはありません

en: No data found
ja: 何もデータが見つかりませんでした

en: No Failed Attempt Login History Found.
ja: 失敗したログイン試行の履歴は見つかりませんでした。

en: No Feed Access
ja: フィードアクセスなし

en: No file was uploaded.
ja: ファイルはアップロードされませんでした。

en: No Icon
ja: アイコンなし

en: No matching members found.
ja: 一致するメンバーが見つかりませんでした。

en: No matching plans found
ja: 一致するプランが見つかりませんでした

en: No matching records found.
ja: 該当する記録が見つかりません。

en: No matching templates found.
ja: 一致するテンプレートが見つかりませんでした。

en: No matching transactions found
ja: 一致するトランザクションが見つかりませんでした

en: No matching transactions found.
ja: 一致するトランザクションが見つかりませんでした。

en: No Pages Available
ja: 利用可能なページがありません

en: No Payment History Found.
ja: 支払い履歴が見つかりません。

en: No Plan
ja: ノープラン

en: No Plan selected
ja: プランが選択されていません

en: No plan selected
ja: プランが選択されていません

en: No Record(s) Found
ja: レコードが見つかりませんでした

en: No Records Message
ja: 記録なしメッセージ

en: No Roles Available
ja: 利用可能な役割はありません

en: No Search Result Found.
ja: 検索結果が見つかりませんでした。

en: No Subscriptions found.
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした。

en: No such user exists in the system.
ja: そのようなユーザーはシステム内に存在しません。

en: No user was imported, please check the file.
ja: ユーザーはインポートされませんでした。ファイルを確認してください。

en: No user was imported.
ja: ユーザーはインポートされませんでした。

en: No Users Available
ja: 利用可能なユーザーがいません

en: No Users Found.
ja: ユーザが見つかりませんでした。

en: No.
ja: いいえ。

en: No. Of Members Per Page
ja: ページあたりのメンバー数

en: Non Loggedin Users
ja: ログインしていないユーザー

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
ja: ナンスは12時間から24時間の間です

en: Nonce is less than 12 hours old
ja: Nonce は 12 時間未満です

en: None
ja: なし

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian/Norway
ja: ノルウェー語/ノルウェー

en: Note
ja: 注記

en: Note/Description
ja: 注記/説明

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
ja: 注: サイトでキャッシュ プラグイン/メカニズムを使用している場合は、アクセス ルール テーブルを更新した後にサイト キャッシュをクリアしてください。

en: Notify user via email
ja: 電子メールでユーザーに通知する

en: now!
ja: 今！

en: Numeric
ja: 数値

en: numeric
ja: 数値

en: of
ja: の

en: Off
ja: オフ

en: OK
ja: わかりました

en: Ok
ja: わかりました

en: Oman
ja: オマーン

en: On
ja: の上

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
ja: 1 人以上のメンバーがすでにこのプランに加入しています。 プランの種類と価格に加えられた変更は、新規ユーザーには適用されますが、既存のユーザーには適用されません。Q

en: One Time
ja: 一度

en: Onetime
ja: 一度

en: Only Alphabets
ja: アルファベットのみ

en: Only Alphabets & Numbers
ja: アルファベットと数字のみ

en: Only logged in member (Everyone)
ja: ログインしているメンバーのみ（全員）

en: Only Numbers
ja: 数字のみ

en: Oops, nothing found
ja: おっと、何も見つかりませんでした

en: Oops, nothing found.
ja: おっと、何も見つかりませんでした。

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open Settings & Styles
ja: 設定とスタイルを開く

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
ja: オプトイン設定が正常に保存されました。

en: Options
ja: または

en: OR
ja: または

en: Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
ja: その他のフォーム（ログイン/パスワードを忘れた場合/パスワード変更）

en: Other Link Color
ja: その他のリンクの色

en: Other Options
ja: その他のオプション

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Others
ja: その他

en: Page is protected
ja: ページは保護されています

en: page settings
ja: ページ設定

en: Page Settings Saved Successfully.
ja: ページ設定が正常に保存されました。

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: page(s) in
ja: ページ数

en: Page/Post Redirection Rules
ja: ページ/ポストのリダイレクト ルール

en: Pages
ja: ページ

en: Pagination Style
ja: ページネーションのスタイル

en: Paid
ja: 有料

en: Paid By
ja: によって支払われました

en: Paid By admin
ja: 管理者による支払い

en: Paid Plan (finite)
ja: 有料プラン（期間限定）

en: Paid Plan (infinite)
ja: 有料プラン（無制限）

en: Paid With
ja: 支払い方法

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Password
ja: パスワード

en: Password can not be left blank
ja: パスワードを空白のままにすることはできません

en: Password can not be left blank.
ja: パスワードを空白のままにすることはできません。

en: Password cannot be left Blank.
ja: パスワードを空白のままにすることはできません。

en: Password Lost and Changed for user
ja: ユーザーのパスワードの紛失および変更

en: Password Lost/Changed
ja: パスワードの紛失/変更

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: Password reset is not allowed for this user.
ja: このユーザーにはパスワードのリセットが許可されていません。

en: Passwords don't match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Pay Per Post
ja: 投稿ごとに支払う

en: Payable Amount
ja: 支払額

en: Payer Email
ja: 支払者のメールアドレス

en: Payment Action
ja: 支払いアクション

en: Payment Amount
ja: 支払金額

en: Payment Cycle
ja: 支払いサイクル

en: Payment Date
ja: 支払期日

en: Payment Failed
ja: 支払いに失敗しました

en: Payment Failed Action
ja: 支払い失敗時のアクション

en: Payment Gateway
ja: ペイメントゲートウェイペイメントゲートウェイ

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
ja: 支払いゲートウェイがアクティブではありません。サイト管理者に連絡してください。

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
ja: 支払いゲートウェイがアクティブではありません。サイト管理者にお問い合わせください。

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
ja: 支払いゲートウェイ。 この設定を保存すると、それらの支払いゲートウェイが無効になります。

en: Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイ

en: Payment History
ja: 支払歴

en: Payment Mode
ja: 支払いモード

en: Payment Mode Selection Title
ja: 支払いモード選択タイトル

en: Payment Options
ja: 支払いオプション

en: payment process.
ja: 支払いプロセス。

en: Payment Section Title
ja: 支払いセクションのタイトル

en: Payment Transactions
ja: 支払い取引

en: Payment Type
ja: 支払分類

en: Payment type
ja: 払いの種類

en: Paypal
ja: ペイパル

en: Paypal API Password
ja: Paypal APIパスワード

en: Paypal API Password (Sandbox)
ja: Paypal API パスワード (サンドボックス)

en: Paypal API Signature
ja: Paypal API 署名

en: Paypal API Signature (Sandbox)
ja: Paypal API 署名 (サンドボックス)

en: Paypal API Username
ja: Paypal API ユーザー名Q

en: Paypal API Username ( Sandbox)
ja: Paypal API ユーザー名 (サンドボックス)

en: Pending
ja: 保留中

en: pending
ja: 保留中

en: Pending Members
ja: 保留中のメンバー

en: Permanent lock user after login attempts
ja: ログイン試行後にユーザーを永続的にロックする

en: Permanent lockdown Duration
ja: 永久ロックダウンの期間

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pinterest
ja: ピンタレスト

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Plan
ja: プラン

en: Plan added successfully.
ja: プランが正常に追加されました。

en: Plan Amount
ja: 計画金額

en: Plan deleted successfully.
ja: プランは正常に削除されました。プランは正常に削除されました。

en: Plan Description
ja: プランの説明

en: Plan Duration
ja: 計画期間

en: Plan expiration date
ja: プランの有効期限

en: plan for this user?
ja: このユーザー向けのプランは?

en: Plan has been added successfully.
ja: プランが正常に追加されました。

en: Plan has been deleted successfully.
ja: プランは正常に削除されました。

en: Plan has been updated successfully.
ja: 計画は正常に更新されました。

en: Plan ID
ja: プランID

en: Plan Name
ja: プラン名

en: Plan name
ja: プラン名

en: Plan name can not be left blank.
ja: プラン名を空白にすることはできません。

en: Plan Role
ja: 計画の役割

en: Plan Selection Area Position
ja: プラン選択エリアの位置

en: Plan Start Date
ja: 計画開始日

en: Plan status changed successfully.
ja: プランのステータスが正常に変更されました。

en: Plan Type
ja: プランタイプ

en: Plan Type & Price
ja: プランの種類と価格q

en: Plan(s) has been deleted successfully.
ja: プランは正常に削除されました。

en: Plans
ja: 予定

en: plans
ja: 予定

en: Plans Cycles
ja: 計画サイクル

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
ja: この機能を動作させるには、「ソーシャル機能」モジュールをアクティブにしてください。

en: Please add new plan.
ja: 新しいプランを追加してください。

en: Please check atleast one option
ja: 少なくとも 1 つのオプションをチェックしてください

en: Please check atleast one option.
ja: 少なくとも 1 つのオプションをチェックしてください。

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
ja: アクセス ルールでルールが定義されていない、新しく追加されたページ、投稿、カテゴリ、カスタム投稿などを制限するには、デフォルト ルールを設定してください。

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
ja: スキンを変更すると、すべての色がデフォルトにリセットされることを確認してください。

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
ja: 国IDの値は変更しないでください。 例: :1、:2、:3

en: Please enable atleast one payment.
ja: 少なくとも 1 つの支払いを有効にしてください。

en: Please enter
ja: 入ってください

en: Please enter a username.
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter at least
ja: 少なくとも入力してください

en: Please enter at least 13 digits.
ja: 13 桁以上を入力してください。

en: Please enter correct card details.
ja: 正しいカード情報を入力してください。

en: Please enter email address again.
ja: メールアドレスを再度入力してください。

en: Please enter maximum number of login attempts.
ja: ログイン試行の最大回数を入力してください。

en: Please Enter Merchant API Email
ja: 販売者 API メールアドレスを入力してください

en: Please Enter Merchant API Password
ja: マーチャント API パスワードを入力してください

en: Please Enter Merchant API Signature
ja: 販売者 API 署名を入力してください

en: Please Enter Merchant API Username
ja: マーチャント API ユーザー名を入力してください

en: Please enter new password
ja: 新しいパスワードを入力してください

en: Please enter new password.
ja: 新しいパスワードを入力してください。

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
ja: ユーザーの永久ロック後のログイン試行回数を入力してください。

en: Please enter permanent lockdown duration.
ja: 恒久的なロックダウンの期間を入力してください。

en: Please Enter Plan Amount
ja: プラン金額を入力してください

en: Please Enter Plan name
ja: プラン名を入力してください

en: Please enter temporarily lock user duration.
ja: ユーザーの一時ロック期間を入力してください。

en: Please enter the correct card details.
ja: 正しいカード情報を入力してください。

en: Please Enter URL.
ja: URLを入力してください。

en: Please enter URL.
ja: URLを入力してください。

en: Please enter valid data
ja: 有効なデータを入力してください

en: Please enter valid data.
ja: 有効なデータを入力してください。

en: Please enter valid detail.
ja: 有効な詳細を入力してください。

en: Please enter valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter valid password
ja: 有効なパスワードを入力してください

en: Please enter valid password.
ja: 有効なパスワードを入力してください。

en: Please enter valid URL.
ja: 有効な URL を入力してください。

en: Please enter valid username
ja: 有効なユーザー名を入力してください

en: Please enter valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: Please enter your email address or username below
ja: 以下にメールアドレスまたはユーザー名を入力してください

en: Please enter your email address or username below.
ja: 以下にメールアドレスまたはユーザー名を入力してください。

en: PLEASE LOGIN
ja: ログインしてください

en: Please Login
ja: ログインしてください

en: Please review
ja: ご確認ください

en: Please Select
ja: 選んでください

en: Please select
ja: 選んでください

en: Please select a page.
ja: ページを選択してください。

en: Please Select account
ja: アカウントを選択してください

en: Please select atleast one membership
ja: 少なくとも 1 つのメンバーシップを選択してください

en: Please select atleast one option.
ja: 少なくとも 1 つのオプションを選択してください。

en: Please select atleast one payment gateway.
ja: 少なくとも 1 つの支払いゲートウェイを選択してください。

en: Please select atleast one plan
ja: 少なくとも 1 つのプランを選択してください

en: Please select atleast one plan.
ja: 少なくとも 1 つのプランを選択してください。

en: Please select atleast one role.
ja: 少なくとも 1 つの役割を選択してください。

en: Please select avatar.
ja: アバターを選択してください。

en: Please select condition.
ja: 状態を選択してください。

en: Please select date.
ja: 日付を選択してください。

en: Please select expiry date.
ja: 有効期限を選択してください。

en: Please select file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Please select one option.
ja: オプションを 1 つ選択してください。

en: Please select one or more records.
ja: 1 つ以上のレコードを選択してください。

en: Please select one or more setting.
ja: 1 つ以上の設定を選択してください。

en: Please select one.
ja: 1つを選択してください。

en: Please Select Page.
ja: ページを選択してください。

en: Please select Page.
ja: ページを選択してください。

en: Please select Payment Mode option.
ja: 支払いモードオプションを選択してください。

en: Please select plan(s) for members can access
ja: メンバーがアクセスできるプランを選択してください

en: Please select Plan.
ja: プランを選択してください。

en: Please select plan.
ja: プランを選択してください。

en: Please select profile cover.
ja: プロフィールカバーを選択してください。

en: Please select redirection page.
ja: リダイレクトページを選択してください。

en: Please select signup / registration form.
ja: サインアップ/登録フォームを選択してください。

en: Please select signup form.
ja: 登録フォームを選択してください。

en: Please Select Social Account.
ja: ソーシャルアカウントを選択してください。

en: Please select user.
ja: ユーザーを選択してください。

en: Please select valid action.
ja: 有効なアクションを選択してください。

en: Please Select..
ja: 選んでください..

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
ja: ユーザーが制限されたコンテンツにアクセスしようとする場合は、デフォルトのリダイレクト ルールを設定してください。

en: Please Signup
ja: 登録してください

en: Please type your e-mail address.
ja: 電子メール アドレスを入力してください。

en: Please upload appropriate file to import users.
ja: ユーザーをインポートするには適切なファイルをアップロードしてください。ユーザーをインポートするには適切なファイルをアップロードしてください。

en: Please upload file.
ja: ファイルをアップロードしてください。

en: Please use atleast one
ja: 少なくとも 1 つ使用してください

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
ja: テンプレートを変更すると、すべての色がデフォルトにリセットされることを確認してください。

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish
ja: 研磨

en: Polish/Poland
ja: ポーランド/ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portugues/Brasil
ja: ポルトガル/ブラジル

en: Portuguese/Brazilian
ja: ポルトガル語/ブラジル語

en: Portuguese/Portugal
ja: ポルトガル語/ポルトガル語

en: Position
ja: 位置

en: Possible Arguments :
ja: 考えられる引数:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
ja: 半自動・手動購読の場合のみ可能

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
ja: 考えられる理由: ホストが mail() 関数を無効にしている可能性があります...

en: Post is protected
ja: 投稿は保護されています

en: Posts
ja: 投稿

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Prefix / Suffix Icon Color
ja: プレフィックス/サフィックスのアイコンの色

en: Preset Fields
ja: プリセットフィールド

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前の

en: Print
ja: 印刷する

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile Cover
ja: プロフィールカバー

en: Profile Cover.
ja: プロフィールカバー。

en: Profile Detail
ja: プロフィールの詳細

en: Profile Display Name
ja: プロファイルの表示名

en: Profile Fields
ja: プロフィールフィールド

en: Profile photo of
ja: のプロフィール写真

en: Profile Template 3
ja: プロフィールテンプレート 3

en: Profile Template Name
ja: プロファイルテンプレート名

en: Profiles & Directories
ja: プロフィールとディレクトリq

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
ja: この機能を有効にすることで、さまざまな時間間隔に基づいてサイト コンテンツを公開します。

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Radio
ja: 無線

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Receiver Email
ja: 受信者の電子メール

en: Recent Registerd Members
ja: 最近登録されたメンバー

en: Recently Joined
ja: 最近参加しました

en: Recommend
ja: 推薦する

en: Record deleted successfully.
ja: レコードは正常に削除されました。

en: Record is deleted successfully.
ja: レコードが正常に削除されました。

en: records
ja: 記録

en: Records Per Page
ja: ページあたりのレコード数

en: Records per Page
ja: ページあたりのレコード数

en: Recurring
ja: 繰り返し発生する

en: Recurring Payment
ja: 定期支払い

en: Recurring Profile
ja: 定期的なプロファイル

en: Recurring Time
ja: 繰り返しの時間

en: Redirect After Logout
ja: ログアウト後のリダイレクト

en: Redirect To
ja: リダイレクト先

en: Redirect To Author Archive Page
ja: 著者アーカイブページにリダイレクト

en: Redirect to Page
ja: ページにリダイレクト

en: Redirection after Membership SignUp
ja: 会員登録後のリダイレクト

en: Redirection page is required.
ja: リダイレクトページは必須です。

en: Redirection Rules
ja: リダイレクトルール

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
ja: 制限された投稿/ページにアクセスする際のリダイレクト ルール

en: Redirection upon Add/Change Membership
ja: メンバーシップの追加/変更時のリダイレクト

en: Redirection upon Membership Renewal
ja: メンバーシップ更新時のリダイレクト

en: Redirection url is required.
ja: リダイレクト URL は必須です。

en: Referrer Page
ja: 参照元ページ

en: Register
ja: 登録する

en: Register Form Options
ja: 登録フォームのオプション

en: Register Link
ja: リンクを登録する

en: Registered/Edited Profile From
ja: プロフィールの登録・編集元

en: Registration
ja: 登録

en: Registration / Signup Forms
ja: 登録/サインアップフォーム

en: Registration Link Label
ja: 登録リンクラベル登録リンクラベル

en: Registration Link Margin
ja: 登録リンクマージン

en: Registration page
ja: 登録ページ

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Reject
ja: 拒否する

en: Remaining login attempt warning
ja: 残りのログイン試行の警告

en: Remaining Login Attempts :
ja: 残りのログイン試行回数:

en: Remaining Occurence
ja: 残りのオカレンス

en: Remember me
ja: 私を覚えてますか

en: Remember Me Checkbox
ja: 「私を覚えてください」チェックボックス

en: Remove
ja: 取り除く

en: Remove Cover Photo
ja: カバー写真を削除する

en: Remove Plan
ja: プランの削除

en: Remove Profile Photo
ja: プロフィール写真を削除する

en: Remove this plan from user
ja: このプランをユーザーから削除します

en: Renew
ja: 更新する

en: Renew Cycle
ja: 更新サイクル

en: Renew Subscription
ja: サブスクリプションを更新する

en: Renew Text
ja: テキストを更新する

en: Renewal On
ja: 更新中更新中

en: Reply To:
ja: 返信先:返信先:

en: Required
ja: 必須

en: Resend Verification Email
ja: 確認メールを再送

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Failed Login Attempts History
ja: 失敗したログイン試行履歴をリセット

en: Reset Password Link
ja: パスワードのリセットリンク

en: Reset Password Link is expired.
ja: パスワードをリセットするリンクの有効期限が切れています。

en: Reset Password Link is invalid.
ja: パスワードをリセットするリンクが無効です。

en: RESTRICT CONTENT
ja: コンテンツを制限する

en: Restriction Type
ja: 制限の種類

en: Reunion Island
ja: レユニオン島

en: Reverse Border
ja: 境界線を反転する

en: Right
ja: 右

en: Role
ja: 役割

en: Roles
ja: 役割

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Rotate
ja: 回転

en: Rounded Style
ja: 丸みを帯びたスタイル

en: Rule has been deleted successfully.
ja: ルールは正常に削除されました。

en: Rule(s) has been deleted successfully.
ja: ルールは正常に削除されました。

en: Rusia/Rusia
ja: ロシア/ロシア

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian
ja: ロシア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sandbox
ja: サンドボックス

en: Sandbox API Detail
ja: サンドボックス API の詳細

en: Sandbox API Password
ja: サンドボックスAPIのパスワード

en: Sandbox API Signature
ja: サンドボックス API 署名

en: Sandbox API Username
ja: サンドボックス API ユーザー名サンドボックス API ユーザー名

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: 保存

en: Save Expiry Date
ja: 有効期限を保存する

en: Search
ja: 検索

en: Search by Username
ja: ユーザー名で検索

en: Search by username or email...
ja: ユーザー名またはメールアドレスで検索...

en: Search Member
ja: メンバーを検索

en: Search Members by Profile Fields
ja: プロフィールフィールドでメンバーを検索

en: Search Results
ja: の検索結果

en: second
ja: 2番

en: Section
ja: セクション

en: Section Heading
ja: セクションの見出し

en: Section Margin
ja: セクションマージン

en: Security Options
ja: セキュリティオプション

en: Select
ja: 選択する

en: Select a form to insert into page
ja: ページに挿入するフォームを選択してください

en: Select Action Type
ja: アクションの種類を選択してください

en: Select All Meta
ja: すべてのメタを選択

en: Select Default Restriction
ja: 選択デフォルトの制限

en: Select Field
ja: フィールドの選択

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
ja: プロフィール フィールドのリスト セクションに表示するフィールドを選択します。

en: Select Form
ja: フォームの選択

en: Select Form Type
ja: フォームの種類を選択してください

en: Select higher plan(s)..
ja: 上位プランを選択してください。

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
ja: 現在のサイクルを何日延長したいかを選択してください?

en: Select lower plan(s)..
ja: 下位のプランを選択してください。

en: Select Member Form
ja: メンバー選択フォーム

en: Select Membership Plan
ja: 会員プランを選択

en: Select Membership Plans
ja: メンバーシッププランを選択してください

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
ja: このプロファイル テンプレートを表示するユーザーのメンバーシップ プランを選択します。

en: Select Memberships
ja: メンバーシップの選択

en: Select meta fields
ja: メタフィールドの選択

en: Select New Plan
ja: 新しいプランを選択

en: Select Option
ja: オプションの選択

en: Select Other Settings.
ja: 「その他の設定」を選択します。

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
ja: 作成した会員プランのアクセス/制限を設定するページを選択してください

en: Select Pages(s)..
ja: ページを選択します。

en: Select Payment Cycle
ja: 支払いサイクルを選択してください

en: Select Payment Gateway Layout
ja: 支払いゲートウェイのレイアウトを選択します

en: Select Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイの選択

en: Select Payment Mode
ja: 支払いモードの選択

en: Select Plan
ja: プランを選択

en: Select Plan Information
ja: プラン情報の選択

en: Select Plan Layout
ja: プランレイアウトの選択

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
ja: 現在のプランよりも高いレベルのプランを選択してください

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
ja: 現在のプランよりも低いレベルのプランを選択してください

en: Select Plan(s)..
ja: プランを選択します。

en: Select Plans
ja: プランの選択

en: Select Profile Template
ja: プロファイルテンプレートの選択

en: Select Role(s)..
ja: 役割を選択します。

en: Select Role.
ja: 役割を選択します。

en: Select roles to display at front-end.
ja: フロントエンドに表示するロールを選択します。

en: Select Set
ja: セットを選択

en: Select Set of Login Form
ja: ログインフォームのセットを選択

en: Select set of login form
ja: ログインフォームのセットを選択してください

en: Select Setup
ja: セットアップを選択します

en: Select Signup / Registration Form
ja: サインアップ/登録フォームを選択

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
ja: プロフィールヘッダーに表示するソーシャルプロフィールフィールドを選択します。

en: Select Status
ja: ステータスの選択

en: Select Template
ja: テンプレートの選択

en: Select Type
ja: タイプの選択

en: Select User Meta
ja: ユーザーメタの選択

en: Select User(s)..
ja: ユーザーを選択します。

en: Select Your Payment Cycle
ja: お支払いサイクルを選択してください

en: Select Your payment Cycle
ja: お支払いサイクルを選択してください

en: Select Your Payment Gateway
ja: 支払いゲートウェイを選択してください

en: Selected
ja: 選択済み

en: Selected plan is invalid.
ja: 選択したプランは無効です。

en: Selected plan is not valid for bank transfer.
ja: 選択したプランは銀行振込には対応していません。

en: Selected plan is not valid.
ja: 選択したプランは無効です。

en: Selected Plan(s) Only
ja: 選択したプランのみ

en: Semi Automatic
ja: 半自動

en: Semi Automatic Subscription
ja: 半自動購読

en: Semi Automatic Subscription Label
ja: 半自動購読ラベル

en: Send Signup Email Notification to User
ja: サインアップ電子メール通知をユーザーに送信する

en: Send Test E-mail
ja: テスト電子メールを送信する

en: Send test mail
ja: テストメールを送信する

en: Senegal
ja: セネガル

en: Separate values format should be label:value.
ja: 個別の値の形式べきレーベル:値です。

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビアとモンテネグロ

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Set ID
ja: セットID

en: Set Name
ja: セット名

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
ja: ユーザーがログインしていて制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクトするページを設定します。ユーザーがログインしていて制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクトするページを設定します。

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
ja: ユーザーがログインしておらず、制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクト用のページを設定します。ユーザーがログインしておらず、制限されたページにアクセスしようとしている場合に備えて、リダイレクト用のページを設定します。

en: Set Redirection Priority
ja: リダイレクト優先度の設定

en: Setting(s) has been imported successfully
ja: 設定）が正常にインポートされました

en: Settings has been saved successfully.
ja: 設定を保存しています。

en: Settings Saved Successfully.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Setup has been deleted successfully.
ja: セットアップは正常に削除されました。

en: Setup Name
ja: セットアップ名

en: Setup name
ja: セットアップ名

en: Setup name can not be left blank.
ja: 設定名を空白にすることはできません。

en: Setup(s) has been deleted successfully.
ja: セットアップは正常に削除されました。

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
ja: 現在の設定を保存すると、ここにショートコードが表示されます。

en: Show
ja: 見せる

en: Show / Hide columns
ja: 列の表示/非表示

en: Show content only for
ja: コンテンツのみを表示

en: Show Time
ja: ショータイム

en: Showing
ja: 表示中

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
ja: 0 件中 0 ～ 0 件を表示

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0 件中 0 ～ 0 件を表示

en: Showing 0 to 0 of 0 members
ja: 0 人のメンバー中 0 ～ 0 を表示しています

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
ja: 0 件中 0 ～ 0 件を表示しています0 件中 0 ～ 0 件を表示しています

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネシエラレオネ

en: signup
ja: サインアップ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip The Wizard and Setup Manually
ja: ウィザードをスキップして手動でセットアップする

en: Skype
ja: スカイプ

en: Slide
ja: 滑り台

en: Slide Effect
ja: スライドエフェクト

en: Slider
ja: スライダー

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: SMTP Test E-Mail
ja: SMTPテストメール

en: Social Connect
ja: ソーシャルコネクト

en: Social Feature
ja: ソーシャル機能

en: Social Fields
ja: ソーシャルフィールド

en: Social Profile Fields
ja: ソーシャルプロフィールフィールド

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
ja: ソーシャル設定は正常に保存されました。

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
ja: 一部のユーザーは管理者権限を持っています。 これにはブロックできません。

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ja: 誰かが次のアカウントのパスワードをリセットするように要求しました:

en: Something went wrong
ja: 何か問題が発生しました

en: Something went wrong please try again
ja: 何かが間違っていました。もう一度やり直してください

en: Something went wrong! please try again later
ja: 何か問題が発生しました! 後でもう一度試してください

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
ja: 申し訳ありませんが、お支払いの処理中に問題が発生しました。

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
ja: ごめん！ 管理者としてログインしているため、問題を回避するために送信ボタンは無効になっています。

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 サイト管理者にご連絡ください。

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 サイト管理者までご連絡ください。

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 もう一度試してください。

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
ja: 申し訳ありませんが、問題が発生しました。 もう一度試してください。

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja: 申し訳ありませんが、このファイルの種類はセキュリティ上の理由から許可されていません。

en: Sorry, You can not add this field twice in form
ja: 申し訳ありませんが、このフィールドをフォームに 2 回追加することはできません

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
ja: 申し訳ありませんが、このアクションを実行する権限がありません

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
ja: 申し訳ありませんが、このアクションを実行する権限がありません。

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
ja: 申し訳ありませんが、フィードへのアクセス権がありません

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
ja: 申し訳ありませんが、ノンスが見つからないため、リクエストを処理できません。

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
ja: 申し訳ありませんが、セキュリティ上の理由により、リクエストは処理できません。

en: Sort By
ja: 並べ替え

en: Sort Field Order
ja: フィールドの並べ替え順序

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Korea
ja: 韓国

en: Space not allowed in password field
ja: パスワードフィールドにはスペースを使用できません

en: Spain
ja: スペイン

en: Spam detected
ja: スパムが検出されました

en: Spam detected.
ja: スパムが検出されました。

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish/Spain
ja: スペイン語/スペイン

en: special
ja: 特別

en: Specific Page
ja: 特定のページ

en: Specific URL
ja: 特定の URL

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Standard Email Responses
ja: 標準的な電子メール応答

en: Standard Style
ja: スタンダードスタイル

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start date can not be earlier than current date.
ja: 開始日を現在の日付より前にすることはできません。

en: Starts On
ja: 開始日

en: Status
ja: 状態

en: Strength: Good
ja: 強さ: 良い

en: Strength: Strong
ja: 強さ: 強い

en: Strength: Very Weak
ja: 強さ: 非常に弱い

en: Strength: Weak
ja: 強さ: 弱い

en: Strong Text
ja: 強力なテキスト

en: Style Settings
ja: スタイル設定

en: Styling & Formatting
ja: スタイルと書式設定

en: Sub Title
ja: サブタイトル

en: Sub Title Color
ja: サブタイトルの色

en: Sub Title Font
ja: サブタイトルのフォント

en: Subject
ja: 主題

en: Submit
ja: 提出する

en: Submit Action
ja: アクションの送信

en: Submit Button
ja: 送信ボタン

en: Submit Button Label
ja: 送信ボタンのラベル

en: Submit Button Options
ja: 送信ボタンのオプション

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Subscription / Recurring Payment
ja: サブスクリプション / 定期支払い

en: Subscription Cancelled Message
ja: サブスクリプションキャンセルのメッセージ

en: Subscription ID
ja: サブスクリプションID

en: Subscription plan has been canceled successfully
ja: サブスクリプションプランは正常にキャンセルされました

en: Subscription Start Date
ja: サブスクリプション開始日

en: Subscriptions
ja: 定期購入

en: subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Success
ja: 成功

en: success
ja: 成功

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Summary Text
ja: 概要テキスト

en: Suriname
ja: スリナム

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデンの

en: Swedish/Sweden
ja: スウェーデン語/スウェーデン語

en: Switzerland
ja: スイススイス

en: Syria
ja: シリア

en: Tab Color
ja: タブの色

en: Tablet View
ja: タブレットビュー

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Target Users
ja: 対象ユーザー

en: Taxonomy is protected
ja: 分類法は保護されています

en: Template 1
ja: テンプレート 1

en: Template 2
ja: テンプレート 2

en: Template 3
ja: テンプレート 3

en: Template 4
ja: テンプレート 4

en: Template 5
ja: テンプレート 5

en: Template found.
ja: テンプレートが見つかりました。

en: Template has been added successfully.
ja: テンプレートが正常に追加されました。

en: Template has been deleted successfully.
ja: テンプレートは正常に削除されました。

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Template not found.
ja: テンプレートが見つかりません。

en: Template Options
ja: テンプレートのオプション

en: Template options has been saved successfully.
ja: テンプレート オプションが正常に保存されました。

en: Template Saved Successfully
ja: テンプレートが正常に保存されました

en: Template Tags
ja: テンプレートタグ

en: Template Updated Successfully
ja: テンプレートが正常に更新されました

en: Terminate
ja: 終了

en: Terminate Members
ja: メンバーの終了

en: Terminated
ja: 終了しました

en: Test
ja: テスト

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
ja: テスト電子メールは SMTP サーバー設定を構成した後にのみ機能します

en: Text
ja: 文章

en: Text Direction
ja: テキストの方向

en: Text field can not be left blank.
ja: テキストフィールドを空白のままにすることはできません。

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Textbox
ja: テキストボックス

en: Thai
ja: タイ語

en: Thai/Thailand
ja: タイ/タイ

en: Thailand
ja: タイ

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
ja: お支払いありがとうございます。すぐにご連絡いたします。

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
ja: ユーザーがサインアップ後に受け取るアカウント検証 URL (電子メール検証機能を有効にした場合)

en: The e-mail could not be sent.
ja: 電子メールを送信できませんでした。

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
ja: 悪意のあるコードが含まれているため、セキュリティ上の理由によりファイルをアップロードできませんでした

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
ja: このフォームの唯一の目的は、ユーザーのすべての支払いを追跡するために未払いの支払い記録を追加することです。 したがって、ここから任意のプランに paymnet を追加すると、次の支払いサイクルが更新されるか、任意のプランがユーザーに割り当てられるという意味ではありません。

en: The password field is empty.
ja: パスワードフィールドは空です。

en: The password you entered is invalid.
ja: 入力したパスワードは無効です。

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードされたファイルは、HTML フォームで指定された MAX_FILE_SIZE ディレクティブを超えています。

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードされたファイルは、php.ini の Upload_max_filesize ディレクティブを超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは部分的にのみアップロードされました。

en: The username field is empty.
ja: ユーザー名フィールドが空です。

en: Then
ja: それから

en: Then Redirect To
ja: 次にリダイレクトします

en: There is an error in uploading file, Please try again.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
ja: アドオンの有効化中にエラーが発生しました。agina を試してください。

en: There is an error while installing addon, Please try again.
ja: アドオンのインストール中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while loading activities, please try again.
ja: アクティビティの読み込み中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while performing this action, please try again.
ja: この操作の実行中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while saving template, please try again
ja: テンプレートの保存中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is an error while updating template, please try again
ja: テンプレートの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is no any form found.
ja: フォームが見つかりません。

en: There is no any Member(s) found
ja: メンバーが見つかりません

en: There is no any plan configured yet
ja: まだプランが設定されていません

en: There is no any recent members found.
ja: 最近のメンバーは見つかりませんでした。

en: There is no any recent transactions found.
ja: 最近のトランザクションは見つかりませんでした。

en: There is no any Transactions found
ja: トランザクションが見つかりませんでした

en: There is no error, the file uploaded with success.
ja: エラーはなく、ファイルは正常にアップロードされました。

en: There is no membership found.
ja: メンバーシップが見つかりません。

en: There is no user registered with that email address.
ja: そのメールアドレスにはユーザーが登録されていません。

en: There is no user registered with that email address/Username.
ja: そのメールアドレス/ユーザー名で登録されているユーザーはいません。

en: There is no user registered with that username.
ja: ありませんのユーザー登録するユーザ名です。

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
ja: この操作は元に戻すことができません。選択したメンバーのメンバーシップ プランを変更してもよろしいですか?

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
ja: このアドオンは、現在の ARMember バージョンと互換性がありません。 ARMemberを最新バージョンに更新してください。

en: This currency is not supported by
ja: この通貨はサポートされていません

en: This email is already registered, please choose another one.
ja: このメールアドレスはすでに登録されています。別のメールアドレスを選択してください。

en: This field can not be left blank
ja: このフィールドを空白のままにすることはできません

en: This Field can not be left blank.
ja: このフィールドを空白のままにすることはできません。

en: This field can not be left blank.
ja: このフィールドを空白のままにすることはできません。

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
ja: ファイル制限を超えたため、このファイルは処理できませんでした。

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
ja: この名は無効です。 有効な名を入力してください。

en: This Form Name is already exist.
ja: このフォーム名はすでに存在します。

en: This is Free Membership Plan.
ja: 無料会員プランです。

en: This is not a valid import file data.
ja: これは有効なインポート ファイル データではありません。

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
ja: この姓は無効です。 有効な姓を入力してください。

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
ja: 場合によっては支払いゲートウェイが利用できないため、このメンバーシップ設定は保存できません。 そのため、セットアップを処理できません。

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
ja: このメッセージは、メンバーがブロックされたメール アドレスで登録しようとすると表示されます。

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
ja: このメッセージは、メンバーがブロックされたユーザー名で登録しようとすると表示されます。

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
ja: このナビゲーションメニューリンクは、ログアウトリンクを設定するためのものです。

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
ja: このプランには 1 人以上の加入者がいます。 したがって、この計画は削除できません。

en: This Set Name is already exist.
ja: このセット名はすでに存在します。

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
ja: この set_id は、ログイン、パスワードを忘れた場合、パスワード変更フォーム用に作成されたフォームのセットの ID です。 そして、その設定に従って、クローズアカウントフォームのスタイルが設定されます。

en: This social account already added.
ja: このソーシャル アカウントはすでに追加されています。

en: This user don't have any plans.
ja: このユーザーには予定がありません。

en: This username is already registered, please choose another one.
ja: このユーザー名はすでに登録されています。別のユーザー名を選択してください。

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja: このユーザー名は無効な文字を使用しているため無効です。 有効なユーザー名を入力してください。

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
ja: このユーザー名は無効です。 有効なユーザー名を入力してください。

en: This will be replaced with final payable amount.
ja: これは最終的な支払額に置き換えられます。

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
ja: プランのお試し期間金額に置き換えられます。

en: This will be replaced with selected plan's amount.
ja: これは選択したプランの金額に置き換えられます。

en: This will be replaced with selected plan's title.
ja: これは、選択したプランのタイトルに置き換えられます。

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
ja: このウィザードは、会員登録ページの設定を支援します。 プラン選択などのプロセスに対して単一のショートコードのみを生成します。

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
ja: ここで入力されたメール アドレスは、新規ユーザー登録時にブロックされます。つまり、サインアップ時にこれらのキーワードをメール アドレスとして使用することはできません。たとえば、ここに「abc@def.ghi」と入力すると、このメール アドレスだけが禁止されますが、「test」のみを入力した場合は、「test」を含むすべてのメール アドレスが禁止されます %s。

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
ja: ここで入力されたユーザー名は、新規ユーザー登録時にブロックされます。つまり、サインアップ時にこれらのキーワードをユーザー名として使用することはできません。たとえば、ここに「test」と入力すると、「test」を含むすべてのユーザー名が禁止されます。%s

en: Tiktok
ja: チクタク

en: Title
ja: タイトル

en: Title Color
ja: タイトルの色

en: Title Font
ja: タイトルのフォント

en: Title Position
ja: タイトルの位置

en: To
ja: に

en: to
ja: に

en: To can not be left blank.
ja: To を空白にすることはできません。

en: To Display User's meta field value.
ja: ユーザーのメタフィールド値を表示します。

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
ja: 文章の一部をクリック可能にするには、このパターンを使用してください

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードをリセットするには、次のアドレスにアクセスしてください。

en: Togo
ja: 持ち帰り

en: Token
ja: トークン

en: Tonga
ja: トンガ

en: Top
ja: 上

en: Top Belt
ja: トップベルト

en: total
ja: 合計

en: total activities
ja: 総活動量

en: Total Members
ja: 総会員数

en: total records
ja: 総記録

en: Total Records To Display
ja: 表示する合計レコード数

en: Total Skipped Cycles Of
ja: 合計スキップされたサイクル数

en: Transaction
ja: 取引

en: Transaction Date
ja: 取引日

en: Transaction Details
ja: 取引詳細

en: Transaction has been deleted successfully.
ja: トランザクションは正常に削除されました。

en: Transaction History
ja: 取引履歴a取引履歴

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Transaction Id
ja: トランザクションID

en: Transaction ID Label
ja: トランザクションIDラベル

en: Transaction Status
ja: 取引ステータス

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
ja: トランザクションは正常に削除されました。

en: Transactions
ja: トランザクション

en: transactions
ja: トランザクション

en: trial active
ja: トライアル中

en: Trial Active Label
ja: トライアルアクティブラベル

en: Trial Amount
ja: お試し金額

en: Trial amount
ja: お試し金額

en: Trial End Date
ja: トライアル終了日

en: Trial Period
ja: トライアル期間

en: Trial Period Duration
ja: 試用期間

en: Trial Start Date
ja: トライアル開始日

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
ja: このユーザー名は無効です。 有効なユーザー名を入力してください。

en: Tumblr
ja: タンブラー

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: 七面鳥

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Twitter
ja: ツイッター

en: Type
ja: タイプ

en: Type username to select user
ja: ユーザー名を入力してユーザーを選択します

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Uncover
ja: 明らかにする

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ

en: Unknown
ja: 未知

en: Unsuccessful / Cancel Url
ja: 失敗 / キャンセル URL

en: Untitled Plan
ja: 無題の計画

en: Untitled Setup
ja: 無題のセットアップ

en: Update Card
ja: カードを更新する

en: Update Card Text
ja: カードテキストの更新

en: Update Member
ja: メンバーを更新する

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新する

en: Update Rules
ja: 更新ルール

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
ja: アップグレード/ダウングレード アクションは、ユーザーがフロントエンドからプランを変更するときに適用されます。 現在の計画よりも高い/低い適切な計画レベルを選択すると、それに応じてアクションが実行されます。

en: Upgrade Plan
ja: アップグレードプラン

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
ja: 現在のプランの有効期限が切れた後（期間終了後）、他のプランにアップグレードします

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Cover Photo
ja: カバー写真をアップロードする

en: Upload Profile Photo
ja: プロフィール写真をアップロードする

en: uppercase
ja: 大文字

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Use %s to add current user's id in url.
ja: %s を使用して、現在のユーザーの ID を URL に追加します。

en: Use %s to add current user's usrename in url.
ja: %s を使用して、現在のユーザーのユーザー名を URL に追加します。

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
ja: クロッパーを使用して画像を設定し、%1$s はマウス スクローラーを使用して画像をズームします。

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
ja: クロッパーを使用して画像を設定し、マウス スクローラーを使用して画像をズームします

en: Useful Links
ja: 役立つリンク

en: User
ja: ユーザー

en: User Cancelled
ja: ユーザーがキャンセルされました

en: User Closed Account
ja: ユーザーが閉鎖したアカウント

en: User does not exist.
ja: ユーザーは存在しません。

en: User does not exists.
ja: ユーザーが存在しません。

note: translators: 1: first name, 2: last name
en: User doesn't exist.
ja: ユーザーが存在しません。

en: User ID
ja: ユーザのID

en: User Id
ja: ユーザーID

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
ja: ユーザーは現在のサイトから削除されます。 管理者に連絡してください。

en: User is removed from current blog
ja: ユーザーが現在のブログから削除されました

en: User Meta 1
ja: ユーザーメタ1

en: User Meta 2
ja: ユーザーメタ2

en: User Meta 3
ja: ユーザーメタ3

en: User Meta Key
ja: ユーザーメタキー

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Plan
ja: ユーザープラン

en: User Plan Information
ja: ユーザープラン情報

en: User Private Content
ja: ユーザーのプライベートコンテンツ

en: User Profile Link
ja: ユーザープロフィールリンク

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: User status has been changed successfully.
ja: ユーザーステータスが正常に変更されました。

en: User verification email has been sent successfully.
ja: ユーザー確認メールが正常に送信されました。

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
ja: ユーザーは、プランに割り当てられた日付に基づいて一定の時間が経過すると期限切れになります。 たとえば、入社 1 年後、入社 5 か月後なども同様です。

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
ja: ここで選択した特定の日付が経過すると、ユーザーの有効期限が切れます。 彼がいつ加入したかは関係ありません。 たとえば、日付が 2017 年 12 月 31 日に設定されている場合、このプランを持つすべてのユーザーは、いつ登録したかに関係なく、その日付で期限切れになります。

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
ja: ユーザーの基本的な詳細 (電子メール、名、姓など) のオプトインへの送信

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
ja: ユーザーの基本的な支払い取引の詳細 (クレジット/デビットカードの詳細などの機密の支払いデータは保存されません)。

en: User's IP Address Information
ja: ユーザーのIPアドレス情報

en: User's Logged in / Logout details
ja: ユーザーのログイン/ログアウトの詳細

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
ja: ユーザー名、パスワード、名、姓、カスタムフィールド値（住所、性別など）などのユーザーのサインアップ詳細

en: User's subscription has been canceled
ja: ユーザーのサブスクリプションがキャンセルされました

en: User(s) has been imported successfully
ja: ユーザーは正常にインポートされました

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username can not be left blank
ja: ユーザー名を空白のままにすることはできません

en: Username can not be left blank.
ja: ユーザー名を空白のままにすることはできません。

en: Username OR Email Address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Username should not contain bad words.
ja: ユーザー名には悪い言葉を含めないでください。

en: Users Having No Plan
ja: 計画のないユーザー

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Validation
ja: 検証

en: Validation Color
ja: 検証の色

en: Validation message
ja: 検証メッセージ

en: Validation Message Background
ja: 検証メッセージの背景

en: Validation Message Font
ja: 検証メッセージのフォント

en: Validation Message Position
ja: 検証メッセージの位置

en: Validation URL
ja: 検証URL

en: Value
ja: 価値

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City
ja: バチカン市

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Very Weak Text
ja: 非常に弱いテキスト

en: Video Tutorials
ja: ビデオチュートリアル

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View All Members
ja: すべてのメンバーを表示

en: View All Transactions
ja: すべての取引を表示

en: View Detail
ja: 詳細を表示

en: View Failed Login Attempts History
ja: 失敗したログイン試行の履歴を表示する

en: View File
ja: ファイルを閲覧する

en: View Profile
ja: プロフィールを見る

en: View profile
ja: プロフィールを見る

en: Vine
ja: ぶどうの木

en: Virgin Islands, British
ja: バージン諸島、イギリス

en: Virgin Islands, U.S.
ja: バージン諸島、米国

en: Watch Tutorial
ja: チュートリアルを見る

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
ja: パスワードリセットリンクを送信しましたので、メールをご確認ください。

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
ja: パスワードリセットリンクを送信しましたので、メールをご確認ください。

en: Weak Text
ja: 弱テキスト

en: webmaster
ja: ウェブマスター

en: Website
ja: Webサイト

en: Website (URL)
ja: ウェブサイトのURL）

en: Website (URL) can not be left blank.
ja: ウェブサイト（URL）を空白にすることはできません。

en: Week
ja: 週

en: week
ja: 週

en: Week(s)
ja: 週

en: Weekly
ja: 毎週

en: Weeks
ja: 週間

en: weeks
ja: 週間

en: Welcome Guest
ja: ようこそゲストさん

en: What action should be performed while downgrading to other plan
ja: 他のプランにダウングレードするときに実行する必要があるアクション

en: What action should be performed while upgrading to other plan
ja: 他のプランにアップグレードする際に実行する必要があるアクション

en: What personal data collected in ARMember
ja: ARMember で収集される個人データの内容

en: What to display when content is restricted
ja: コンテンツが制限されている場合に表示する内容

en: WhatsApp
ja: ワッツアップ

en: When user's subscription plan should be cancelled
ja: ユーザーのサブスクリプション プランをキャンセルする必要がある場合

en: Where
ja: どこ

en: Width
ja: 幅

en: will be effective from
ja: から効果が出ます

en: With Respect to its container
ja: 容器に関して

en: With this feature, you can limit plan, Pay Per Post purchases for members.
ja: この機能を使用すると、メンバー向けのプラン、Pay Per Post の購入を制限できます。

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
ja: この機能を使用すると、プランを作成せずにポストを個別に販売できます。

en: With this feature, you can set different content for different user.
ja: この機能を使用すると、ユーザーごとに異なるコンテンツを設定できます。

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
ja: この機能を使用すると、アプリケーションでメンバーシップ API サービスを使用できるようになります。

en: Woocommerce Integration
ja: Woocommerce の統合

en: Wp Role
ja: Wp の役割

en: WPBakery Page Builder Restriction
ja: WPBakery ページビルダーの制限事項

en: Year
ja: 年

en: year
ja: 年

en: Year(s)
ja: 年

en: Yearly
ja: 毎年

en: Years
ja: 年

en: years
ja: 年

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yes
ja: はい

en: You are already logged in
ja: あなたは既にログインしています

en: You are already logged in.
ja: あなたは既にログインしています。

en: You are not authorized to login.
ja: ログインする権限がありません。

en: You can not remove all Conditions
ja: すべての条件を削除することはできません

en: You cannot remove all plans.
ja: すべてのプランを削除することはできません。

en: You have already added password field in you form.
ja: フォームにはすでにパスワードフィールドが追加されています。

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
ja: このアドオンをインストールするには、ARMember バージョン 1.6 以降が必要です。

en: You need to set
ja: 設定する必要があります

en: You should place comma separated list of file extensions.
ja: ファイル拡張子のカンマ区切りリストを配置する必要があります。

en: You should place each keyword on a new line.
ja: 各キーワードを新しい行に配置する必要があります。

en: You should place each option on a new line.
ja: るべき場所の各オプションになります。

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
ja: アカウントが有効化されました。プロフィールを表示するにはログインしてください。

en: Your account has been activated.
ja: あなたのアカウントは有効化されました。

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
ja: アカウントの有効期限が切れました。 システム管理者に連絡してください。

en: Your account is closed successfully.
ja: アカウントは正常に閉鎖されました。

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
ja: あなたのアカウントは現在アクティブではありません。 ログインする前に、管理者がアカウントをアクティブ化する必要があります。

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
ja: あなたのアカウントは現在アクティブではありません。 システム管理者にお問い合わせください。

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
ja: あなたのアカウントは無効になりました。 システム管理者に連絡してください。

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
ja: あなたのアカウントは非アクティブです。ログインする権限がありません。

en: Your Account is locked for
ja: あなたのアカウントは次の期間ロックされています

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
ja: あなたのアカウントはまだ有効になっていません。 サイト管理者にお問い合わせください。

en: Your Card is declined.
ja: あなたのカードは拒否されました。

en: Your Current Membership
ja: 現在のパスワードは無効です。

en: Your current password is invalid.
ja: 現在のパスワードは無効です。

en: Your Password
ja: あなたのパスワード

en: Your password changed successfully.
ja: パスワードが正常に変更されました。

en: Your password has been changed successfully.
ja: パスワードが正常に変更されました。

en: Your password has been changed.
ja: あなたのパスワードは変更されました。

en: Your password has been reset.
ja: あなたのパスワードはリセットされました。

en: Your profile has been updated successfully.
ja: あなたのプロファイルが正常に更新されました。

en: Your profile updated successfully
ja: プロフィールが正常に更新されました

en: Your purchase has not been completed.
ja: 購入は完了していません。

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
ja: 選択したプランは有料です。支払い方法を選択してください。

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
ja: 選択したプランは有料です。支払い方法を選択してください。

en: Your site is ready & below are the details
ja: サイトの準備が完了しました。詳細は以下のとおりです

en: Your Subscription has been cancelled.
ja: あなたのサブスクリプションはキャンセルされました。

en: Your subscription has been cancelled.
ja: サブスクリプションはキャンセルされました。

en: Your Subscription will be canceled on
ja: あなたのサブスクリプションは次の日にキャンセルされます

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting.
ja: 何らかの理由でテストメールが送信されません。SMTP 設定を確認してください。

en: Your test mail is successfully sent.
ja: テストメールは正常に送信されました。

en: Youtube
ja: ユーチューブ

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウトする

note: translators: plugin header field 'Description'
en: The most powerful membership plugin to handle any complex membership WordPress sites with super ease.
ja: 複雑なメンバーシップ WordPress サイトを非常に簡単に処理できる、最も強力なメンバーシップ プラグイン。

en: Hey, you've been using %1$sARMember Lite%2$s for a long time. %3$sCould you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation. %4$sYour help is much appreciated. Thank you very much - %5$sRepute InfoSystems%6$s
ja: %1$sARMember Lite%2$s を長い間使用されていますね。 %3$sこの情報を広めてモチベーションを高めるために、WordPress で 5 つ星の評価をしていただけませんか。 %4$sご協力をよろしくお願いいたします。 どうもありがとうございました - %5$sRepute InfoSystems%6$s

en: OK, you deserve it
ja: OK、あなたにはそれに値する

en: No, Maybe later
ja: いや、たぶん後で

en: I already did
ja: 私はすでにやった

en: ARMember Lite recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
ja: ARMember Lite では、最小 PHP バージョン 5.6 以降を使用することをお勧めします。

en: ARMember Lite requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
ja: ARMember Lite では、サーバーに PHP GD 拡張モジュールが必要です。 そして、インストールまたはアクティブ化されていないようです。 同様のことについては、ホスティングプロバイダーにお問い合わせください。

en: Upgrade To Pro
ja: プロ仕様にアップグレードする

en: Black Friday Sale
ja: ブラックフライデーセール

en: The user chose not to grant permissions or closed the pop-up
ja: ユーザーがアクセス許可を付与しないことを選択したか、ポップアップを閉じました

en: Oops, there was a problem getting your information
ja: 情報の取得中に問題が発生しました

en: There is a error while copying, please try again
ja: コピー中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: User cancelled login or did not fully authorize.
ja: ユーザーがログインをキャンセルしたか、完全に認証しませんでした。

en: There is a error while closing account, please try again.
ja: アカウントを閉じるときにエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: File is not allowed bigger than {SIZE}.
ja: {SIZE} を超えるファイルは許可されません。

en: There is a error while deleting Plan(s), please try again.
ja: プランの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting Plan, please try again.
ja: プランの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting Setup(s), please try again.
ja: セットアップの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting Setup, please try again.
ja: セットアップの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting form set, please try again.
ja: フォーム セットの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting form, please try again.
ja: フォームの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting Rule, please try again.
ja: ルールの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting Rule(s), please try again.
ja: ルールの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while generating preview of transaction detail, Please try again.
ja: トランザクション詳細のプレビューを生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
ja: トランザクション詳細の請求書の生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while generating preview of members detail, Please try again.
ja: メンバーの詳細のプレビューを生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while displaying members activities detail, Please try again.
ja: メンバーのアクティビティの詳細を表示中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
ja: ARMember CSS クラス情報の表示中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting Message, please try again.
ja: メッセージの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting Message(s), please try again.
ja: メッセージの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while updating settings, please try again.
ja: 設定の更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while updating rules, please try again.
ja: ルールの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while updating opt-ins settings, please try again.
ja: オプトイン設定の更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting member activities, please try again.
ja: メンバーアクティビティの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while updating template options, please try again.
ja: テンプレート オプションの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while generating preview of template, Please try again.
ja: テンプレートのプレビューを生成中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while adding template, please try again.
ja: テンプレートの追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There is a error while deleting template, please try again.
ja: テンプレートの削除中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Available Modules
ja: 利用可能なモジュール

en: There is a error while updating access rules, please try again.
ja: アクセス ルールの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: If Default Restriction is ON then ONLY the selected plan members below can access this page.
ja: デフォルトの制限がオンの場合、以下で選択したプランのメンバーのみがこのページにアクセスできます。

en: Email could not sent, please contact site admin.
ja: メールを送信できませんでした。サイト管理者に連絡してください。

en: Plan activated successfully.
ja: プランは正常にアクティブになりました。

en: Plan activation failed.
ja: プランのアクティブ化に失敗しました。

en: PHP Maximum Upload Size: MB
ja: PHP 最大アップロード サイズ: MB

en: Strong Password?
ja: 強力なパスワード?

en: Enable Strong Password?
ja: 強力なパスワードを有効にしますか?

en: Require Special Charecter?
ja: 特別なキャラクターが必要ですか?

en: Require Numeric Value?
ja: 数値が必要ですか?

en: Require Uppercase Character?
ja: 大文字が必要ですか?

en: Require Lowercase Character?
ja: 小文字が必要ですか?

en: Enable Confirm Password?
ja: パスワードの確認を有効にしますか?

en: Enable Confirm Email Address?
ja: メールアドレスの確認を有効にしますか?

en: Membership Type
ja: 会員の種類

en: Set up is too difficult
ja: 設定が難しすぎる

en: Lack of documentation
ja: 文書の不足

en: Not the features I wanted
ja: 私が欲しかった機能ではありませんでした

en: Found a better plugin
ja: より良いプラグインを見つけました

en: Incompatible with theme or plugin
ja: テーマまたはプラグインと互換性がありません

en: Other
ja: 他の

en: ARMember Lite - Sorry to see you go
ja: ARMember Lite - 残念ながら終了します

en: Before you deactivate the ARMember Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
ja: ARMember Lite プラグインを無効にする前に、その理由を簡単に教えていただけますか?

en: How could we improve ?
ja: どうすれば改善できるでしょうか?

en: Submitting form
ja: フォームの送信

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by armlite to get back to you for more info or a solution.
ja: これのチェックを外した場合、あなたの電子メール アドレスがフィードバックとともに送信されます。 これは、armlite が詳細情報や解決策について返信するために使用できます。

en: Send anonymous
ja: 匿名で送信

en: What was the dificult part?
ja: 難しかった点は何ですか?

en: What can we describe more?
ja: これ以上何を説明すればよいでしょうか?

en: How could we improve?
ja: どうすれば改善できるでしょうか?

en: Can you mention it?
ja: それについて言及できますか？

en: With what plugin or theme is incompatible?
ja: どのプラグインまたはテーマと互換性がありませんか?

en: Please specify
ja: ご指定ください

en: There is a error while updating template, please try again.
ja: テンプレートの更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Default Directory Template
ja: デフォルトのディレクトリテンプレート

en: payment gateway. If you will save this settings, than those payment gateway will be disable.
ja: 支払いゲートウェイ。 この設定を保存すると、支払いゲートウェイが無効になります。

en: WordPress Page/Post is restricted by admin
ja: WordPress ページ/投稿は管理者によって制限されています

en: ARMember Lite plugin Deactivation
ja: ARMember Lite プラグインの無効化

en: I understand the risk
ja: リスクは理解しています

en: Proceed
ja: 進む

en: View Profile Link Label
ja: プロファイルリンクラベルを表示

en: Display User Info?
ja: ユーザー情報を表示しますか?

en: Hide Setup Title?
ja: 設定タイトルを非表示にしますか?

en: Please enter plan id
ja: プランIDを入力してください

en: Display Cancel Subscription Button?
ja: 購読キャンセルボタンを表示しますか?

en: Incorrect Username/Email
ja: 間違ったユーザー名/メールアドレス

en: Incorrect Password
ja: 間違ったパスワード

en: shortcode in a message.
ja: メッセージ内のショートコード。

en: Remained Login Attempts Warning
ja: 残りのログイン試行の警告

en: User Already LoggedIn Message
ja: ユーザーはすでにログインしているというメッセージ

en: User already loggedIn message for modal forms ( Navigation Popup )
ja: モーダルフォームのユーザーがすでにログインしていることを示すメッセージ (ナビゲーションポップアップ)

en: System Detected Spam Robots
ja: システムがスパムロボットを検出した

en: Password Reset Not Allowed
ja: パスワードのリセットは許可されていません

en: Email Not Sent
ja: メールが送信されませんでした

en: Your password has been reset
ja: あなたのパスワードはリセットされました

en: shortcode in message.
ja: メッセージ内のショートコード。

en: Password Field Label
ja: パスワードフィールドのラベル

en: Empty Password Message
ja: 空のパスワードメッセージ

en: Invalid Password Message
ja: 無効なパスワードのメッセージ

en: User Not Created
ja: ユーザーが作成されていません

en: Username Already Exist
ja: ユーザー名はすでに存在します

en: Email Already Exist
ja: 電子メールはすでに存在します

en: Avatar Field Label( Edit Profile )
ja: アバターフィールドラベル(プロフィール編集)

en: Profile Cover Field Label( Edit Profile )
ja: プロファイル カバー フィールド ラベル(プロファイルの編集)

en: Minlength
ja: 最小長さ

en: Maxlength
ja: 最大長

en: Expire Activation Link
ja: 有効期限切れのアクティベーションリンク

en: Account Activated
ja: アカウントがアクティブ化されました

en: Account Inactivated
ja: アカウントが無効化されました

en: Invalid Plan Selected
ja: 無効なプランが選択されました

en: No Gateway Selected For Paid Plan
ja: 有料プランにゲートウェイが選択されていません

en: Payment Gateway Inactive
ja: ペイメントゲートウェイが非アクティブです

en: Alphabatically (Directory Filter)
ja: アルファベット順 (ディレクトリ フィルター)

en: Recently Joined (Directory Filter)
ja: 最近参加したユーザー (ディレクトリ フィルター)

en: General Message
ja: 一般的なメッセージ

en: No Search Result Found
ja: 検索結果が見つかりませんでした

en: Invalid Arguments (ARM If Shortcode)
ja: 無効な引数 (ARM If ショートコード)

en: NOTE : Please add %1$sbr%2$s to use line break in plain text.
ja: 注: プレーン テキストで改行を使用するには、%1$sbr%2$s を追加してください。

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Social Profile Fields etc.
ja: この機能を使用すると、メンバー ディレクトリ/公開プロフィール、ソーシャル プロフィール フィールドなどのソーシャル アクティビティが有効になります。

en: Integrate BuddyPress/Buddyboss with ARMember.
ja: BuddyPress/Buddyboss を ARMember と統合します。

en: Minimum Required Woocommerce Version: 3.0.2
ja: 最低限必要な Woocommerce バージョン: 3.0.2

en: Display Login Link?
ja: ログインリンクを表示しますか?

en: Display Registration Link?
ja: 登録リンクを表示しますか?

en: Display Forgot Password Link?
ja: パスワードを忘れた場合のリンクを表示します。

en: Enable Hidden Fields?
ja: 隠しフィールドを有効にしますか?

en: Hide admin bar
ja: 管理バーを非表示にする

en: Hide admin bar for non-admin users?
ja: 管理者以外のユーザーに対して管理バーを非表示にしますか?

en: Exclude role for hide admin bar
ja: 管理バーを非表示にするロールを除外する

en: Admin bar will be displayed to selected roles.
ja: 選択した役割に対して管理者バーが表示されます。

en: page
ja: ページ

en: page for all users?
ja: 全ユーザー向けのページ?

en: Hide register link
ja: 登録リンクを非表示にする

en: Hide register link on
ja: 登録リンクを非表示にする

en: page?
ja: ページ？

en: Auto Lock Shared Account
ja: 共有アカウントの自動ロック

en: By enabling this feature, you can prevent simultaneous multiple logins using same login details
ja: この機能を有効にすることで、同じログイン情報を使用した同時複数ログインを防ぐことができます。

en: Enable Gravatars?
ja: グラバターを有効にしますか?

en: Allow image cropping
ja: 画像のトリミングを許可する

en: Allow avatar and cover photo cropping
ja: アバターとカバー写真のトリミングを許可する

en: New user approval
ja: 新規ユーザーの承認

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Set Custom Currency
ja: カスタム通貨の設定

en: Currency Symbol
ja: 通貨記号

en: Please enter symbol.
ja: 記号を入力してください。

en: Please enter valid symbol.
ja: 有効な記号を入力してください。

en: Currency Shortname
ja: 通貨のショートネーム

en: Please enter shortname.
ja: ショートネームを入力してください。

en: Please enter valid shortname.
ja: 有効なショートネームを入力してください。

en: Symbol will be display as
ja: シンボルは次のように表示されます

en: Profile Permalink Base
ja: プロフィール パーマリンク ベース

en: Load JS & CSS in all pages
ja: すべてのページに JS と CSS をロードする

en: Not recommended
ja: 推奨されません

en: If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings
ja: テーマに js/css の読み込みの問題がある場合は、その場合にのみこの設定を有効にしてください。

en: Email Settings
ja: メール設定

en: From/Reply to name
ja: 差出人/返信先の名前

en: Please enter From Name.
ja: 差出人名を入力してください。

en: Please enter valid From Name.
ja: 有効な差出人名を入力してください。

en: From/Reply to email
ja: メールの送信元/返信

en: Please enter From Email ID.
ja: 送信元メールIDを入力してください。

en: Please enter valid From Email ID.
ja: 有効な送信元メール ID を入力してください。

en: Admin email
ja: 管理者のメールアドレス

en: Please enter Admin Email ID.
ja: 管理者のメール ID を入力してください。

en: Please enter valid Admin Email ID.
ja: 有効な管理者メール ID を入力してください。

en: You can add multiple Admin email address separated by comma in case of you want to send email to more than one email address.
ja: 複数の電子メール アドレスに電子メールを送信する場合は、複数の管理者電子メール アドレスをカンマで区切って追加できます。

en: Email notification
ja: 電子メール通知

en: WordPress Server
ja: ワードプレスサーバー

en: SMTP Server
ja: SMTPサーバー

en: PHP Mailer
ja: PHPメーラー

en: Authentication
ja: 認証

en: Enable SMTP authentication
ja: SMTP認証を有効にする

en: Mail Server
ja: メールサーバー

en: Mail Server can not be left blank.
ja: メールサーバーを空白のままにすることはできません。

en: Port
ja: ポート

en: Port can not be left blank.
ja: ポートを空白のままにすることはできません。

en: Login Name
ja: ログイン名

en: Login Name can not be left blank.
ja: ログイン名を空白のままにすることはできません。

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Manage Preset Form Fields
ja: プリセットフォームフィールドの管理

en: Edit Preset Form Fields
ja: プリセットフォームフィールドの編集

en: To edit specific form preset fields, click on this button, popup opens, edit fields which you want to update and click on update button.
ja: 特定のフォームプリセットフィールドを編集するには、このボタンをクリックするとポップアップが開き、更新するフィールドを編集して更新ボタンをクリックします。

en: Clear Preset Form Fields
ja: プリセットフォームフィールドをクリアする

en: To remove specific form fields with its value, click on this button, popup opens, select fields which you want to remove from everywhere.
ja: 特定のフォームフィールドをその値とともに削除するには、このボタンをクリックするとポップアップが開き、どこからでも削除するフィールドを選択します。

en: Email notification scheduler setting
ja: メール通知スケジューラーの設定

en: when you change value from below dropdown and save it then it will set new schedular and remove previous one.
ja: 以下のドロップダウンから値を変更して保存すると、新しいスケジュールが設定され、前のスケジュールが削除されます。

en: Schedule Every
ja: スケジュール間隔

en: Level 1
ja: レベル1

en: Level 2
ja: レベル2

en: Level 3
ja: レベル3

en: Level 4
ja: レベル4

en: Links
ja: リンク

en: Buttons
ja: ボタン

en: Front End Font Settings
ja: フロントエンドのフォント設定

en: Font settings of Level 1 will be applied to main heading of frontend shortcodes. Like Transaction listing heading and like wise.
ja: レベル 1 のフォント設定は、フロントエンド ショートコードのメイン見出しに適用されます。 取引リストの見出しも同様です。

en: Font settings of Level 2 will be applied to sub heading ( Main Labels ) of frontend shortcodes. For example table heading of trasanction listing.
ja: レベル 2 のフォント設定は、フロントエンド ショートコードの小見出し ( Main Labels ) に適用されます。 たとえば、取引リストの表の見出しなどです。

en: Font settings of Level 3 will be applied to sub labels of frontend shortcodes. For example table content of trasanction listing.
ja: レベル 3 のフォント設定は、フロントエンド ショートコードのサブラベルに適用されます。 たとえば、取引リストのテーブルの内容です。

en: Font settings of Level 4 will be applied to very small labels of frontend shortcodes. For member listing etc.
ja: レベル 4 のフォント設定は、フロントエンド ショートコードの非常に小さなラベルに適用されます。 会員名簿等のため

en: Font settings of Links will be applied to links of frontend shortcodes. For example edit profile, logout link and profile links etc.
ja: リンクのフォント設定は、フロントエンド ショートコードのリンクに適用されます。 たとえば、プロファイルの編集、ログアウト リンク、プロファイル リンクなどです。

en: Font settings of Buttons will be applied to buttons of frontend shortcodes output. For example Renew button, Cancel Button, Make Payment Button etc.
ja: ボタンのフォント設定は、フロントエンドのショートコード出力のボタンに適用されます。 たとえば、「更新」ボタン、「キャンセル」ボタン、「支払い」ボタンなどです。

en: Edit Preset Fields
ja: プリセットフィールドの編集

en: Preset Fields are updated successfully.
ja: プリセットフィールドは正常に更新されました。

en: Sorry, something went wrong while updating prest fields.
ja: 申し訳ありませんが、perst フィールドの更新中に問題が発生しました。

en: Update
ja: アップデート

en: Clear Form Fields
ja: フォームフィールドをクリアする

en: (Entry Exists)
ja: (エントリが存在します)

en: User Export
ja: ユーザーのエクスポート

en: All Status
ja: すべてのステータス

en: Joining Date
ja: 入社日

en: Select Meta (Custom Fields)
ja: メタの選択 (カスタムフィールド)

en: Export as csv
ja: CSVとしてエクスポート

en: Export as xml
ja: XMLとしてエクスポート

en: User having role 'administrator' will not be exported.
ja: ロール「管理者」を持つユーザーはエクスポートされません。

en: User Import
ja: ユーザーインポート

en: Upload File
ja: ファイルをアップロードする

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Only .csv and .xml files are allowed.
ja: .csv および .xml ファイルのみが許可されます。

en: Assign Plan To User
ja: ユーザーにプランを割り当てる

en: Import
ja: 輸入

en: Please download sample csv
ja: サンプルCSVをダウンロードしてください

en: Export Settings
ja: 設定のエクスポート

en: All general options will be exported.
ja: すべての一般的なオプションがエクスポートされます。

en: Export all security options.
ja: すべてのセキュリティ オプションをエクスポートします。

en: Export all common messages.
ja: すべての共通メッセージをエクスポートします。

en: Export
ja: 輸出

en: Import Settings
ja: インポート設定

en: Import User Details
ja: ユーザーの詳細をインポートする

en: Processing
ja: 処理

en: Set fix password
ja: 修正パスワードを設定する

en: Generate dynamically
ja: 動的に生成

en: Send Reset Password Link by email.
ja: パスワードのリセットリンクを電子メールで送信します。

en: Import Password from csv / xml
ja: csv/xmlからパスワードをインポート

en: Your password is hashed.
ja: あなたのパスワードはハッシュ化されています。

en: Your password is plain text.
ja: パスワードはプレーンテキストです。

en: Select User Meta Fields
ja: ユーザーメタフィールドの選択

en:  Note that if you will select new meta then new meta will be set as
ja: 新しいメタを選択すると、新しいメタは次のように設定されることに注意してください。

en: and the field type will be
ja: フィールドタイプは次のようになります

en: Textbox.
ja: テキストボックス。

en: Short Code
ja: ショートコード

en: In form_id pass id of registration form of which styling and fields you want to inherit in Edit Profile Form.
ja: form_id には、プロフィール編集フォームでスタイルとフィールドを継承する登録フォームの ID を渡します。

en: In social_fields, pass coma seperated social networks name (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram,  pinterest,youtube, dribbble, delicious, tumblr, vine).
ja: social_fields には、カンマ区切りのソーシャル ネットワーク名 (facebook、twitter、linkedin、vk、instagram、pinterest、youtube、dribbble、delicious、tumblr、vine) を渡します。

en: There is a error while adding form, Please try again.
ja: フォームの追加中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: This label will be displayed at fronted membership setup wizard page while payment.
ja: このラベルは、支払い中にフロントのメンバーシップ設定ウィザード ページに表示されます。

en: Please map default pages for all common actions.
ja: すべての一般的なアクションにデフォルト ページをマップしてください。

en: Registration Page
ja: 登録ページ

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
ja: 選択したページに登録フォームのショートコードが見つかりません。 そのページにショートコードを追加するか、適切なページを選択してください。

en: Login Page
ja: ログインページ

en: Shortcode of Login Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
ja: 選択したページにログイン フォームのショートコードが見つかりません。 そのページにショートコードを追加するか、適切なページを選択してください。

en: Forgot Password Page
ja: パスワードを忘れた場合のページ

en: Shortcode of Forgot Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
ja: 選択したページにパスワードを忘れた場合のフォームのショートコードが見つかりません。 そのページにショートコードを追加するか、適切なページを選択してください。

en: Change Password Page
ja: パスワード変更ページ

en: Shortcode of Change Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
ja: 選択したページにパスワード変更フォームのショートコードが見つかりません。 そのページにショートコードを追加するか、適切なページを選択してください。

en: Edit Profile Page
ja: プロフィール編集ページ

en: Shortcode of Edit Profile Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
ja: 選択したページにプロフィール編集フォームのショートコードが見つかりません。 そのページにショートコードを追加するか、適切なページを選択してください。

en: Members Profile Page
ja: メンバープロフィールページ

en: Shortcode of Member Directory not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
ja: 選択したページにメンバー ディレクトリのショートコードが見つかりません。 そのページにショートコードを追加するか、適切なページを選択してください。

en: The selected page is restricted item from access rule. Please select another page.
ja: 選択したページはアクセスルールの制限対象となっています。 別のページを選択してください。

en: Here you will get all different types of Payment gateways to purchase a membership plan.
ja: ここでは、メンバーシップ プランを購入するためのさまざまなタイプの支払いゲートウェイをすべて入手できます。

en: Get Forum Support
ja: フォーラムのサポートを受ける

en: Display Avatar
ja: アバターを表示する

en: Display Profile Cover
ja: プロファイル カバーを表示する

en: Profile Cover Title
ja: プロフィール 表紙タイトル

en: Profile Cover Placeholder
ja: プロファイル カバー プレースホルダー

en: Display Renew Subscription Button?
ja: 購読更新ボタンを表示しますか?

en: Select Username Type
ja: ユーザー名のタイプを選択してください

en: Any Plans
ja: あらゆるプラン

en: Upgrade to Premium
ja: プレミアムにアップグレード

en: WordPress default
ja: WordPressのデフォルト

en: %1$sThere is something error to retrieve the %2$s add-ons list. Please try again later.%3$s
ja: %1$%2$s アドオン リストを取得するときにエラーが発生しました。 後でもう一度試してください。%3$s

en: No email template found.
ja: 電子メール テンプレートが見つかりません。

en: Upgrade to ARMember Pro
ja: ARMember Pro にアップグレードする

en: You are not allowed to access the content.
ja: コンテンツへのアクセスは許可されていません。

en: Please enter valid current password.
ja: 有効な現在のパスワードを入力してください。

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Current password can not be left blank.
ja: 現在のパスワードを空白のままにすることはできません。

en: Restrict Content Shortcode
ja: コンテンツのショートコードを制限する

en: Restriction
ja: 制限

en: ARMember Block Restriction
ja: ARMember ブロックの制限

en: Block
ja: ブロック

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
ja: このラッパー内でブロックをネストして、メンバーシップ プランまたは無料メンバーシップのみで内部ブロックの可視性を制御します。

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
ja: 以下の条件のいずれかに該当する場合、コンテンツに制限が適用されます

en: Fusion Builder Integration
ja: Fusion Builder の統合

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに Fusion Builder のコンテナと列のコンテンツを制限するように設定できます。

en: Oxygen Builder Integration
ja: 酸素ビルダーの統合

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに、Oxygen Builder のコンテナ、セクション、カラム、およびコンポーネントのコンテンツ制限を設定できます。

en: SiteOrigin Builder Integration
ja: SiteOrigin ビルダーの統合

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに SiteOrigin Builder の行と列のコンテンツを制限するように設定できます。

en: Bricks Builder Integration
ja: Bricks Builder の統合

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
ja: メンバーシップ プランごとに Bricks Builder 要素のコンテンツを制限するように設定できます。

en: ARMember Recent Members
ja: ARMember 最近のメンバー

en: ARMember Recent Payments
ja: ARMember 最近の支払い

en: Debug Settings Saved Successfully
ja: デバッグ設定が正常に保存されました

en: Debug Logs cleared successfully
ja: デバッグログが正常にクリアされました

en: Log ID
ja: ログID

en: Log Name
ja: ログ名

en: Log Data
ja: ログデータ

en: Log Added Date
ja: ログ追加日

en: No debug logs found.
ja: デバッグ ログが見つかりません。

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
ja: カスタム投稿タイプ、分類法、タグ

en: Payment Gateway Debug Log Settings
ja: ペイメントゲートウェイのデバッグログ設定

en: View Log
ja: ビュー・ログ

en: Download Log
ja: ダウンロードログ

en: Select log duration to download
ja: ダウンロードするログ期間を選択してください

en: Last 1 Week
ja: 過去 1 週間

en: Last 1 Day
ja: 過去 1 日

en: Last 3 Days
ja: 過去 3 日間

en: Last 2 Weeks
ja: 過去 2 週間

en: Last Month
ja: 先月

en: All
ja: 全て

en: Custom
ja: カスタム

en: Download
ja: ダウンロード

en: Clear Log
ja: ログをクリアする

en: Are you sure you want to clear debug logs?
ja: デバッグ ログをクリアしてもよろしいですか?

en: Cron Debug Log Settings
ja: Cron デバッグ ログ設定

en: Enable Cron Debug Logs
ja: Cron デバッグ ログを有効にする

en: Email Debug Log Settings
ja: デバッグログの電子メール設定

en: Enable Email Debug Logs
ja: デバッグログの電子メール送信を有効にする

en: Debug Log Settings
ja: デバッグログ設定

en: Add New Condition
ja: 新しい条件を追加

en: Conditional Redirect
ja: 条件付きリダイレクト

en: Too Many Failed Login Attempts(Temporary)
ja: ログイン試行の失敗回数が多すぎます (一時的)

en: Too Many Failed Login Attempts(Permanent)
ja: ログイン試行の失敗回数が多すぎます (永続的)

en: Reset Password Link is invalid
ja: パスワードリセットリンクが無効です

en: Login Failed Message for Social Connect
ja: ソーシャルコネクトのログイン失敗メッセージ

en: (This message will be used only when password is changed from password reset link sent in mail)
ja: (このメッセージは、メールで送信されたパスワードリセットリンクからパスワードが変更された場合にのみ使用されます)

en: (This message will be displayed in reset password form where user comes by clicking on reset password link)
ja: (このメッセージは、ユーザーがパスワードリセットリンクをクリックしてアクセスしたパスワードリセットフォームに表示されます)

en: (This message will be displayed on page where user comes by clicking expired reset password link)
ja: (このメッセージは、ユーザーが期限切れのパスワードリセットリンクをクリックしてアクセスしたページに表示されます)

en: Are you sure you want to cancel this subscription?
ja: このサブスクリプションをキャンセルしてもよろしいですか?

en: ARMember Database Update Required
ja: ARMember データベースの更新が必要です

en: Update ARMember Database
ja: 更新 ARMember データベース

en: ARMember database Updation in Progress
ja: ARMember データベースの更新が進行中です

en: ARMember database updation process done
ja: ARMember データベースの更新プロセスが完了しました

en: Thanks!
ja: ありがとうございます!

en: One Minute
ja: 1 分

en: New Navigation Menus
ja: 新しいナビゲーション メニュー

en: If BuddyPress plugin is active then use BuddyPress avatar
ja: BuddyPress プラグインがアクティブな場合は、BuddyPress アバターを使用します

en: Upcoming Subscriptions
ja: 今後のサブスクリプション

en: Invoice ID
ja: 請求書 ID

en: Please select Edit Profile form.
ja: プロフィール編集フォームを選択してください。

en: ARMember Action Button
ja: ARMember アクション ボタン

en: Link type
ja: リンク タイプ

en: Display User Info
ja: ユーザー情報を表示

en: Select Forms
ja: フォームを選択

en: ARMember Is User In Trial Period
ja: ARMember  ユーザーが試用期間中かどうか

en: If User In Trial Period
ja: ユーザーが試用期間中の場合

en: Content to display
ja: 表示するコンテンツ

en: ARMember Membership Setup
ja: ARMember メンバーシップの設定

en: Hide Setup Title
ja: 設定タイトルを非表示

en: Start On
ja: 開始日

en: Current Membership Buttons options
ja: 現在のメンバーシップ ボタン オプション

en: Display Cancel Subscription Button
ja: サブスクリプションのキャンセル ボタンを表示

en: Current Membership Other options
ja: 現在のメンバーシップのその他のオプション

en: Show content to
ja: コンテンツを表示

en: Require membership Plan to access this content.
ja: このコンテンツにアクセスするにはメンバーシップ プランが必要です。

en: ARMember Settings
ja: ARMember 設定

en: ARMember Latest Users
ja: ARMember 最近のユーザー

en: Cross Fade
ja: クロス フェード

en: ARMember Change Password
ja: ARMember パスワードの変更

en: Form Type
ja: フォーム タイプ

en: Modal Trigger Type
ja: モーダル トリガー タイプ

en: ARMember Edit Member
ja: ARMember メンバーの編集

en: ARMember Forgot password
ja: ARMember パスワードを忘れた場合

en: ARMember Register Form
ja: ARMember 登録フォーム

en: ARMember Login
ja: ARMember ログイン

en: ARMember Profile
ja: ARMember プロフィール

en: ARMember Social Profile
ja: ARMember ソーシャル プロフィール

en: ARMember Partial Content Restriction
ja: ARMember 部分的なコンテンツ制限

en: LoggedIn Users
ja: ログインしているユーザー

en: Non LoggedIn Users
ja: ログインしていないユーザー

en: Select User Roles
ja: ユーザー ロールの選択

en: Content to display on true condition
ja: 条件が true の場合に表示するコンテンツ

en: Content to display on false condition
ja: 条件が false の場合に表示するコンテンツ

en: Payment Transactions List
ja: 支払い取引リスト

en: Used coupon Code
ja: 使用済みクーポン コード

en: Used coupon Discount
ja: 使用済みクーポン割引

en: TAX Percentage
ja: 税率

en: TAX Amount
ja: 税額

en: Display View Invoice Button
ja: 請求書の表示ボタンの表示

en: View Invoice
ja: 請求書の表示

en: ARMember Membership Setup Form
ja: ARMember Membership セットアップ フォーム

en: Link or Button Text
ja: リンクまたはボタンのテキスト

en: ARMember Membership Shortcode
ja: ARMember Membership ショートコード

en: Enter User Meta Name
ja: ユーザー メタ名の入力

en: Select User Plans
ja: ユーザー プランの選択

en: To display the duration of locked account, use
ja: ロックされたアカウントの期間を表示するには、以下を使用します

en: To display the number of remaining attempts use
ja: 残りの試行回数を表示するには、以下を使用します

en: To display allowed minimum characters use
ja: 許可されている最小文字数を表示するには、以下を使用します

en: To display allowed maximum characters
ja: 許可されている最大文字数を表示するには、以下を使用します

en: Login Related Messages
ja: ログイン関連メッセージ

en: Close Account Messages
ja: アカウントを閉じるメッセージ

en: Registration / Edit Profile Labels
ja: 登録/プロフィール ラベルの編集

en: Account Related Messages
ja: アカウント関連メッセージ

en: Payment Related Messages
ja: 支払い関連メッセージ

en: Profile/Directory Related Messages
ja: プロフィール/ディレクトリ関連メッセージ

en: Miscellaneous Messages
ja: その他のメッセージ

en: Allows member to purchase membership plan through Pro-Rata..
ja: メンバーが Pro-Rata を通じてメンバーシップ プランを購入できるようにします。

en: Enable Content Restriction
ja: コンテンツ制限を有効にする

en: Enable this option to apply access or restriction..
ja: アクセスまたは制限を適用するには、このオプションを有効にします。

en: Content Restriction Type
ja: コンテンツ制限タイプ

en: Select Content Restriction Type.
ja: コンテンツ制限タイプを選択します。

en: Select Membership Plan(s).
ja: メンバーシップ プランを選択します。

en: Please activate WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
ja: WPBakery Page Builder をアクティブにして、このアドオンをアクティブにしてください。

en: Please install WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
ja: WPBakery Page Builder をインストールして、このアドオンをアクティブにしてください。

en: ARMember From
ja: ARMember 送信元

en: You are already loggedin!
ja: すでにログインしています!

en: ARMember Edit profile
ja: ARMember プロフィールを編集

en: link
ja: リンク

en: View Invoice Text
ja: 請求書テキストを表示

en: Used Coupon Code
ja: 使用済みクーポン コード

en: Used Coupon Discount
ja: 使用済みクーポン割引

en: Password Reset Successfully!
ja: パスワードのリセットに成功しました!

en: Your Password has been reset, Login now and get started
ja: パスワードがリセットされました。今すぐログインして開始してください

en: Login Now
ja: 今すぐログイン

en: To display password reset message use
ja: パスワードのリセット メッセージを表示するには、以下を使用します

en: Success message description
ja: 成功メッセージの説明

en: (This text will be displayed in reset password success message link after password reset successfully)
ja: (このテキストは、パスワードのリセットに成功した後、パスワードのリセット成功メッセージ リンクに表示されます)

en: Reset Password
ja: パスワードのリセット

en: Your Password has been reset, Login now and get started.
ja: パスワードがリセットされました。今すぐログインして開始してください。

en: Enable Restriction access
ja: アクセス制限を有効にする

en: Enable this option to apply access or restriction.
ja: アクセスまたは制限を適用するには、このオプションを有効にします。

en: Select content restriction type.
ja: コンテンツ制限タイプを選択します。

en: If "Restriction Type" set to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and if set "Hide" then content will be hidden for the selected "Membership Plan(s)" setting.
ja: "制限タイプ"が"表示"に設定されている場合、条件が満たされると、選択したメンバーシップ プランにコンテンツが表示されます。"非表示"に設定されている場合、選択した"メンバーシップ プラン"設定のコンテンツは非表示になります。

en: Please activate Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
ja: Divi Builder または Divi Theme をアクティブ化して、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: Please install Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
ja: Divi Builder または Divi Theme をインストールして、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: Integration Debug Log Settings
ja: 統合デバッグ ログ設定

en: ARMember Restriction
ja: ARMember  制限

en: Please activate Oxygen Builder and try to active this add-on.
ja: Oxygen Builder をアクティブ化して、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: Please install Oxygen Builder and try to active this add-on.
ja: Oxygen Builder をインストールして、このアドオンをアクティブ化してみてください。

note: translators: plugin header field 'Author'
en: Membership & User Profile - Repute Infosystems
ja: メンバーシップとユーザー プロファイル - Repute Infosystem

en: In-built Modules
ja: 組み込みモジュール

en: Additional Functionality Addon
ja: 追加機能アドオン

en: Payment Gateways Addons
ja: 決済ゲートウェイアドオン

en: Third-Party Integrations
ja: サードパーティ統合

en: Upgrade Pro
ja: プロにアップグレード

en: Add-ons
ja: アドオン

en: ARMember-Restriction
ja: ARMember-制限

en: Please activate Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
ja: Fusion Builder または Avada テーマをアクティブ化して、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: Please install Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
ja: Fusion Builder または Avada テーマをインストールして、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: ARMember Restriction Settings
ja: ARMember 制限設定

en: Select content access type
ja: コンテンツ アクセス タイプを選択

en: Select a Membership Plan for content access or restriction
ja: コンテンツ アクセスまたは制限のメンバーシップ プランを選択

en: Select ARMember access
ja: ARMember アクセスを選択

en: Select a Membership Plan for content access
ja: コンテンツ アクセスのメンバーシップ プランを選択

en: Please activate Beaver Builder and try to active this add-on.
ja: Beaver Builder をアクティブ化して、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: Please install Beaver Builder and try to active this add-on.
ja: Beaver Builder をインストールして、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: If you select "Restriction Type" to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and select "Hide" then content will be restricted for the selected "Membership Plan(s)".
ja: "制限タイプ"を"表示"に選択した場合、条件が満たされていれば、選択したメンバーシップ プランにコンテンツが表示され、"非表示"を選択すると、選択した"メンバーシップ プラン"のコンテンツが制限されます。

en: Loggedin
ja: ログイン

en: Please activate SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
ja: SiteOrigin Builder をアクティブ化して、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: Please install SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
ja: SiteOrigin Builder をインストールして、このアドオンを有効にしてみてください。

en: Please activate Bricks Builder and try to active this add-on.
ja: Bricks Builder をアクティブ化して、このアドオンをアクティブ化してみてください。

en: Please install Bricks Builder and try to active this add-on.
ja: Bricks Builder をインストールして、このアドオンを有効にしてみてください。

en: Please activate the \"Drip Content\" module to make this feature work.
ja: この機能を使用するには、「Drip Content」モジュールを有効にしてください。

en: Please activate the \"User Private Content\" module to make this feature work.
ja: この機能を使用するには、「ユーザー プライベート コンテンツ」モジュールを有効にしてください。

en: Please activate the \"Coupon\" module to make this feature work.
ja: この機能を使用するには、「クーポン」モジュールを有効にしてください。

en: Please activate the \"Pay Per Post\" module to make this feature work.
ja: この機能を使用するには、「Pay Per Post」モジュールを有効にしてください。

en: Payment Method Label
ja: 支払い方法ラベル

en: Payment Mode Label can not be left blank.
ja: 支払いモードラベルを空白のままにすることはできません。

en: Do not allow user to submit transaction data more than one time
ja: ユーザーが取引データを複数回送信できないようにする

en: Card Holder Name Label
ja: カード所有者名ラベル

en: Card Holder Name
ja: クレジットカード名義人氏名

en: Card Holder Name Description
ja: カード所有者名の説明

en: Display actual error returned from payment gateway
ja: 決済ゲートウェイから返された実際のエラーを表示する

en: %d Point
ja: %d ポイント

en: Trial Transaction
ja: トライアル取引

en: Export To CSV
ja: CSV にエクスポート

en: User Email
ja: ユーザーメール
