ARMember Lite - Membership Plugin v4.0.60 - en to tr translation catalogue (2418 entries)

en:  Days
tr: Günler

en:  Label
tr: Etiket

en:  Note that if you will select new meta then new meta will be set as
tr: Yeni meta seçerseniz yeni metanın şu şekilde ayarlanacağını unutmayın:

en:  Note that importing user's data will
tr: Kullanıcı verilerinin içe aktarılmasının

en:  ago
tr: evvel

en:  characters allowed.
tr: karakterlere izin verilir.

en:  characters.
tr: karakterler.

en:  cycles due
tr: vadesi gelen döngüler

en:  plan for this user?
tr: Bu kullanıcı için planınız var mı?

en: "Access Rule" is the main core feature of ARMember plugin. Very easy interface to manage content protection on site in accordance with the related plans. Content Protection Access Rule
tr: "Erişim Kuralı" ARMember eklentisinin ana temel özelliğidir. İlgili planlara uygun olarak sitedeki içerik korumasını yönetmek için çok kolay arayüz. İçerik Koruma Erişim Kuralı

en: %1$sThere is something error to retrieve the %2$s add-ons list. Please try again later.%3$s
tr: %1$s alınırken bir hata oluştu %2$s eklenti listesi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.%3$s

en: %d Point
tr: %d Nokta

en: (Entry Exists)
tr: (Giriş Mevcut)

en: (If no referrer page.)
tr: (Yönlendiren sayfa yoksa.)

en: (Original page before login.)
tr: (Giriş yapmadan önceki orijinal sayfa.)

en: (Original page before signup.)
tr: (Kayıttan önceki orijinal sayfa.)

en: (This message will be displayed in reset password form where user comes by clicking on reset password link)
tr: (Kullanıcının şifre sıfırlama bağlantısına tıklayarak geldiği şifre sıfırlama formunda bu mesaj görüntülenecektir)

en: (This message will be displayed on page where user comes by clicking expired reset password link)
tr: (Kullanıcının süresi dolmuş şifreyi sıfırla bağlantısını tıklayarak geldiği sayfada bu mesaj görüntülenecektir)

en: (This message will be used only when password is changed from password reset link sent in mail)
tr: (Bu mesaj yalnızca mail yoluyla gönderilen şifre sıfırlama bağlantısından şifre değiştirildiğinde kullanılacaktır)

en: (This text will be displayed in reset password success message link after password reset successfully)
tr: (Bu metin, şifre sıfırlama başarıyla tamamlandıktan sonra şifre sıfırlama başarılı mesajı bağlantısında gösterilecektir)

en: (Trial Transaction)
tr: (Deneme İşlemi)

en: (Use Cropper to set image and %suse mouse scroller for zoom image.)
tr: (Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için %sfare kaydırma çubuğunu kullanın.)

en: (Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image.)
tr: (Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için fare kaydırma çubuğunu kullanın.)

en: 404 Not Found
tr: 404 Bulunamadı

en: A PHP extension stopped the file upload.
tr: Bir PHP uzantısı dosya yüklemeyi durdurdu.

en: API Password can not be left blank.
tr: API Şifresi boş bırakılamaz.

en: API Services
tr: API Hizmetleri

en: API Signature can not be left blank.
tr: API İmzası boş bırakılamaz.

en: API Username can not be left blank.
tr: API Kullanıcı Adı boş bırakılamaz.

en: ARForms Successfully installed.
tr: ARForms Başarıyla kuruldu.

en: ARMember Access Rules
tr: ARMember Erişim Kuralları

en: ARMember Action Button
tr: ARMember Eylem Düğmesi

en: ARMember Admin
tr: ARMember Yönetici

en: ARMember Admin (Import)
tr: ARMember Yöneticisi (İçe Aktarma)

en: ARMember Basic Tutorial
tr: ARMember Temel Eğitimi

en: ARMember Block Restriction
tr: ARMember Blok Kısıtlaması

en: ARMember Change Password
tr: ARMember Şifre değiştir

en: ARMember Close Account
tr: ARMember Hesabı Kapat

en: ARMember Current Membership
tr: ARMember Mevcut Üyelik

en: ARMember Database Update Required
tr: ARMember Veritabanı Güncellemesi Gerekli

en: ARMember Debug
tr: ARMember Hata ayıklama

en: ARMember Edit Member
tr: ARMember Üyeyi Düzenle

en: ARMember Edit Profile
tr: ARMember Profili Düzenle

en: ARMember Edit profile
tr: ARMember Profili düzenle

en: ARMember Forgot password
tr: ARMember Parolanızı mı unuttunuz

en: ARMember Form
tr: ARMember Formu

en: ARMember Forms
tr: ARMember Formlar

en: ARMember Is User In Trial Period
tr: ARMember Kullanıcı Deneme Süresinde mi

en: ARMember Latest Members
tr: ARMember En Son Üyeler

en: ARMember Latest Users
tr: ARMember Son Kullanıcılar

en: ARMember Lite - Sorry to see you go
tr: ARMember Lite - Gittiğinize üzüldüm

en: ARMember Lite plugin Deactivation
tr: ARMember Lite eklentisinin devre dışı bırakılması

en: ARMember Lite recommend to use Minimum PHP version 5.6 or greater.
tr: ARMember Lite Minimum PHP sürüm 5.6 veya üstünü kullanmanızı öneririz.

en: ARMember Lite requires PHP GD Extension module at the server. And it seems that it's not installed or activated. Please contact your hosting provider for the same.
tr: ARMember Lite sunucuda PHP GD Extension modülünü gerektirir. Görünüşe göre yüklü değil veya etkinleştirilmemiş. Lütfen bunun için barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin.

en: ARMember Login
tr: ARMember Giriş yapmak

en: ARMember Login Widget
tr: ARMember Giriş Widget'ı

en: ARMember Logout
tr: ARMember Çıkış

en: ARMember Membership Setup
tr: ARMember Üyelik Kurulumu

en: ARMember Membership Setup Form
tr: ARMember Membership Kurulum Formu

en: ARMember Membership Setup Wizard
tr: ARMember Üyelik Kurulum Sihirbazı

en: ARMember Membership Shortcode
tr: ARMember Membership Kısa kod

en: ARMember My Profile
tr: ARMember Profilim

en: ARMember Partial Content Restriction
tr: ARMember Kısmi İçerik Kısıtlaması

en: ARMember Payment Transaction
tr: ARMember Ödeme İşlemi

en: ARMember Profile
tr: ARMember Profil

en: ARMember Protected
tr: ARMember Korumalı

en: ARMember Recent Members
tr: ARmember Son Üyeler

en: ARMember Recent Payments
tr: ARmember Son Ödemeler

en: ARMember Register Form
tr: ARMember Kayıt Formu

en: ARMember Restriction
tr: ARMember Kısıtlama

en: ARMember Restriction Settings
tr: ARMember Kısıtlama Ayarları

en: ARMember Settings
tr: ARMember Ayarlar

en: ARMember Social Profile
tr: ARMember Sosyal Profil

en: ARMember Statistics
tr: ARMember İstatistikler

en: ARMember User Avatar
tr: ARMember Kullanıcı Avatarı

en: ARMember User Custom Meta
tr: ARMember Kullanıcı Özel Metası

en: ARMember User Displayname
tr: ARMember Kullanıcı Görünen Adı

en: ARMember User Firstname Lastname
tr: ARMember Kullanıcı Adı Soyadı

en: ARMember User Plan
tr: ARMember Kullanıcı Planı

en: ARMember User Plan Information
tr: ARMember Kullanıcı Planı Bilgileri

en: ARMember Username
tr: ARMember Kullanıcı adı

en: ARMember Warning
tr: ARMember Uyarı

en: ARMember database Updation in Progress
tr: ARMember Veritabanı Güncellemesi Devam Ediyor

en: ARMember database updation process done
tr: ARMember veritabanı güncelleme işlemi tamamlandı

en: ARMember setup is fast and easy. Click below, and we’ll walk you through the quick initial process. And don’t worry. You can go back and change anything you do - at anytime.
tr: ARMember kurulumu hızlı ve kolaydır. Aşağıya tıklayın; hızlı başlangıç sürecinde size yol göstereceğiz. Ve endişelenme. İstediğiniz zaman geri dönüp yaptığınız her şeyi değiştirebilirsiniz.

en: ARMember setup wizard completed
tr: ARMember kurulum sihirbazı tamamlandı

en: ARMember-Restriction
tr: ARMember-Kısıtlama

en: ARPrice Successfully installed.
tr: ARPrice Başarıyla kuruldu.

en: Access Rules
tr: Erişim Kuralları

en: Access Rules Updated Successfully.
tr: Erişim Kuralları Başarıyla Güncellendi.

en: Account Activated
tr: Hesap Etkinleştirildi

en: Account Closed
tr: Hesap kapatıldı

en: Account Holder Name
tr: Hesap Sahibinin Adı

en: Account Holder Name Label
tr: Hesap Sahibi Adı Etiketi

en: Account Holder Name Label can not be left blank.
tr: Hesap Sahibi İsim Etiketi boş bırakılamaz.

en: Account Inactivated
tr: Hesap Devre Dışı Bırakıldı

en: Account Inactive
tr: Hesap aktif değil

en: Account Pending
tr: Hesap Beklemede

en: Account Related Messages
tr: Hesapla İlgili Mesajlar

en: Account Setup
tr: Hesap kurulumu

en: Achievements Added Successfully.
tr: Başarılar Başarıyla Eklendi.

en: Achievements Updated Successfully.
tr: Başarılar Başarıyla Güncellendi.

en: Action
tr: Aksiyon

en: Action Buttons
tr: Eylem Düğmeleri

en: Action By Admin
tr: Yönetici Tarafından Yapılan İşlem

en: Action by system
tr: Sisteme göre eylem

en: Action to be performed after plan duration is finished.
tr: Plan süresi bittikten sonra gerçekleştirilecek eylem.

en: Action to be performed when payment has been failed due to any reason.
tr: Ödemenin herhangi bir nedenden dolayı başarısız olması durumunda yapılacak işlem.

en: Action to be performed when user cancels membership from front end.
tr: Kullanıcı ön uçtan üyeliği iptal ettiğinde gerçekleştirilecek eylem.

en: Action to be performed when user upgrade / downgrade membership from current plan.
tr: Kullanıcı üyeliğini mevcut plandan yükselttiğinde/düşürdüğünde gerçekleştirilecek eylem.

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate Plan
tr: Planı Etkinleştir

en: Activation link is expired or invalid.
tr: Etkinleştirme bağlantısının süresi dolmuş veya geçersiz.

en: Active
tr: Aktif

en: Active Members
tr: Aktif Üyeler

en: Active Tab Color
tr: Etkin Sekme Rengi

en: Add
tr: Eklemek

en: Add Conditional Rules
tr: Koşullu Kurallar Ekle

en: Add Icon
tr: Simge Ekle

en: Add Manual Payment
tr: Manuel Ödeme Ekle

en: Add Member
tr: Üye ekle

en: Add Membership Plan
tr: Üyelik Planı Ekle

en: Add More
tr: Daha ekle

en: Add New Condition
tr: Yeni Koşul Ekle

en: Add New Member
tr: Yeni Üye Ekle

en: Add New Plan
tr: Yeni Plan Ekle

en: Add New Plan + Signup Page
tr: Yeni Plan Ekle + Kayıt Sayfası

en: Add New Response
tr: Yeni Yanıt Ekle

en: Add New Setup
tr: Yeni Kurulum Ekle

en: Add New Subscription
tr: Yeni Abonelik Ekle

en: Add Profile Template
tr: Profil Şablonu Ekle

en: Add Shortcode
tr: Kısa Kod Ekle

en: Add Social Accounts
tr: Sosyal Hesap Ekle

en: Add Subscription
tr: Abonelik Ekle

en: Add URL
tr: URL ekle

en: Add hide_plans="1" parameter to hide plan selection area.
tr: Plan seçim alanını gizlemek için hide_plans="1" parametresini ekleyin.

en: Add new form
tr: Yeni form ekle

en: Add subscription_plan="PLAN_ID" parameter to keep plan having PLAN_ID selected.
tr: Planın PLAN_ID'sinin seçili kalması için aboneliği_plan="PLAN_ID" parametresini ekleyin.

en: Add to Menu
tr: Menüye Ekle

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
tr: Eklenti listesi şu anda kullanılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Add-ons
tr: Eklentiler

en: Additional Fields
tr: İlave Alanlar

en: Additional Functionality Addon
tr: Ek İşlevsellik Eklentisi

en: Additional Info/Note
tr: Ek Bilgi/Not

en: Additional Info/Note Label
tr: Ek Bilgi/Not Etiketi

en: Additional Info/Note Label can not be left blank.
tr: Ek Bilgi/Not Etiketi boş bırakılamaz.

en: Additional Note
tr: Ek not

en: Additional Shortcodes
tr: Ek Kısa Kodlar

en: Addon activated successfully.
tr: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: Addon deactivated successfully.
tr: Eklenti başarıyla devre dışı bırakıldı.

en: Addon installed successfully.
tr: Eklenti başarıyla kuruldu.

en: Admin Email
tr: Yönetici E-postası

en: Admin Login Page is restricted by admin
tr: Yönetici Giriş Sayfası yönetici tarafından kısıtlandı

en: Admin Terminated Account
tr: Yönetici Hesabı Sonlandırıldı

en: Admin bar will be displayed to selected roles.
tr: Yönetici çubuğu seçilen rollere gösterilecektir.

en: Admin email
tr: Yönetici e-postası

en: Advanced Fields
tr: Gelişmiş Alanlar

en: Advanced Security
tr: Gelişmiş Güvenlik

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: After Basic SignUp Redirection Rules
tr: Temel Kayıt Yönlendirme Kurallarından Sonra

en: After Login Redirection Rules
tr: Giriş Sonrası Yönlendirme Kuralları

en: After Membership/Plan obtaining Redirection Rules
tr: Üyelik/Plan Alındıktan Sonra Yönlendirme Kuralları

en: After Registration Form
tr: Kayıt Sonrası Formu

en: After certain time of post is modified
tr: Gönderinin belirli bir süresi değiştirildikten sonra

en: After certain time of post is published
tr: Belirli bir süre sonra yayın yayınlandıktan sonra

en: After maximum failed login attempts user will be inactive for given minutes. During this time, user will not be able to login into the system.
tr: Maksimum başarısız oturum açma denemesinden sonra kullanıcı belirli dakikalar boyunca etkin olmayacaktır. Bu süre içerisinde kullanıcı sisteme giriş yapamayacaktır.

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Albanian
tr: Arnavut

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Align
tr: Hizala

en: All
tr: Tüm

en: All Activities
tr: Tüm aktiviteler

en: All Forms
tr: Tüm formlar

en: All Status
tr: İzin veriliyor durumu

en: All general options will be exported.
tr: Tüm genel seçenekler dışa aktarılacaktır.

en: All the actions like add new plan, change plan status, renew cycle, extend days, delete plan will be applied only after save button is clicked at the bottom of this page.
tr: Yeni plan ekleme, plan durumunu değiştirme, döngü yenileme, gün uzatma, planı silme gibi tüm işlemler ancak bu sayfanın alt kısmında yer alan kaydet butonuna basıldıktan sonra uygulanacaktır.

en: Allow Access
tr: Erişime izin vermek

en: Allow Auto debit method only
tr: Yalnızca Otomatik ödeme yöntemine izin ver

en: Allow Semi Automatic(manual) method only
tr: Yalnızca Yarı Otomatik (manuel) yönteme izin ver

en: Allow avatar and cover photo cropping
tr: Avatar ve kapak fotoğrafının kırpılmasına izin ver

en: Allow image cropping
tr: Görüntünün kırpılmasına izin ver

en: Allow members to subscribe multiple plans simultaneously.
tr: Üyelerin aynı anda birden fazla plana abone olmasına izin verin.

en: Allow users to sign up / login with their social accounts by enabling this feature.
tr: Bu özelliği etkinleştirerek kullanıcıların sosyal hesaplarına kaydolmasına/giriş yapmasına izin verin.

en: Allowed File Extension
tr: İzin Verilen Dosya Uzantısı

en: Allows Beaver Builder widgets to restrict based on Membership Plan.
tr: Beaver Builder widget'larının Üyelik Planına göre kısıtlanmasına izin verir.

en: Allows facility to set the Access for Gutenberg Blocks per Membership Plan or Logged in member.
tr: Tesisin Üyelik Planı veya Oturum açmış üye başına Gutenberg Bloklarına Erişimi ayarlamasına izin verir.

en: Allows facility to set the access for Divi Builder content Like Section and Row per Membership Plan.
tr: Tesisin Üyelik Planı başına Bölüm ve Satır gibi Divi Builder içeriğine erişimi ayarlamasına izin verir.

en: Allows member to purchase membership plan through Pro-Rata..
tr: Üyenin Orantılı olarak üyelik planı satın almasına olanak tanır.

en: Allows to set restrict content on Bricks Builder Elements per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına Bricks Builder Elementlerindeki içeriğin kısıtlanmasını ayarlamanıza izin verir.

en: Allows to set restrict content on Fusion Builder Containers & Columns per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına Fusion Builder Kapsayıcıları ve Sütunlarındaki içeriği kısıtlamayı ayarlamanıza olanak tanır.

en: Allows to set restrict content on Oxygen Builder Container, Section, Column and Components per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına Oxygen Builder Konteyneri, Bölüm, Sütun ve Bileşenlerdeki kısıtlama içeriğini ayarlamanıza olanak tanır.

en: Allows to set restrict content on SiteOrigin Builder Row and Column per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına SiteOrigin Builder Satırı ve Sütununda içeriğin kısıtlanmasını ayarlamanıza olanak tanır.

en: Allows to set restrict content on WPBakery Elements per Membership Plan.
tr: Üyelik Planı başına WPBakery Elements'te içeriğin kısıtlanmasını ayarlamanıza olanak tanır.

en: Alphabatically (Directory Filter)
tr: Alfabetik olarak (Dizin Filtresi)

en: Alphabetically
tr: Alfabetik olarak

en: Already have an account?
tr: Zaten hesabınız var mı?

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Amount
tr: Miktar

en: Amount Type
tr: Tutar Türü

en: Amount should not be blank.
tr: Tutar alanı boş bırakılmamalıdır.

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Any Archive page
tr: Herhangi bir Arşiv sayfası

en: Any Condition
tr: Herhangi Bir Koşul

en: Any Date or Time Archive
tr: Herhangi Bir Tarih veya Saat Arşivi

en: Any Plan
tr: Herhangi bir plan

en: Any Plans
tr: Tüm Planlar

en: Any attachment page
tr: Herhangi bir ek sayfası

en: Any single page or post
tr: Herhangi bir sayfa veya yazı

en: Apply
tr: Uygula

en: Approve
tr: Onaylamak

en: Approved
tr: Onaylı

en: Arab/Egypt
tr: Arap/Mısır

en: Arabic
tr: Arapça

en: Archive: Day
tr: Arşiv: Gün

en: Archive: Month
tr: Arşiv: Ay

en: Archive: Time
tr: Arşiv: Zaman

en: Archive: Year
tr: Arşiv: Yıl

en: Are you sure to delete configuration?
tr: Yapılandırmayı sildiğinizden emin misiniz?

en: Are you sure want to reset login attempts for the selected member?
tr: Seçilen üyenin giriş denemelerini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to activate
tr: Etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to active this plan?
tr: Bu planı etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel subscription?
tr: Aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this subscription  ?
tr: Bu aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this subscription?
tr: Bu aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to change transaction status?
tr: İşlem durumunu değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to clear debug logs?
tr: Hata ayıklama günlüklerini temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this field?
tr: Bu alanı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form set?
tr: Bu form kümesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form?
tr: Bu formu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this member(s)?
tr: Bu üyeyi/üyeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this member?
tr: Bu üyeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this message(s)?
tr: Bu mesaj(lar)ı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this plan from user?
tr: Bu planı kullanıcıdan silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this plan(s)?
tr: Bu planları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this plan?
tr: Bu planı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this setup?
tr: Bu kurulumu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this transaction(s)?
tr: Bu işlem(ler)i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this transaction?
tr: Bu işlemi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
tr: Hesabınızı silmek istediğinizden emin misiniz? Bu, sitedeki tüm hesap verilerinizi silecektir. Hesabınızı silmek için şifrenizi aşağıya girin.

en: Are you sure you want to remove cover photo?
tr: Kapak fotoğrafını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove profile photo?
tr: Profil fotoğrafını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this plan from this user??
tr: Bu planı bu kullanıcıdan kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to renew next cycle?
tr: Bir sonraki döngüyü yenilemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to resend verification email?
tr: Doğrulama e-postasını yeniden göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian
tr: Ermeni

en: As well as following setup(s) will not work properly
tr: Ayrıca aşağıdaki kurulum(lar) düzgün çalışmayacaktır.Ayrıca aşağıdaki kurulum(lar) düzgün çalışmayacaktır.

en: Assign Default Plan
tr: Varsayılan Planı Ata

en: Assign Plan To User
tr: Planı Kullanıcıya Ata

en: Associated Plans:
tr: İlgili Planlar:

en: Atleast one payment gateway configuration is required for paid plan(s) selection.
tr: Ücretli plan(lar)ın seçimi için en az bir ödeme ağ geçidi yapılandırması gereklidir.

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Authentication
tr: Kimlik doğrulama

en: Author Archives
tr: Yazar Arşivleri

en: Auto Debit
tr: Otomatik Ödeme

en: Auto Debit Payment
tr: Otomatik Borç Ödemesi

en: Auto Lock Shared Account
tr: Paylaşılan Hesabı Otomatik Kilitle

en: Automated Email Messages
tr: Otomatik E-posta Mesajları

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic Subscription
tr: Otomatik Abonelik

en: Automatic Subscription Label
tr: Otomatik Abonelik Etiketi

en: Automatic approve
tr: Otomatik onaylama

en: Automatic login on signup
tr: Kayıt sırasında otomatik giriş

en: Available Modules
tr: Mevcut Modüller

en: Avatar
tr: avatar

en: Avatar Field Label( Edit Profile )
tr: Avatar Alanı Etiketi ( Profili Düzenle )

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Back
tr: Geri

en: Back to listing
tr: Listelemeye geri dön

en: Back to template options
tr: Şablon seçeneklerine geri dön

en: Background
tr: Arka plan

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Background Overlay
tr: Arka Plan Yerleşimi

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Bank Name
tr: Banka adı

en: Bank Name Label
tr: Banka Adı Etiketi

en: Bank Name Label can not be left blank.
tr: Banka Adı Etiketi boş bırakılamaz.

en: Bank Transfer
tr: Banka transferi

en: Bank Transfer Fields
tr: Banka Havalesi Alanları

en: Bank transfer request has been approved.
tr: Banka havalesi talebi onaylandı.

en: Bank transfer request has been cancelled.
tr: Banka havalesi talebi iptal edildi.

en: Based On Plan Assigned Date
tr: Planın Atanma Tarihine Göre

en: Basic Configuration
tr: Temel yapılandırma

en: Basic Fields
tr: Temel Alanlar

en: Basic Options
tr: Temel Seçenekler

en: Basque
tr: Bask

en: Beaver Builder Restriction
tr: Beaver Builder Kısıtlaması

en: Before Expiration Of
tr: Sona Ermesinden Önce

en: Before Registration Form
tr: Kayıt Öncesi Formu

en: Before you deactivate the ARMember Lite plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
tr: ARMember Lite eklentisini devre dışı bırakmadan önce, bunu yapmamızın nedenini bize hızlı bir şekilde açıklar mısınız?

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bhutan
tr: Butan

en: Billing Cycle
tr: Fatura döngüsü

en: Billing Cycle Starts From
tr: Faturalandırma Döngüsü Başlıyor

en: Biography
tr: Biyografi

en: Biography can not be left blank.
tr: Biyografi boş bırakılamaz.

en: Black Friday Sale
tr: Kara Cuma İndirimi

en: Blank field message
tr: Boş alan mesajı

en: Block
tr: Engellemek

en: Block Email Addresses On Signup
tr: Kayıt Sırasında E-posta Adreslerini Engelle

en: Block Username On Signup
tr: Kayıt Sırasında Kullanıcı Adını Engelle

en: Block all access of this plan
tr: Bu planın tüm erişimini engelle

en: Blocked Email Addresses Message
tr: Engellenen E-posta Adresleri Mesajı

en: Blocked Username Message
tr: Engellenen Kullanıcı Adı Mesajı

en: Blog Admin
tr: Blog Yöneticisi

en: Blog Index
tr: Blog Dizini

en: Blog Name
tr: Blog Adı

en: Blog URL
tr: Blog Linki

en: Body Content Color
tr: Gövde İçeriği Rengi

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: BookingPress Successfully installed.
tr: BookingPress Başarıyla kuruldu.

en: Border
tr: Sınır

en: Border Color
tr: Sınır rengi

en: Border Radius
tr: Sınır Yarıçapı

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Both (allow user to select payment method)
tr: Her ikisi de (kullanıcının ödeme yöntemini seçmesine izin ver)

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bottom
tr: Alt

en: Box Hover
tr: Kutu Vurgulu

en: Box Hover Effect
tr: Kutu Vurgulu Efekti

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Bricks Builder Integration
tr: Tuğla Oluşturucu Entegrasyonu

en: Buddypress/Buddyboss Integration
tr: Buddypress/Buddyboss Entegrasyonu

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulk Actions
tr: Toplu eylemler

en: Button
tr: Düğme

en: Button Background
tr: Düğme Arka Planı

en: Button Background 2
tr: Düğme Arka Planı

en: Button CSS
tr: Düğme CSS'si

en: Button Color
tr: Düğme rengi

en: Button Font
tr: Düğme Yazı Tipi

en: Button Font Color
tr: Düğme Yazı Tipi Rengi

en: Button Hover CSS
tr: Düğme Vurgulu CSS

en: Button Position
tr: Düğme Konumu

en: Button Style
tr: Düğme Stili

en: Button Text
tr: Düğme Metni

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: By User
tr: Kullanıcıya göre

en: By default all content items will be accessible for all users. Once you turn ON the Default Restriction rule and select any plan(s) then it will be accessible for that selected plan(s) only.
tr: Varsayılan olarak tüm içerik öğelerine tüm kullanıcılar erişebilir. Varsayılan Kısıtlama kuralını AÇIK hale getirdiğinizde ve herhangi bir planı/planları seçtiğinizde, bu plana yalnızca seçilen plan/planlar için erişilebilecektir.

en: By enabling this feature, you can prevent simultaneous multiple logins using same login details
tr: Bu özelliği etkinleştirerek aynı oturum açma bilgilerini kullanarak eşzamanlı birden fazla oturum açmayı önleyebilirsiniz.

en: CVC Number should not be blank.
tr: CVC Numarası boş bırakılmamalıdır.

en: CVV Code
tr: CVV kodu

en: CVV Description
tr: CVV Açıklaması

en: CVV Label
tr: CVV Etiketi

en: Calendar Localization
tr: Takvim Yerelleştirmesi

en: Calendar Style
tr: Takvim Stili

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Can you mention it?
tr: Bahsetebilir misin?

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal etmek

en: Cancel Subscription
tr: Aboneliği iptal et

en: Cancel Subscription Action
tr: Aboneliği İptal Etme İşlemi

en: Cancel Subscription Immediately
tr: Aboneliği Derhal İptal Edin

en: Cancel User's Subscription.
tr: Kullanıcının Aboneliğini İptal Et.

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cannot Set Past Dates.
tr: Geçmiş Tarihler Ayarlanamıyor.

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
tr: Yüklenen dosyadan veri çıkarılamıyor veya hiçbir dosya yüklenmedi.

en: Cape Verde
tr: Yeşil Burun Adaları

en: Card Holder Name
tr: Kart Sahibinin Adı

en: Card Holder Name Description
tr: Kart Sahibi Adı Açıklama

en: Card Holder Name Label
tr: Kartlık İsim Etiketi

en: Card Number should not be blank.
tr: Kart Numarası boş bırakılmamalıdır.

en: Card details could not be authorized, please use other card detail.
tr: Kart bilgileri yetkilendirilemedi. Lütfen diğer kart bilgilerini kullanın.

en: Cash
tr: Peşin

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Category
tr: Kategori

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Center
tr: Merkez

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Change Color Scheme
tr: Renk Düzenini Değiştir

en: Change Directory Template
tr: Dizin Şablonunu Değiştir

en: Change Expiry Date
tr: Son Kullanma Tarihini Değiştir

en: Change Font Settings
tr: Yazı Tipi Ayarlarını Değiştir

en: Change Password
tr: Şifre değiştir

en: Change Password Messages
tr: Şifre Mesajlarını Değiştir

en: Change Password Page
tr: Şifre Sayfasını Değiştir

en: Change Password page
tr: Şifre sayfasını değiştir

en: Change Pattern
tr: Deseni Değiştir

en: Change Plan
tr: Plan değiştir

en: Change Plan Skin
tr: Plan Görünümünü Değiştir

en: Change Plan To
tr: Planı Şuna Değiştir:

en: Change Role (Not recommended)
tr: Rolü Değiştir (Önerilmez)

en: Change Status
tr: Durum değiştirmek

en: Change Subscription
tr: Aboneliği Değiştir

en: Change Transaction Status
tr: İşlem Durumunu Değiştir

en: Change currency
tr: Para birimini değiştir

en: Check Default Access Rule
tr: Varsayılan Erişim Kuralını Kontrol Edin

en: Check If User In Trial Period
tr: Kullanıcının Deneme Süresinde Olup Olmadığını Kontrol Edin

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Cheque
tr: Kontrol etmek

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr: Çin geleneği

en: Chinese/China
tr: Çince/Çin

en: Chinese/Taiwan
tr: Çince/Tayvan

en: Chino/Hong Kong
tr: Çin/Hong Kong

en: Choose Plan
tr: Planı Seçin

en: Choose your option
tr: Seçeneğinizi seçin

en: Classic
tr: Klasik

en: Clear
tr: Temizlemek

en: Clear Form Fields
tr: Form Alanlarını Temizle

en: Clear Log
tr: Günlüğü Temizle

en: Clear Preset Form Fields
tr: Önceden Ayarlanmış Form Alanlarını Temizle

en: Click below links for more details about how to get API Credentials:
tr: API Kimlik Bilgilerinin nasıl alınacağı hakkında daha fazla ayrıntı için aşağıdaki bağlantılara tıklayın:

en: Click here to Show failed payment history
tr: Başarısız ödeme geçmişini göstermek için burayı tıklayın

en: Click here to continue
tr: Devam etmek için buraya tıklayın

en: Click here to open Set up form
tr: Kurulum formunu açmak için burayı tıklayın

en: Click here to open form
tr: Formu açmak için burayı tıklayın

en: Click to Copy
tr: Kopyalamak için tıklayın

en: Click to add shortcode in textarea
tr: Textarea'ye kısa kod eklemek için tıklayın

en: Click to copy
tr: Kopyalamak için tıklayın

en: Click to preview
tr: Önizleme için tıklayın

en: Clone from existing forms
tr: Mevcut formlardan klonlama

en: Close
tr: Kapalı

en: Close Account
tr: Hesabı kapat

en: Close Account Messages
tr: Hesap Mesajlarını Kapat

en: Code Copied
tr: Kod Kopyalandı

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color Scheme
tr: Renk uyumu

en: Common Messages
tr: Ortak Mesajlar

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Complete
tr: Tamamlamak

en: Complete simple steps to get started.
tr: Başlamak için basit adımları tamamlayın.

en: Completed Recurrence
tr: Tamamlanmış Tekrarlama

en: Conditional Redirect
tr: Koşullu Yönlendirme

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure More Gateways
tr: Daha Fazla Ağ Geçidi Yapılandırın

en: Configure Plan + Signup Page
tr: Planı + Kayıt Sayfasını Yapılandır

en: Configure Submission Redirection
tr: Gönderim Yönlendirmesini Yapılandırma

en: Confirm Email Address
tr: e

en: Confirm Email Address can not be left blank.
tr: E-Posta Adresini Doğrulayın alanı boş bırakılamaz.

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Confirm Password can not be left blank.
tr: Şifreyi Onayla alanı boş bırakılamaz.

en: Confirmation
tr: Onayla

en: Congo
tr: Kongo

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: Content Access
tr: İçerik Erişimi

en: Content Access Rules
tr: İçerik Erişim Kuralları

en: Content Cannot Be Empty.
tr: İçerik Boş Olamaz.

en: Content Font
tr: İçerik Yazı Tipi

en: Content Restriction Shortcode
tr: İçerik Kısıtlama Kısa Kodu

en: Content Restriction Type
tr: İçerik Kısıtlama Türü

en: Content Text
tr: İçerik Metni

en: Content Width
tr: İçerik Genişliği

en: Content to display
tr: Görüntülenecek içerik

en: Content to display on false condition
tr: Yanlış durumda görüntülenecek içerik

en: Content to display on true condition
tr: Gerçek durumda görüntülenecek içerik

en: Continue
tr: Devam etmek

en: Cosidering duplicate
tr: Kopya olarak kabul ediliyor

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Could not save password reset key to database.
tr: Parola sıfırlama anahtarı veritabanına kaydedilemedi.

en: Couldn't register you... please contact the
tr: Kaydınız yapılamadı... lütfen iletişime geçin

en: Country/Region
tr: Ülke/Bölge

en: Coupon
tr: Kupon

en: Cover
tr: Kapak

en: Credit Card Description
tr: Kredi Kartı Açıklaması

en: Credit Card Label
tr: Kredi Kartı Etiketi

en: Credit Card Number
tr: Kredi Kartı Numarası

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Croatian
tr: Hırvat

en: Cron Debug Log Settings
tr: Cron Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Crop
tr: Mahsul

en: Cross Fade
tr: Çapraz Solma

en: Cuba
tr: Küba

en: Currency
tr: Para birimi

en: Currency Shortname
tr: Para Birimi Kısa Adı

en: Currency Symbol
tr: Para Birimi Sembolü

en: Current
tr: Akım

en: Current Membership
tr: Mevcut Üyelik

en: Current Membership Buttons options
tr: Mevcut Üyelik Düğmeleri seçenekleri

en: Current Membership Other options
tr: Mevcut Üyelik Diğer seçenekler

en: Current Password
tr: Mevcut Şifre

en: Current User Information
tr: Mevcut Kullanıcı Bilgileri

en: Current password can not be left blank.
tr: Mevcut şifre boş bırakılamaz.

en: Current plan
tr: Mevcut plan

en: Current user doesn't have permission to delete users
tr: Mevcut kullanıcının kullanıcıları silme izni yok

en: Current user profile URL pattern
tr: Mevcut kullanıcı profili URL modeli

en: Custom
tr: Gelenek

en: Custom Color
tr: Özel renk

en: Custom Currency
tr: Özel para birimi

en: Custom Meta
tr: Özel Meta

en: Custom Post is protected
tr: Özel Gönderi korunmaktadır

en: Custom Post type, Taxonomy, Tag
tr: Özel Gönderi türü, Sınıflandırma, Etiket

en: Custom Setting
tr: Özel Ayar

en: Cycle Date
tr: Döngü Tarihi

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech
tr: Çek

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Daily
tr: Günlük

en: Danish
tr: Danimarka

en: Danish/Denmark
tr: Danimarka/Danimarka

en: Date
tr: Tarih

en: Date Format
tr: Tarih formatı

en: Day
tr: Gün

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Days
tr: Günler

en: Deactivate
tr: Devre dışı bırakmak

en: Debug Log Settings
tr: Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Debug Logs cleared successfully
tr: Hata Ayıklama Günlükleri başarıyla temizlendi

en: Debug Settings Saved Successfully
tr: Hata Ayıklama Ayarları Başarıyla Kaydedildi

en: Default Access Rules for newly added Content
tr: Yeni eklenen İçerik için Varsayılan Erişim Kuralları

en: Default Cover
tr: Varsayılan Teminat

en: Default Cover Image
tr: Varsayılan Kapak Resmi

en: Default Cover Photo
tr: Varsayılan Kapak Fotoğrafı

en: Default Currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Default Directory Template
tr: Varsayılan Dizin Şablonu

en: Default Profile Template
tr: Varsayılan Profil Şablonu

en: Default Redirect To
tr: Varsayılan Yönlendirme

en: Default Redirect URL
tr: Varsayılan Yönlendirme URL'si

en: Default Redirect to above url if any of above conditions do not match.
tr: Yukarıdaki koşullardan herhangi biri eşleşmezse Varsayılan Yukarıdaki URL'ye yönlendir.

en: Default Redirection url is required.
tr: Varsayılan Yönlendirme URL'si gerekli.

en: Default Restriction
tr: Varsayılan Kısıtlama

en: Default Restriction Rules
tr: Varsayılan Kısıtlama Kuralları

en: Default Rules Saved Successfully.
tr: Varsayılan Kurallar Başarıyla Kaydedildi.

en: Default Selected Plan
tr: Varsayılan Seçilen Plan

en: Default Set
tr: Varsayılan Ayar

en: Default access rule will be applied to new
tr: Yeni erişime varsayılan erişim kuralı uygulanacak

en: Default currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Delete
tr: Silmek

en: Delete Field
tr: Alanı Sil

en: Delete Form
tr: Formu Sil

en: Delete Form Set
tr: Form Setini Sil

en: Delete Member(s)
tr: Üye(ler)i Sil

en: Delete Plan
tr: Planı Sil

en: Delete Plan(s)
tr: Planları Sil

en: Delete Setup
tr: Kurulumu Sil

en: Delete Transaction(s)
tr: İşlem(ler)i Sil

en: Delete fields of this specific form.
tr: Bu özel formun alanlarını silin.

en: Delicious
tr: Lezzetli

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Desc. Font Size
tr: Açıklama Yazı Boyutu

en: Description
tr: Tanım

en: Desktop View
tr: Masaüstü Görünümü

en: Digital Transfer
tr: Dijital Transfer

en: Direct Scroll
tr: Doğrudan Kaydırma

en: Directory Template 2
tr: Dizin Şablonu 2

en: Directory Template Name
tr: Dizin Şablonu Adı

en: Display Administrator Users
tr: Yönetici Kullanıcıları Görüntüle

en: Display Avatar
tr: Avatarı Göster

en: Display Cancel Subscription Button
tr: Aboneliği İptal Et Düğmesini Görüntüle

en: Display Cancel Subscription Button?
tr: Aboneliği İptal Et Düğmesini Görüntüle

en: Display Content Based On
tr: İçeriği Şuna Göre Görüntüle:

en: Display Forgot Password Link?
tr: Şifremi Unuttum Bağlantısını Görüntüle

en: Display Information Based On
tr: Bilgiyi Şuna Göre Görüntüle

en: Display Joining Date
tr: Katılma Tarihini Görüntüle

en: Display Login Link?
tr: Giriş Bağlantısını Görüntüle

en: Display Member Form
tr: Üye Formunu Görüntüle

en: Display Name
tr: Ekran adı

en: Display Profile Cover
tr: Profil Adını Görüntüle

en: Display Recently Registerd  Members
tr: Son Kayıt Olan Üyeleri Görüntüle

en: Display Registration Link?
tr: Kayıt Bağlantısını Görüntüle

en: Display Renew Subscription Button
tr: Aboneliği Yenile Düğmesini Görüntüle

en: Display Renew Subscription Button?
tr: Aboneliği Yenile Düğmesi Görüntülensin mi?

en: Display Search Box
tr: Arama Kutusunu Görüntüle

en: Display Sorting Options
tr: Sıralama Seçeneklerini Görüntüle

en: Display Strength Meter?
tr: Ekran Gücü Ölçer?

en: Display Type
tr: Ekran tipi

en: Display Update Card Subscription Button?
tr: Kart Aboneliğini Güncelle Düğmesi Görüntülensin mi?

en: Display User Info
tr: Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle

en: Display User Info?
tr: Kullanıcı Bilgisi Görüntülensin mi?

en: Display View Invoice Button
tr: Faturayı Görüntüle Düğmesi

en: Display actual error returned from payment gateway
tr: Ödeme ağ geçidinden döndürülen gerçek hatayı görüntüle

en: Display currently logged in Member profile
tr: Şu anda oturum açmış olan Üye profilini görüntüle

en: Display message after form submit
tr: Form gönderildikten sonra mesajı görüntüle

en: Display remaining login attempts warning message.
tr: Kalan oturum açma denemeleri uyarı mesajını görüntüle.

en: Displays blog URL
tr: Blog URL'sini görüntüler

en: Displays blog WP-admin URL
tr: Blogun WP-admin URL'sini görüntüler

en: Displays blog name
tr: Blog adını görüntüler

en: Displays the ARM login page
tr: ARM oturum açma sayfasını görüntüler

en: Displays the E-mail address of user
tr: Kullanıcının E-posta adresini görüntüler

en: Displays the Final Payable Amount of user
tr: Kullanıcının Ödenecek Nihai Tutarını görüntüler

en: Displays the Reset Password Link for user
tr: Kullanıcı için Parolayı Sıfırla Bağlantısını görüntüler

en: Displays the User ID of user
tr: Kullanıcının Kullanıcı Kimliğini görüntüler

en: Displays the User Profile address
tr: Kullanıcı Profili adresini görüntüler

en: Displays the Username of user
tr: Kullanıcının Kullanıcı Adını görüntüler

en: Displays the admin email that users can contact you at. You can configure it under Mail settings.
tr: Kullanıcıların sizinle iletişim kurabileceği yönetici e-postasını görüntüler. Bunu Mail ayarları altında yapılandırabilirsiniz.

en: Displays the payment gateway of user
tr: Kullanıcının ödeme ağ geçidini görüntüler

en: Displays the payment transaction Id of user
tr: Kullanıcının ödeme işlemi kimliğini görüntüler

en: Displays the payment type of user
tr: Kullanıcının ödeme türünü görüntüler

en: Displays the plan amount of user
tr: Kullanıcının plan tutarını görüntüler

en: Displays the plan description of user
tr: Kullanıcının plan açıklamasını görüntüler

en: Displays the plan name of user
tr: Kullanıcının plan adını görüntüler

en: Displays the trial amount of plan
tr: Planın deneme tutarını görüntüler

en: Displays the user display name or public name
tr: Kullanıcının görünen adını veya genel adını görüntüler

en: Displays the user first name
tr: Kullanıcının adını görüntüler

en: Displays the user last name
tr: Kullanıcının soyadını görüntüler

en: Divi Builder Restriction
tr: Divi Oluşturucu Kısıtlaması

en: Divider
tr: Bölücü

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do not allow user to submit transaction data more than one time
tr: Kullanıcının işlem verilerini birden fazla kez göndermesine izin verme

en: Do not cancel subscription until plan expired
tr: Planın süresi dolana kadar aboneliği iptal etmeyin

en: Do not show again.
tr: Tekrar gösterme.

en: Documentation
tr: Dokümantasyon

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Done
tr: Tamamlamak

en: Downgrade Plan
tr: Sürüm Düşürme Planı

en: Downgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
tr: Mevcut planın sona ermesinden sonra başka plana geçme (Dönem Bitiminden Sonra)

en: Download
tr: İndirmek

en: Download Log
tr: Günlüğü İndir

en: Dribbble
tr: Top sürme

en: Drip Content
tr: Damla İçeriği

en: Drop Fields Here.
tr: Alanları Buraya Bırakın.

en: Drop file here or click to select
tr: Dosyayı buraya bırakın veya seçmek için tıklayın

en: Drop file here or click to select.
tr: Dosyayı buraya bırakın veya seçmek için tıklayın.

en: Dropdown
tr: Yıkılmak

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: Dutch/Netherlands
tr: Hollanda/Hollanda

en: ERROR
tr: HATA

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Edit
tr: Düzenlemek

en: Edit Email Template
tr: E-posta Şablonunu Düzenle

en: Edit Field Label
tr: Alan Etiketini Düzenle

en: Edit Field Options
tr: Alan Seçeneklerini Düzenle

en: Edit Form
tr: Formu Düzenle

en: Edit Member
tr: Üyeyi Düzenle

en: Edit Membership Plan
tr: Üyelik Planını Düzenle

en: Edit Message
tr: Mesajı Düzenle

en: Edit Plan
tr: Planı Düzenle

en: Edit Plan + Signup Page
tr: Planı + Kayıt Sayfasını Düzenle

en: Edit Preset Fields
tr: Ön Ayar Alanlarını Düzenle

en: Edit Preset Form Fields
tr: Önceden Ayarlanmış Form Alanlarını Düzenle

en: Edit Profile
tr: Profili Düzenle

en: Edit Profile Page
tr: Profil Sayfasını Düzenle

en: Edit Profile Template
tr: Profil Şablonunu Düzenle

en: Edit Profile page
tr: Profil sayfasını düzenle

en: Edit Template Options
tr: Şablon Seçeneklerini Düzenle

en: Effect Color
tr: Efekt Rengi

en: Effective from
tr: İtibaren geçerli

en: Egypt
tr: Mısır

en: Email
tr: E-posta

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Email Address can not be left blank.
tr: Eposta Adresi boş bırakılamaz.

en: Email Address should not contain bad words.
tr: E-posta Adresi kötü kelimeler içermemelidir.

en: Email Already Exist
tr: E-posta Zaten Mevcut

en: Email Debug Log Settings
tr: E-posta Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Email Not Sent
tr: E-posta Gönderilmedi

en: Email Notification
tr: Eposta bildirimi

en: Email Notifications
tr: E-posta Bildirimleri

en: Email Settings
tr: e mail ayarları

en: Email Subject Required.
tr: E-posta Konusu Gerekli.

en: Email Template Updated Successfully.
tr: E-posta Şablonu Başarıyla Güncellendi.

en: Email could not sent, please contact site admin.
tr: E-posta gönderilemedi, lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Email notification
tr: Eposta bildirimi

en: Email notification scheduler setting
tr: E-posta bildirimi zamanlayıcı ayarı

en: Email should not contain bad words.
tr: E-posta kötü kelimeler içermemelidir.

en: Email verified approve
tr: E-posta doğrulandı onayla

en: Empty Password Message
tr: Boş Şifre Mesajı

en: Enable Bank Transfer Payment
tr: Banka Transferi Ödemesini Etkinleştir

en: Enable Confirm Email Address?
tr: E-posta Adresini Doğrula etkinleştirilsin mi?

en: Enable Confirm Password?
tr: Şifreyi Onayla Etkinleştirilsin mi?

en: Enable Content Restriction
tr: İçerik Kısıtlamasını Etkinleştir

en: Enable Cron Debug Logs
tr: Cron Hata Ayıklama Günlüklerini Etkinleştir

en: Enable Email Debug Logs
tr: E-posta Hata Ayıklama Günlüklerini Etkinleştir

en: Enable General Options
tr: Genel Seçenekleri Etkinleştir

en: Enable Gravatars?
tr: Gravatar'lar etkinleştirilsin mi?

en: Enable Hidden Fields?
tr: Gizli Alanlar Etkinleştirilsin mi?

en: Enable Login attempts Security
tr: Oturum Açma Girişimlerini Etkinleştir Güvenlik

en: Enable PayPal Payment
tr: PayPal Ödemesini Etkinleştir

en: Enable Restriction access
tr: Kısıtlama erişimini etkinleştir

en: Enable SMTP authentication
tr: SMTP kimlik doğrulamasını etkinleştir

en: Enable Strong Password?
tr: Güçlü Şifre Etkinleştirilsin mi?

en: Enable Upgrade / Downgrade Action
tr: Yükseltme / Düşürme İşlemini Etkinleştir

en: Enable facility to send Invoice and apply Sales Tax on membership plans.
tr: Tesisin Fatura göndermesini ve üyelik planlarına Satış Vergisi uygulamasını etkinleştirin.

en: Enable login security option for failed login attempts.
tr: Başarısız oturum açma girişimleri için oturum açma güvenliği seçeneğini etkinleştirin.

en: Enable this option to apply access or restriction.
tr: Erişimi veya kısıtlamayı uygulamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to apply access or restriction..
tr: Erişimi veya kısıtlamayı uygulamak için bu seçeneği etkinleştirin..

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: End Date
tr: Bitiş tarihi

en: End Of Term Action
tr: Dönem Sonu Eylemi

en: English/Australia
tr: İngilizce/Avustralya

en: English/UK
tr: İngilizce/İngiltere

en: English/United Kingdom
tr: İngiliz Birleşik Krallık

en: English/United States
tr: İngilizce/Amerika Birleşik Devletleri

en: English/United States ( en_US )
tr: İngilizce/Amerika Birleşik Devletleri ( en_US )

en: English/Western
tr: İngilizce/Batı

en: Enter API Password
tr: API Şifresini Girin

en: Enter API Signature
tr: API İmzasını Girin

en: Enter API Username
tr: API Kullanıcı Adını Girin

en: Enter Merchant Email Address
tr: Satıcı E-posta Adresini Girin

en: Enter URL with http:// or https://.
tr: URL'yi http:// veya https:// ile girin.

en: Enter User Meta Name
tr: Kullanıcı Meta Adını Girin

en: Enter Usermeta Name
tr: Kullanıcı Meta Adını Girin

en: Enter a username or e-mail address.
tr: Bir kullanıcı adı veya e-posta adresi girin.

en: Enter content here which will be restricted
tr: Kısıtlanacak içeriği buraya girin

en: Enter plan amount
tr: Plan tutarını girin

en: Enter plan name
tr: Plan adını girin

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error
tr: Hata

en: Error Field Border
tr: Hata Alanı Kenarlığı

en: Error during file upload
tr: Dosya yükleme sırasında hata

en: Error during file upload.
tr: Dosya yükleme sırasında hata.

en: Error during user import.
tr: Kullanıcının içe aktarımı sırasında hata.

en: Error while creating user.
tr: Kullanıcı oluşturulurken hata oluştu.

en: Estonia
tr: Estonya

en: Estonian
tr: Estonyalı

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Every
tr: Her

en: Everyone
tr: Herkes

en: Exclude role for hide admin bar
tr: Yönetici çubuğunu gizlemek için rolü hariç tut

en: Existing
tr: Mevcut

en: Expiration Month
tr: Son Kullanma Ayı

en: Expiration Year
tr: Son Kullanma Yılı

en: Expire Activation Link
tr: Etkinleştirme Bağlantısının Sona Ermesi

en: Expire Date
tr: Son kullanma tarihi

en: Expire Month Description
tr: Sona Erme Ayının Açıklaması

en: Expire Month Label
tr: Sona Erme Ay Etiketi

en: Expire Subscription
tr: Aboneliğin Sona Ermesi

en: Expire Year Description
tr: Sona Erme Yılı Açıklaması

en: Expire Year Label
tr: Sona Erme Yılı Etiketi

en: Expire date can not be earlier than current date.
tr: Son kullanma tarihi güncel tarihten önce olamaz.

en: Expire/Next Renewal
tr: Sona Erme/Sonraki Yenileme

en: Expired
tr: Günü geçmiş

en: Expires On
tr: Tarihinde sona eriyor

en: Expiry date updated successfully.
tr: Son kullanma tarihi başarıyla güncellendi.

en: Expiry month should not be blank.
tr: Son kullanma ayı boş bırakılmamalıdır.

en: Expiry year should not be blank.
tr: Son kullanma yılı boş bırakılmamalıdır.

en: Explore ARMember
tr: ARMember'ı keşfedin

en: Explore Features
tr: Özellikleri Keşfedin

en: Export
tr: İhracat

en: Export Settings
tr: Dışa Aktarma Ayarları

en: Export To CSV
tr: CSV'ye Aktar

en: Export all common messages.
tr: Tüm genel mesajları dışa aktarın.

en: Export all security options.
tr: Tüm güvenlik seçeneklerini dışa aktarın.

en: Export as csv
tr: CSV olarak dışa aktar

en: Export as xml
tr: Xml olarak dışa aktar

en: Extend Days
tr: Günleri Uzat

en: Fade
tr: Solmak

en: Failed
tr: Arızalı

en: Failed Login Attempt Login History
tr: Başarısız Giriş Denemesi Giriş Geçmişi

en: Failed Login Attempts History
tr: Başarısız Giriş Denemeleri Geçmişi

en: Failed Payment
tr: Başarısız Ödeme

en: Failed Payment(Suspended)
tr: Başarısız Ödeme (Askıya Alındı)

en: Failed login attempt history will automatically be cleared which is older than 30 days.
tr: 30 günden eski olan başarısız giriş denemesi geçmişi otomatik olarak temizlenecektir.

en: Failed to write file to disk.
tr: Dosya diske yazılamadı.

en: Faroese
tr: Faroe dili

en: Farsi/Persian
tr: Farsça/Farsça

en: Feature Request
tr: Özellik isteği

en: Features Settings Updated Successfully.
tr: Özellikler Ayarları Başarıyla Güncellendi.

en: Feeds
tr: Yayınlar

en: Field Alignment
tr: Alan Hizalaması

en: Field Background
tr: Alan Arka Planı

en: Field Border
tr: Tarla Sınırı

en: Field Focus
tr: Alan Odağı

en: Field Font
tr: Alan Yazı Tipi

en: Field Height
tr: Alan Yüksekliği

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Field Label
tr: Alan Etiketi

en: Field Options
tr: Alan Seçenekleri

en: Field Spacing
tr: Alan Aralığı

en: Field Type
tr: Alan türü

en: Field Width
tr: Alan Genişliği

en: Fields those which are used somewhere else, will not be deleted.
tr: Başka bir yerde kullanılan alanlar silinmeyecektir.

en: Fields to be included in payment form
tr: Ödeme formunda bulunması gereken alanlar

en: File Size Limit
tr: Dosya Boyutu Sınırı

en: File Upload
tr: Dosya yükleme

en: File is not allowed bigger than {SIZE}.
tr: {SIZE} boyutundan büyük dosyaya izin verilmiyor.

en: File size not allowed
tr: Dosya boyutuna izin verilmiyor

en: File type is not allowed.
tr: Dosya türüne izin verilmiyor.

en: Filter
tr: Filtre

en: Filter Options
tr: Filtre seçenekleri

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Finnish
tr: Fince

en: First Name
tr: İlk adı

en: First Name can not be left blank.
tr: Ad alanı boş bırakılamaz.

en: First Time Logged In
tr: İlk Kez Giriş Yaptım

en: Firstname Lastname
tr: İsim soyisim

en: Fix Expiration Date
tr: Son Kullanma Tarihini Düzelt

en: Flat
tr: Düz

en: Font Awesome Icons
tr: Yazı Tipi Harika Simgeler

en: Font Family
tr: Font ailesi

en: Font Settings
tr: Yazı Tipi Ayarları

en: Font Size
tr: Yazı Boyutu

en: Font Style
tr: Yazı stili

en: Font settings of Buttons will be applied to buttons of frontend shortcodes output. For example Renew button, Cancel Button, Make Payment Button etc.
tr: Düğmelerin yazı tipi ayarları, ön uç kısa kod çıktısının düğmelerine uygulanacaktır. Örneğin Yenile butonu, İptal butonu, Ödeme Yap butonu vb.

en: Font settings of Level 1 will be applied to main heading of frontend shortcodes. Like Transaction listing heading and like wise.
tr: Düzey 1'in yazı tipi ayarları, ön uç kısa kodlarının ana başlığına uygulanacaktır. İşlem listeleme başlığını beğenin ve akıllıca yapın.

en: Font settings of Level 2 will be applied to sub heading ( Main Labels ) of frontend shortcodes. For example table heading of trasanction listing.
tr: Düzey 2'nin yazı tipi ayarları, ön uç kısa kodlarının alt başlığına (Ana Etiketler) uygulanacaktır. Örneğin işlem listesinin tablo başlığı.

en: Font settings of Level 3 will be applied to sub labels of frontend shortcodes. For example table content of trasanction listing.
tr: Düzey 3'ün yazı tipi ayarları, ön uç kısa kodlarının alt etiketlerine uygulanacaktır. Örneğin işlem listesinin tablo içeriği.

en: Font settings of Level 4 will be applied to very small labels of frontend shortcodes. For member listing etc.
tr: Düzey 4'ün yazı tipi ayarları, ön uç kısa kodlarının çok küçük etiketlerine uygulanacaktır. Üye listesi vb. için

en: Font settings of Links will be applied to links of frontend shortcodes. For example edit profile, logout link and profile links etc.
tr: Bağlantıların yazı tipi ayarları, ön uç kısa kodlarının bağlantılarına uygulanacaktır. Örneğin profili, çıkış bağlantısını ve profil bağlantılarını vb. düzenleyin.

en: For Lifetime
tr: Ömür boyu

en: For logged in users
tr: Oturum açmış kullanıcılar için

en: For non logged in users
tr: Oturum açmamış kullanıcılar için

en: Forgot / Register Link
tr: Bağlantıyı Unuttum / Kayıt Ol

en: Forgot Password
tr: Parolanızı mı unuttunuz

en: Forgot Password Link Label
tr: Şifremi Unuttum Bağlantı Etiketi

en: Forgot Password Link Margin
tr: Şifremi Unuttum Bağlantı Marjı

en: Forgot Password Messages
tr: Şifremi Unuttum Mesajları

en: Forgot Password Page
tr: Şifremi Unuttum Sayfası

en: Forgot Password page
tr: Şifremi Unuttum sayfası

en: Form
tr: Biçim

en: Form Background
tr: Formun Arka Planı

en: Form Border
tr: Form Kenarlığı

en: Form Description
tr: Form Açıklaması

en: Form Fields
tr: Form Alanları

en: Form ID
tr: Form Kimliği

en: Form Name
tr: Form Adı

en: Form Options
tr: Form Seçenekleri

en: Form Padding
tr: Form Dolgusu

en: Form Position
tr: Form Konumu

en: Form Set Deleted Successfully.
tr: Form Seti Başarıyla Silindi.

en: Form Settings Saved Successfully.
tr: Form Ayarları Başarıyla Kaydedildi.

en: Form Style
tr: Form Stili

en: Form Title
tr: Form Başlığı

en: Form Title Settings
tr: Form Başlığı Ayarları

en: Form Type
tr: Form Türü

en: Form Width
tr: Form Genişliği

en: Form deleted successfully.
tr: Form başarıyla silindi.

en: Form has been successfully submitted.
tr: Form başarıyla gönderildi.

en: Form name can not be left blank.
tr: Form adı boş bırakılamaz.

en: Form will be skipped automatically when user is logged in.
tr: Kullanıcı oturum açmadıysa, seçilen kayıt formu abonelik sayfasındaki ön uçta görüntülenecektir.

en: Forms
tr: Formlar

en: Found a better plugin
tr: Daha iyi bir eklenti buldum

en: Francais/Canada
tr: Fransa/Kanada

en: France
tr: Fransa

en: Free
tr: Özgür

en: Free Membership
tr: Ücretsiz üyelik

en: Free Plan
tr: Ücretsiz Plan

en: French
tr: Fransızca

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French/Angola
tr: Fransızca/Angola

en: French/France
tr: Fransızca Fransa

en: French/Swiss
tr: Fransızca/İsviçre

en: From Transaction Day
tr: İşlem Gününden itibaren

en: From/Reply to email
tr: E-postadan/e-postaya yanıt

en: From/Reply to name
tr: Gönderen/Adına yanıt ver

en: Front End Font Settings
tr: Ön Uç Yazı Tipi Ayarları

en: Fusion Builder Integration
tr: Fusion Builder Entegrasyonu

en: Future Membership
tr: Gelecek Üyelik

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Gateway
tr: Geçit

en: Gateways
tr: Ağ geçitleri

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: General Message
tr: Genel Mesaj

en: General Options
tr: Genel seçenekler

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Generate dynamically
tr: Dinamik olarak oluştur

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: German
tr: Almanca

en: German/Germany
tr: Almanca/Almanya

en: Germany
tr: Almanya

en: Get Forum Support
tr: Forum Desteği Alın

en: Getting Started
tr: Başlarken

en: Getting Started With Setup
tr: Kuruluma Başlarken

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Give access to
tr: Erişim ver

en: Global Settings Saved Successfully.
tr: Genel Ayarlar Başarıyla Kaydedildi.

en: Go
tr: Gitmek

en: Go to the General Settings menu from the admin interface. Here you will get number of tabs such as General, Payment Gateways, Page Setup etc..
tr: Yönetici arayüzünden Genel Ayarlar menüsüne gidin. Burada Genel, Ödeme Ağ Geçitleri, Sayfa Düzeni vb. gibi birçok sekme bulacaksınız.

en: Good Text
tr: İyi Metin

en: Google Fonts
tr: Google Yazı Tipleri

en: Grace End Date
tr: Yetki Bitiş Tarihi

en: Grace Expiration
tr: Ek Sürenin Sona Ermesi

en: Grace Period End of Term
tr: Ek Süre Dönem Sonu

en: Grace Period Failed Payment
tr: Ek Süre Başarısız Ödeme

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greek
tr: Yunan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Growth Plugins
tr: Büyüme Eklentileri

en: Guest page
tr: Misafir sayfası

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Gutenberg Block Restriction
tr: Gutenberg Blok Kısıtlaması

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew/Israel
tr: İbranice/İsrail

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help Tutorial
tr: Yardım Eğitimi

en: Help us improve ARMember by sending anonymous usage stats
tr: Anonim kullanım istatistikleri göndererek ARMember'i geliştirmemize yardımcı olun

en: Here you will get all different types of Free/Paid membership plans with various general options and Subscription Types & Amount related options.
tr: Burada, çeşitli genel seçenekler ve Abonelik Türleri ve Tutarı ile ilgili seçeneklerle birlikte tüm farklı türdeki Ücretsiz/Ücretli üyelik planlarını bulacaksınız.

en: Here you will get all different types of Payment gateways to purchase a membership plan.
tr: Burada bir üyelik planı satın almak için tüm farklı Ödeme ağ geçitlerini bulacaksınız.

en: Hey, you've been using %1$sARMember Lite%2$s for a long time. %3$sCould you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation. %4$sYour help is much appreciated. Thank you very much - %5$sRepute InfoSystems%6$s
tr: Merhaba, %1$sARMember Lite%2$s'yi uzun süredir kullanıyorsunuz. %3$s Lütfen bize BÜYÜK bir iyilik yapıp WordPress'te 5 yıldız vererek bu haberi yaymamıza ve motivasyonumuzu artırmamıza yardımcı olur musunuz? %4$sYardımınız çok takdir ediliyor. Çok teşekkür ederim - %5$sRepute InfoSystems%6$s

en: Hidden Field
tr: Gizli alan

en: Hidden Field Area
tr: Gizli Alan Alanı

en: Hidden Fields
tr: Gizli Alanlar

en: Hidden Value
tr: Gizli Değer

en: Hide
tr: Saklamak

en: Hide Current Plans
tr: Mevcut Planları Gizle

en: Hide Empty Profile Fields
tr: Boş Profil Alanlarını Gizle

en: Hide First Name field
tr: Ad alanını gizle

en: Hide Label
tr: Etiketi Gizle

en: Hide Last Name field
tr: Soyadı alanını gizle

en: Hide Plan Selection Area
tr: Plan Seçim Alanını Gizle

en: Hide Settings & Styles
tr: Ayarları ve Stilleri Gizle

en: Hide Setup Title
tr: Kurulum Başlığını Gizle

en: Hide Setup Title?
tr: Kurulum Başlığı Gizlensin mi?

en: Hide Title
tr: Başlığı Gizle

en: Hide admin bar
tr: Yönetici çubuğunu gizle

en: Hide admin bar for non-admin users?
tr: Yönetici olmayan kullanıcılar için yönetici çubuğu gizlensin mi?

en: Hide content only for
tr: İçeriği yalnızca şunun için gizle:

en: Hide empty profile fields
tr: Boş profil alanlarını gizle

en: Hide plans which are already owned by user
tr: Zaten kullanıcıya ait olan planları gizle

en: Hide register link
tr: Kayıt bağlantısını gizle

en: Hide register link on
tr: Kayıt bağlantısını gizle

en: Hide username field and assign username with email
tr: Kullanıcı adı alanını gizleyin ve kullanıcı adını e-postayla atayın

en: Home Page
tr: Ana Sayfa

en: Hour
tr: Saat

en: Hours
tr: Saat

en: Hover Background
tr: Vurgulu Arka Plan

en: Hover Background 2
tr: Vurgulu Arka Plan

en: Hover Font
tr: Vurgulu Yazı Tipi

en: How could we improve ?
tr: Nasıl geliştirebiliriz?

en: How could we improve?
tr: Nasıl geliştirebiliriz?

en: How you want to include this form into page?
tr: Bu formu sayfaya nasıl eklemek istiyorsunuz?

en: How you want to pay?
tr: Nasıl ödeme yapmak istiyorsunuz?

en: Html Area
tr: HTML Alanı

en: Html Text
tr: Html Metni

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Hurray!! Everything is ready to create your first membership site
tr: Yaşasın!! İlk üyelik sitenizi oluşturmak için her şey hazır

en: I agree
tr: Kabul ediyorum

en: I already did
tr: zaten yaptım

en: I understand the risk
tr: Riski anlıyorum

en: ID
tr: İD

en: ID:
tr: İD:

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icon Color
tr: Simge Rengi

en: If "Restriction Type" set to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and if set "Hide" then content will be hidden for the selected "Membership Plan(s)" setting.
tr: "Kısıtlama Türü" "Göster" olarak ayarlanırsa, seçili Üyelik Planı(ları) koşul doğruysa içeriği görüntüler ve "Gizle" olarak ayarlanırsa, seçili "Üyelik Planı(ları)" ayarı için içerik gizlenir.

en: If Author have no any post than user will be redirect to ARMember Profile Page
tr: Yazarın herhangi bir gönderisi yoksa kullanıcı ARMember Profil Sayfasına yönlendirilecektir.

en: If BuddyPress plugin is active then use BuddyPress avatar
tr: BuddyPress eklentisi etkinse BuddyPress avatarını kullanın

en: If Default Restriction is ON then ONLY the selected plan members below can access this page.
tr: Varsayılan Kısıtlama AÇIK ise bu sayfaya YALNIZCA aşağıda seçilen plan üyeleri erişebilir.

en: If SignUp Form is
tr: Kayıt Formu ise

en: If SignUp form is
tr: Kayıt formu ise

en: If User %sIn%s Trial Period
tr: Kullanıcı %sIn%s Deneme Süresi

en: If User %sNot In%s Trial Period
tr: Kullanıcı %sNot In%s Deneme Süresi

en: If User Has
tr: Kullanıcı Varsa

en: If User In Trial
tr: Kullanıcı Deneme Sürümündeyse

en: If User In Trial Period
tr: Kullanıcı Deneme Süresindeyse

en: If User Not In Trial
tr: Kullanıcı Deneme Sürümünde Değilse

en: If User selected plan is
tr: Kullanıcının seçtiği plan ise

en: If any of the following conditions will true then restrictions will apply on content
tr: Aşağıdaki koşullardan herhangi biri doğruysa içeriğe kısıtlamalar uygulanacaktır

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
tr: Bu bir hataysa bu e-postayı dikkate almayın; hiçbir şey olmayacak.

en: If user is not logged in than selected signup form will be displayed at frontend in subscription page.
tr: Kullanıcı oturum açmadıysa, seçilen kayıt formu abonelik sayfasındaki ön uçta görüntülenecektir.

en: If user selected plan is
tr: Kullanıcı tarafından seçilen plan ise

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by armlite to get back to you for more info or a solution.
tr: Bu seçeneğin işaretini kaldırırsanız geri bildiriminizle birlikte e-posta adresiniz de gönderilecektir. Bu, daha fazla bilgi veya çözüm için size geri dönüş yapmak amacıyla Armlite tarafından kullanılabilir.

en: If you enable Default Restriction, that item will be restricted for visitors and all the loggedin users except for those users whose plan are allowed here.
tr: Varsayılan Kısıtlama'yı etkinleştirirseniz bu öğe, planına burada izin verilen kullanıcılar dışındaki ziyaretçiler ve oturum açmış tüm kullanıcılar için kısıtlanacaktır.

en: If you have any js/css loading issue in your theme, only in that case you should enable this settings
tr: Temanızda herhangi bir js/css yükleme sorunu yaşıyorsanız ancak bu durumda bu ayarları etkinleştirmelisiniz

en: If you select "Restriction Type" to "Show" then, the selected Membership Plan(s) will display the content if the condition is true, and select "Hide" then content will be restricted for the selected "Membership Plan(s)".
tr: "Kısıtlama Türü"nü "Göster" olarak seçerseniz, koşul doğruysa seçili Üyelik Planı(ları) için içerik görüntülenecek ve "Gizle" seçeneğini seçerseniz, seçili "Üyelik Planı(ları)" için içerik kısıtlanacaktır.

en: If you will delete these member(s), their subscription will be removed.
tr: Bu üyeyi/üyeleri silerseniz abonelikleri de kaldırılacaktır.

en: Image size should be approx 900x300.
tr: Resim boyutu yaklaşık 900x300 olmalıdır.

en: Immediately downgrade to other plan
tr: Derhal başka plana geçin

en: Immediately upgrade to other plan
tr: Hemen başka bir plana geçin

en: Import
tr: İçe aktarmak

en: Import / Export
tr: İthalat ihracat

en: Import Password from csv / xml
tr: Parolayı csv / xml'den içe aktar

en: Import Settings
tr: Ayarları İçe Aktarma

en: Import User Details
tr: Kullanıcı Ayrıntılarını İçe Aktar

en: Important Note
tr: Önemli Not

en: Important Note:
tr: Önemli Not:

en: Important Notes
tr: Önemli notlar

en: In Grace Period
tr: Ek Sürede

en: In Trial
tr: Deneme aşamasında

en: In case of infinite subscription plan cancelled, then that plan will be cancelled after current cycle completes.
tr: Sonsuz abonelik planının iptal edilmesi durumunda, o plan mevcut döngü tamamlandıktan sonra iptal edilecektir.

en: In case of subscription plan selected
tr: Abonelik planının seçilmesi durumunda

en: In form_id pass id of registration form of which styling and fields you want to inherit in Edit Profile Form.
tr: Form_id'de, Profil Düzenleme Formu'nda hangi stil ve alanları devralmak istediğinizin kayıt formunun kimliğini girin.

en: In social_fields, pass coma seperated social networks name (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram,  pinterest,youtube, dribbble, delicious, tumblr, vine).
tr: Sosyal_alanlarda, virgülle ayrılmış sosyal ağ adlarını (facebook, twitter,linkedin, vk, instagram, pinterest,youtube, dribbble, Delicious, Tumblr, vine) iletin.

en: In-built Modules
tr: Dahili Modüller

en: Inactivate
tr: Devre dışı bırak

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: Inactive Members
tr: Aktif Olmayan Üyeler

en: Incompatible with theme or plugin
tr: Tema veya eklentiyle uyumsuz

en: Incorrect Password
tr: Yanlış parola

en: Incorrect Username/Email
tr: Yanlış Kullanıcı Adı/E-posta

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Indonesian/Indonesia
tr: Endonezyaca/Endonezya

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: Info
tr: Bilgi

en: Inherit Access Rules Of Membership Plan
tr: Üyelik Planının Erişim Kurallarını Devral

en: Inherit Fonts
tr: Yazı Tiplerini Devral

en: Input Field Options
tr: Giriş Alanı Seçenekleri

en: Input Style
tr: Giriş Stili

en: Instagram
tr: instagram

en: Integrate BuddyPress/Buddyboss with ARMember.
tr: BuddyPress/Buddyboss'u ARMember ile entegre edin.

en: Integrate Woocommerce with ARMember.
tr: Woocommerce'ı ARMember ile entegre edin.

en: Integrate myCRED adaptive points management system with ARMember.
tr: myCRED uyarlanabilir puan yönetim sistemini ARMember ile entegre edin.

en: Integration Debug Log Settings
tr: Entegrasyon Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Internal
tr: Dahili

en: Invalid Arguments (ARM If Shortcode)
tr: Geçersiz Bağımsız Değişkenler (Kısa Kod ise ARM)

en: Invalid Date.
tr: Geçersiz tarih.

en: Invalid Password Message
tr: Geçersiz Şifre Mesajı

en: Invalid Plan Selected
tr: Geçersiz Plan Seçildi

en: Invalid Plan amount
tr: Geçersiz Plan tutarı

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Invalid action.
tr: Geçersiz eylem.

en: Invalid conditional argument(s).
tr: Geçersiz koşullu argüman(lar).

en: Invalid field message
tr: Geçersiz alan mesajı

en: Invalid file selected.
tr: Geçersiz dosya seçildi.

en: Invalid file uploaded.
tr: Geçersiz dosya yüklendi.

en: Invalid image selected.
tr: Geçersiz resim seçildi.

en: Invalid taxonomy.
tr: Geçersiz sınıflandırma.

en: Invalid username or e-mail.
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya e-posta.

en: Invalid username or incorrect password.
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya yanlış şifre.

en: Invoice Detail
tr: Fatura Detayı

en: Invoice ID
tr: Fatura Kimliği

en: Invoice and Tax
tr: Fatura ve Vergi

en: Iran
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Israel
tr: İsrail

en: It will not visible in editor / preview. Please check at front-end.
tr: Düzenleyicide/önizlemede görünmez. Lütfen ön uçta kontrol edin.

en: Italian
tr: İtalyan

en: Italian/Italy
tr: İtalyanca/İtalya

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese/Japan
tr: Japonca/Japonya

en: Join Community
tr: Topluluğa Katılın

en: Joined
tr: Katıldı

en: Joined Date
tr: Katılma Tarihi

en: Joining Date
tr: Katılma Tarihi

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Korean
tr: Koreli

en: Korean/South Korea
tr: Kore/Güney Kore

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: LOGIN
tr: GİRİŞ YAPMAK

en: Label
tr: Etiket

en: Label & Input Fields
tr: Etiket ve Giriş Alanları

en: Label Font
tr: Etiket Yazı Tipi

en: Label Options
tr: Etiket Seçenekleri

en: Label Width
tr: Etiket Genişliği

en: Label should not be blank.
tr: Etiket boş olmamalıdır.

en: Lack of documentation
tr: Dokümantasyon eksikliği

en: Language
tr: Dil

en: Last 1 Day
tr: Son 1 Gün

en: Last 1 Week
tr: Son 1 Hafta

en: Last 2 Weeks
tr: Son 2 Hafta

en: Last 3 Days
tr: Son 3 Gün

en: Last Modified
tr: Son düzenleme

en: Last Month
tr: Geçen ay

en: Last Name
tr: Soy isim

en: Last Name can not be left blank.
tr: Soyadı boş bırakılamaz.

en: Last loggedin on
tr: Son giriş

en: Latvia
tr: Letonya

en: Latvian
tr: Letonca

en: Leave blank for all plans.
tr: Tüm planlar için boş bırakın.

en: Leave blank for allow all file types.
tr: Tüm dosya türlerine izin vermek için boş bırakın.

en: Leave blank to display all plan's members.
tr: Planın tüm üyelerini görüntülemek için boş bırakın.

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left
tr: Sol

en: Lesotho
tr: Lesoto

en: Let users get benefit of discounts coupons while making payment with your site.
tr: Kullanıcılar sitenizle ödeme yaparken indirim kuponlarından yararlansın.

en: Level 1
tr: Seviye 1

en: Level 2
tr: Seviye 2

en: Level 3
tr: 3. seviye

en: Level 4
tr: Seviye 4

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Life Time
tr: Ömür

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link Background
tr: Bağlantı Arka Planı

en: Link CSS
tr: CSS'yi bağla

en: Link Color
tr: Bağlantı rengi

en: Link Copied!
tr: Bağlantı Kopyalandı!

en: Link Hover
tr: Bağlantı Üzerine Gelme

en: Link Hover CSS
tr: Bağlantı Vurgusu CSS'si

en: Link Hover Color
tr: Bağlantı Vurgu Rengi

en: Link Position Settings
tr: Bağlantı Konumu Ayarları

en: Link Text
tr: Bağlantı metni

en: Link Type
tr: Bağlantı Türü

en: Link or Button Text
tr: Bağlantı veya Düğme Metni

en: Link type
tr: Bağlantı türü

en: Links
tr: bağlantı

en: List
tr: Liste

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Lithuanian
tr: Litvanyalı

en: Live
tr: Canlı

en: Live API Detail
tr: Canlı API Ayrıntısı

en: Live API Password
tr: Canlı API Şifresi

en: Live API Signature
tr: Canlı API İmzası

en: Live API Username
tr: Canlı API Kullanıcı Adı

en: Load JS & CSS in all pages
tr: JS ve CSS'yi tüm sayfalara yükleyin

en: Load More
tr: Daha fazla yükle

en: Load More Link
tr: Daha Fazla Bağlantı Yükle

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading..
tr: Yükleniyor..

en: Lock user temporarily for
tr: Kullanıcıyı geçici olarak kilitle

en: Log Added Date
tr: Günlüğe Eklenme Tarihi

en: Log Data
tr: Veri Günlüğü

en: Log ID
tr: Günlük kimliği

en: Log Name
tr: Günlük Adı

en: Log after users are imported using xml or csv file.
tr: Kullanıcılar xml veya csv dosyası kullanılarak içe aktarıldıktan sonra oturum açın.

en: Log out of this account?
tr: Bu hesaptan çıkış yap?

en: Logged In Date
tr: Giriş Tarihi

en: Logged In IP
tr: Giriş Yapılmış IP

en: Logged In Message
tr: Oturum Açıldı Mesajı

en: Logged in Message
tr: Giriş Yapıldı Mesaj

en: Logged in as
tr: olarak giriş yaptı

en: LoggedIn Users
tr: Oturum Açmış Kullanıcılar

en: Loggedin
tr: Giriş yapıldı

en: Loggedin Users
tr: Oturum Açmış Kullanıcılar

en: Login
tr: Giriş yapmak

en: Login Failed Message for Social Connect
tr: Sosyal Bağlantı için Giriş Başarısız Mesajı

en: Login Failed, please try again.
tr: Giriş başarısız. Lütfen tekrar deneyin.

en: Login Form Options
tr: Giriş Formu Seçenekleri

en: Login History cleared successfully.
tr: Giriş Geçmişi başarıyla temizlendi.

en: Login Link Label
tr: Giriş Bağlantısı Etiketi

en: Login Name
tr: Günlük Adı

en: Login Name can not be left blank.
tr: Set adı boş bırakılamaz.

en: Login Now
tr: Şimdi Giriş Yap

en: Login Page
tr: Giriş sayfası

en: Login Related Messages
tr: Giriş İle İlgili Mesajlar

en: Login URL
tr: Giriş URL'si

en: Login attempts cleared successfully.
tr: Giriş denemeleri başarıyla temizlendi.

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: Logout
tr: Çıkış Yap

en: Lost Your Password
tr: Şifreni mi unuttun

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: MEMBERSHIP SHORTCODES
tr: ÜYELİK KISA KODLARI

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Mail Server
tr: Posta sunucusu

en: Mail Server can not be left blank.
tr: Uygulama Sırrı boş bırakılamaz.

en: Mail successfully sent to
tr: Posta başarıyla gönderildi

en: Main Title
tr: Ana başlık

en: Make Payment
tr: Ödeme yapmak

en: Make Payment Text
tr: Ödeme Metni Yap

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Manage Access Rules
tr: Erişim Kurallarını Yönetin

en: Manage Block Settings
tr: Blok Ayarlarını Yönet

en: Manage Communication
tr: İletişimi Yönet

en: Manage Email Notifications
tr: E-posta Bildirimlerini Yönet

en: Manage Feature Settings
tr: Özellik Ayarlarını Yönet

en: Manage Form Settings
tr: Form Ayarlarını Yönet

en: Manage Forms
tr: Formları Yönet

en: Manage General Settings
tr: Genel Ayarları Yönet

en: Manage Import/Export
tr: İçe/Dışa Aktarmayı Yönet

en: Manage Member Templates
tr: Üye Şablonlarını Yönet

en: Manage Members
tr: Üyeleri Yönet

en: Manage Membership plans
tr: Üyelik planlarını yönetme

en: Manage Payment Gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitlerini Yönetin

en: Manage Plans
tr: Planları Yönet

en: Manage Preset Form Fields
tr: Önceden Ayarlanmış Form Alanlarını Yönetme

en: Manage Setups
tr: Kurulumları Yönet

en: Manage Subscriptions
tr: Abonelikleri Yönet

en: Manage Transactions
tr: İşlemleri Yönet

en: Manual
tr: Manuel

en: Manual Payment
tr: Manuel Ödeme

en: Manual approve by admin
tr: Yönetici tarafından manuel onay

en: Manual payment has been added successfully.
tr: Manuel ödeme başarıyla eklendi.

en: Margin
tr: Marj

en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

en: Material Outline
tr: Malzeme Taslağı

en: Material Style
tr: Malzeme Stili

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Max Length
tr: Maksimum uzunluk

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Maximum 19 digits allowed.
tr: Maksimum 19 haneye izin verilir.

en: Maximum 2 digits allowed.
tr: Maksimum 2 haneye izin verilir.

en: Maximum 4 digits allowed.
tr: Maksimum 4 haneye izin verilir.

en: Maximum Number of login attempts
tr: Maksimum oturum açma denemesi sayısı

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: Member
tr: Üye

en: Member Details
tr: Üye Detayları

en: Member Form
tr: Üye Formu

en: Member Login
tr: Üye Girişi

en: Member Plan
tr: Üye Planı

en: Member Profile Templates
tr: Üye Profili Şablonları

en: Member Profile URL
tr: Üye Profili URL'si

en: Member Profile page
tr: Üye Profili sayfası

en: Member Role
tr: Üye Rolü

en: Member Since
tr: Den beri üye

en: Member Status
tr: Üye Durumu

en: Member couldn't be activate
tr: Üye etkinleştirilemedi

en: Member couldn't be deactivate
tr: Üye devre dışı bırakılamadı

en: Member detail has been updated successfully.
tr: Üye detayı başarıyla güncellendi.

en: Member(s) has been deleted successfully.
tr: Üye(ler) başarıyla silindi.

en: Member(s) plan has been changed successfully.
tr: Üye(ler)in planı başarıyla değiştirildi.

en: Members
tr: Üyeler

en: Members Directory Templates
tr: Üye Rehberi Şablonları

en: Members Profile Page
tr: Üye Profil Sayfası

en: Membership
tr: Üyelik

en: Membership & User Profile - Repute Infosystems
tr: Üyelik ve Kullanıcı Profili - Repute Infosystems

en: Membership History
tr: Üyelik Geçmişi

en: Membership Limit
tr: Üyelik Limiti

en: Membership Plan
tr: Üyelik Planı

en: Membership Plans
tr: Üyelik Planları

en: Membership Setup Wizard
tr: Üyelik Kurulum Sihirbazı

en: Membership Shortcodes
tr: Üyelik Kısa Kodları

en: Membership Type
tr: Üyelik kartı

en: Membership plan is already exist for selected member.
tr: Seçilen üye için üyelik planı zaten mevcut.

en: Membership registration
tr: Üyelik kaydı

en: Membership setup wizard has been added successfully.
tr: Üyelik kurulum sihirbazı başarıyla eklendi.

en: Membership setup wizard has been updated successfully.
tr: Üyelik kurulum sihirbazı başarıyla güncellendi.

en: Merchant Email
tr: Satıcı E-postası

en: Merchant Email can not be left blank.
tr: Satıcı E-postası boş bırakılamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Message Updated Successfully.
tr: Mesaj Başarıyla Güncellendi.

en: Message can not be left blank.
tr: Mesaj boş bırakılamaz.

en: Message has been deleted successfully.
tr: Mesaj başarıyla silindi.

en: Message(s) has been deleted successfully.
tr: Mesaj(lar) başarıyla silindi.

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Meta Key
tr: Meta Anahtarı

en: Meta Value
tr: Meta Değer

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Min Length
tr: Minimum Uzunluk

en: Minimum Required Woocommerce Version: 3.0.2
tr: Minimum Gerekli WooCommerce Sürümü: 3.0.2

en: Minlength
tr: Minimum uzunluk

en: Minutes
tr: dakika

en: Miscellaneous Messages
tr: Çeşitli Mesajlar

en: Missing a temporary folder.
tr: Geçici klasör eksik.

en: Mobile View
tr: Mobil Görünüm

en: Modal Trigger Type
tr: Modal Tetikleyici Türü

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Month
tr: Ay

en: Month(s)
tr: Ay(lar)

en: Monthly
tr: Aylık

en: Months
tr: Aylar

en: Months(s)
tr: Ay(lar)

en: More Info
tr: Daha fazla bilgi

en: Morocco
tr: Fas

en: Move
tr: Taşınmak

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Multiple Membership/Plans
tr: Çoklu Üyelik/Planlar

en: My Profile
tr: Benim profilim

en: NOTE : Please add %1$sbr%2$s to use line break in plain text.
tr: NOT: Düz metinde satır sonunu kullanmak için lütfen %1$sbr%2$s ekleyin.

en: Name
tr: İsim

en: Namibia
tr: Namibya

en: Nauru
tr: Nauru'lu

en: Need Help?
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Nest blocks within this wrapper to control the inner block visibility by membership plans or for free membership only.
tr: Üyelik planlarına göre veya yalnızca ücretsiz üyelik için iç bloğun görünürlüğünü kontrol etmek için blokları bu sarmalayıcının içine yerleştirin.

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Never Expires
tr: Hiçbir zaman tükenmez

en: New
tr: Yeni

en: New Categories
tr: Yeni Kategoriler

en: New Navigation Menus
tr: Yeni Gezinme Menüleri

en: New Pages
tr: Yeni Sayfalar

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New Posts
tr: Yeni iletiler

en: New Subscription
tr: Yeni Abonelik

en: New User Approval
tr: Yeni Kullanıcı Onayı

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New member has been added successfully.
tr: Yeni üye başarıyla eklendi.

en: New plan
tr: Yeni plan

en: New user approval
tr: Yeni kullanıcı onayı

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Due Date
tr: Sonraki Son Tarih

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Nick Name
tr: Takma ad

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: No
tr: HAYIR

en: No Failed Attempt Login History Found.
tr: Başarısız Oturum Açma Girişimi Geçmişi Bulunamadı.

en: No Feed Access
tr: Yayın Erişimi Yok

en: No Gateway Selected For Paid Plan
tr: Ücretli Plan İçin Ağ Geçidi Seçilmedi

en: No Icon
tr: Simge Yok

en: No Pages Available
tr: Mevcut Sayfa Yok

en: No Payment History Found.
tr: Ödeme Geçmişi Bulunamadı.

en: No Plan
tr: Plan yok

en: No Plan selected
tr: Plan seçilmedi

en: No Record(s) Found
tr: Kayıt bulunamadı

en: No Records Message
tr: Kayıt Yok Mesajı

en: No Roles Available
tr: Hiçbir Rol Mevcut Değil

en: No Search Result Found
tr: Arama Sonucu Bulunamadı

en: No Search Result Found.
tr: Arama Sonucu Bulunamadı.

en: No Subscriptions found.
tr: Abonelik bulunamadı.

en: No Users Available
tr: Kullanıcı Yok

en: No Users Found.
tr: Kullanıcı bulunamadı.

en: No any Member(s) fount
tr: Hiçbir Üyenin varlığı yok

en: No any email template found.
tr: Herhangi bir e-posta şablonu bulunamadı.

en: No any member found.
tr: Herhangi bir üye bulunamadı.

en: No any record found.
tr: Herhangi bir kayıt bulunamadı.

en: No any subscription plan found.
tr: Herhangi bir abonelik planı bulunamadı.

en: No any subscriptions found.
tr: Herhangi bir abonelik bulunamadı.

en: No any transaction found yet.
tr: Henüz herhangi bir işlem bulunamadı.

en: No cycles due
tr: Sonu gelen döngü yok

en: No data found
tr: Veri bulunamadı

en: No debug logs found.
tr: Hata ayıklama günlüğü bulunamadı.

en: No email template found.
tr: E-posta şablonu bulunamadı.

en: No file was uploaded.
tr: Hiçbir dosya yüklenmedi.

en: No matching members found.
tr: Eşleşen üye bulunamadı.

en: No matching plans found
tr: Eşleşen plan bulunamadı

en: No matching records found.
tr: Hiçbir eşleşen kayıt bulunamadı.

en: No matching templates found.
tr: Eşleşen şablon bulunamadı.

en: No matching transactions found
tr: Eşleşen işlem bulunamadı

en: No matching transactions found.
tr: Eşleşen işlem bulunamadı.

en: No plan selected
tr: Plan seçilmedi

en: No such user exists in the system.
tr: Sistemde böyle bir kullanıcı bulunmamaktadır.

en: No user was imported, please check the file.
tr: Hiçbir kullanıcı içe aktarılmadı, lütfen dosyayı kontrol edin.

en: No user was imported.
tr: Hiçbir kullanıcı içe aktarılmadı.

en: No, Maybe later
tr: Hayır, belki daha sonra

en: No.
tr: HAYIR.

en: No. Of Members Per Page
tr: Sayfa Başına Üye Sayısı

en: Non LoggedIn Users
tr: Oturum Açmamış Kullanıcılar

en: Non Loggedin Users
tr: Oturum Açmamış Kullanıcılar

en: Nonce is between 12 and 24 hours old
tr: Nonce'nin yaşı 12 ila 24 saat arasındadır

en: Nonce is less than 12 hours old
tr: Nonce 12 saatten daha eski değil

en: None
tr: Hiçbiri

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian/Norway
tr: Norveççe/Norveç

en: Not recommended
tr: Tavsiye edilmez

en: Not the features I wanted
tr: İstediğim özellikler değil

en: Note
tr: Not

en: Note/Description
tr: Not/Açıklama

en: Note: If you are using any caching plugin/mechanism on your site, then please clear your site cache after updating access rules table.
tr: Not: Sitenizde herhangi bir önbellek eklentisi/mekanizması kullanıyorsanız erişim kuralları tablosunu güncelledikten sonra lütfen sitenizin önbelleğini temizleyin.

en: Notify user via email
tr: Kullanıcıyı e-posta yoluyla bilgilendir

en: Numeric
tr: Sayısal

en: OK
tr: TAMAM

en: OK, you deserve it
tr: Tamam, bunu hak ediyorsun

en: OR
tr: VEYA

en: Off
tr: Kapalı

en: Ok
tr: Tamam

en: Oman
tr: Umman

en: On
tr: Açık

en: One Minute
tr: Bir dakika

en: One Time
tr: Bir kere

en: One or more members has already subscribed to this plan. Any changes made to plan type & price will be applied (affect) to new users but not existing ones.
tr: Bir veya daha fazla üye zaten bu plana abone oldu. Plan türü ve fiyatında yapılan değişiklikler yeni kullanıcılara uygulanacaktır (etkilenecektir), ancak mevcut kullanıcılara uygulanmayacaktır.

en: Onetime
tr: Bir kere

en: Only .csv and .xml files are allowed.
tr: Yalnızca .csv ve .xml dosyalarına izin verilir.

en: Only Alphabets
tr: Sadece Alfabeler

en: Only Alphabets & Numbers
tr: Yalnızca Harfler ve Sayılar

en: Only Numbers
tr: Sadece sayılar

en: Only logged in member (Everyone)
tr: Sadece giriş yapmış üye (Herkes)

en: Oops, nothing found
tr: Hata! Hiçbir şey bulunamadı

en: Oops, nothing found.
tr: Hata! Hiçbir şey bulunamadı.

en: Oops, there was a problem getting your information
tr: Hata! Bilgileriniz alınırken bir sorun oluştu

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Open Settings & Styles
tr: Ayarlar ve Stiller'i açın

en: Opt-ins Settings Saved Successfully.
tr: Etkinleştirme Ayarları Başarıyla Kaydedildi.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Other
tr: Diğer

en: Other Forms (Login / Forgot Password / Change Password)
tr: Diğer Formlar (Giriş Yap / Şifremi Unuttum / Şifreyi Değiştir)

en: Other Link Color
tr: Diğer Bağlantı Rengi

en: Other Options
tr: Diğer seçenekler

en: Other Settings
tr: Diğer ayarlar

en: Others
tr: Diğerleri

en: Oxygen Builder Integration
tr: Oksijen Oluşturucu Entegrasyonu

en: PHP Mailer
tr: PHP Posta Göndericisi

en: PHP Maximum Upload Size: MB
tr: PHP Maksimum Yükleme Boyutu: MB

en: PLEASE LOGIN
tr: LÜTFEN GİRİŞ YAPIN

en: Page Settings Saved Successfully.
tr: Sayfa Ayarları Başarıyla Kaydedildi.

en: Page Setup
tr: Sayfa ayarı

en: Page is protected
tr: Sayfa korunuyor

en: Page/Post Redirection Rules
tr: Sayfa/Gönderi Yönlendirme Kuralları

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pagination Style
tr: Sayfalandırma Stili

en: Paid
tr: Paralı

en: Paid By
tr: Ödenen

en: Paid By admin
tr: Yönetici tarafından ödendi

en: Paid Plan (finite)
tr: Ücretli Plan (sonlu)

en: Paid Plan (infinite)
tr: Ücretli Plan (sonsuz)

en: Paid With
tr: Şununla ödendi:

en: Palestine
tr: Filistin

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Password
tr: Şifre

en: Password Field Label
tr: Şifre Alanı Etiketi

en: Password Lost and Changed for user
tr: Kullanıcının Şifresi Kayboldu ve Değiştirildi

en: Password Lost/Changed
tr: Şifre Kayboldu/Değiştirildi

en: Password Reset
tr: Parola sıfırlama

en: Password Reset Not Allowed
tr: Şifre Sıfırlamaya İzin Verilmiyor

en: Password Reset Successfully!
tr: Şifre Sıfırlama Başarıyla Gerçekleştirildi!

en: Password can not be left blank
tr: Şifre boş bırakılamaz

en: Password can not be left blank.
tr: Şifre boş bırakılamaz.

en: Password cannot be left Blank.
tr: Şifre Boş bırakılamaz.

en: Password reset is not allowed for this user.
tr: Bu kullanıcı için şifre sıfırlamaya izin verilmiyor.

en: Passwords don't match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: Pay Per Post
tr: Gönderi Başına Ödeme

en: Payable Amount
tr: Ödenebilir miktar

en: Payer Email
tr: Ödeme Yapan Kişinin E-postası

en: Payment Action
tr: Ödeme İşlemi

en: Payment Amount
tr: Ödeme miktarı

en: Payment Cycle
tr: Ödeme Döngüsü

en: Payment Date
tr: Ödeme tarihi

en: Payment Failed
tr: Ödeme başarısız

en: Payment Failed Action
tr: Ödeme Başarısız Eylemi

en: Payment Gateway
tr: Ödeme Sağlayıcı

en: Payment Gateway Debug Log Settings
tr: Ödeme Ağ Geçidi Hata Ayıklama Günlüğü Ayarları

en: Payment Gateway Inactive
tr: Ödeme Ağ Geçidi Etkin Değil

en: Payment Gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitleri

en: Payment Gateways Addons
tr: Ödeme Ağ Geçitleri Eklentileri

en: Payment History
tr: ödeme geçmişi

en: Payment Method Label
tr: Ödeme Yöntemi Etiketi

en: Payment Mode
tr: Ödeme şekli

en: Payment Mode Label can not be left blank.
tr: Ödeme Modu Etiketi boş bırakılamaz.

en: Payment Mode Selection Title
tr: Ödeme Modu Seçim Başlığı

en: Payment Options
tr: Ödeme seçenekleri

en: Payment Related Messages
tr: Ödemeyle İlgili Mesajlar

en: Payment Section Title
tr: Ödeme Bölümü Başlığı

en: Payment Transactions
tr: Ödeme İşlemleri

en: Payment Transactions List
tr: Ödeme İşlemleri Listesi

en: Payment Type
tr: Ödeme türü

en: Payment gateway is not active, please contact site administrator.
tr: Ödeme ağ geçidi aktif değil, lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Payment gateway is not active, please contact the site administrator.
tr: Ödeme ağ geçidi aktif değil, lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Payment type
tr: Ödeme türü

en: Paypal
tr: PayPal

en: Paypal API Password
tr: Paypal API Şifresi

en: Paypal API Password (Sandbox)
tr: Paypal API Şifresi (Korumalı Alan)

en: Paypal API Signature
tr: Paypal API İmzası

en: Paypal API Signature (Sandbox)
tr: Paypal API İmzası (Korumalı Alan)

en: Paypal API Username
tr: Paypal API Kullanıcı Adı

en: Paypal API Username ( Sandbox)
tr: Paypal API Kullanıcı Adı ( Sandbox )

en: Pending
tr: Askıda olması

en: Pending Members
tr: Bekleyen Üyeler

en: Permanent lock user after login attempts
tr: Giriş denemelerinden sonra kullanıcıyı kalıcı olarak kilitle

en: Permanent lockdown Duration
tr: Kalıcı kilitlenme süresi

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Pinterest
tr: Pinterest'te

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Plan Amount
tr: Plan Tutarı

en: Plan Description
tr: Plan Açıklaması

en: Plan Duration
tr: Plan Süresi

en: Plan ID
tr: Plan Kimliği

en: Plan Name
tr: Plan Adı

en: Plan Role
tr: Rolü Planla

en: Plan Selection Area Position
tr: Plan Seçim Alanı Konumu

en: Plan Start Date
tr: Plan Başlangıç Tarihi

en: Plan Type
tr: Plan Türü

en: Plan Type & Price
tr: Plan Türü ve Fiyatı

en: Plan activated successfully.
tr: Plan başarıyla etkinleştirildi.

en: Plan activation failed.
tr: Plan etkinleştirme başarısız oldu.

en: Plan added successfully.
tr: Plan başarıyla eklendi.

en: Plan deleted successfully.
tr: Plan başarıyla silindi.

en: Plan expiration date
tr: Planın son kullanma tarihi

en: Plan has been added successfully.
tr: Plan başarıyla eklendi.

en: Plan has been deleted successfully.
tr: Plan başarıyla silindi.

en: Plan has been updated successfully.
tr: Plan başarıyla güncellendi.

en: Plan name
tr: Plan adı

en: Plan name can not be left blank.
tr: Plan adı boş bırakılamaz.

en: Plan status changed successfully.
tr: Plan durumu başarıyla değiştirildi.

en: Plan(s) has been deleted successfully.
tr: Plan(lar) başarıyla silindi.

en: Plans
tr: Planlar

en: Plans Cycles
tr: Plan Döngüleri

en: Please Enter Merchant API Email
tr: Lütfen Satıcı API E-postasını Girin

en: Please Enter Merchant API Password
tr: Lütfen Satıcı API Şifresini Girin

en: Please Enter Merchant API Signature
tr: Lütfen Satıcı API İmzasını Girin

en: Please Enter Merchant API Username
tr: Lütfen Satıcı API Kullanıcı Adını Girin

en: Please Enter Plan Amount
tr: Lütfen Plan Tutarını Giriniz

en: Please Enter Plan name
tr: Lütfen Plan adını girin

en: Please Enter URL.
tr: Lütfen URL'yi girin.

en: Please Login
tr: Lütfen giriş yapın

en: Please Select
tr: Lütfen seçin

en: Please Select Page.
tr: Lütfen Sayfa Seçiniz.

en: Please Select Social Account.
tr: Lütfen Sosyal Hesap Seçiniz.

en: Please Select account
tr: Lütfen hesap seçin

en: Please Select..
tr: Lütfen seçin..

en: Please Signup
tr: Lütfen kayıt olun

en: Please activate Beaver Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Beaver Builder'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Bricks Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Bricks Builder'ı aktifleştirin ve bu eklentiyi aktifleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Divi Builder veya Divi Temasını etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Fusion Builder veya Avada Theme'yi etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate Oxygen Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Oxygen Builder'ı etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen SiteOrigin Builder'ı aktifleştirin ve bu eklentiyi aktifleştirmeyi deneyin.

en: Please activate WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen WPBakery Page Builder öğesini etkinleştirin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please activate the \"Coupon\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Kupon\" modülünü aktifleştirin.

en: Please activate the \"Drip Content\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Damlama İçeriği\" modülünü aktifleştirin.

en: Please activate the \"Pay Per Post\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Pay Per Post\" modülünü aktifleştirin.

en: Please activate the \"Social Feature\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Sosyal Özellik\" modülünü etkinleştirin.

en: Please activate the \"User Private Content\" module to make this feature work.
tr: Bu özelliğin çalışması için lütfen \"Kullanıcıya Özel İçerik\" modülünü aktifleştirin.

en: Please add new plan.
tr: Lütfen yeni plan ekleyin.

en: Please check atleast one option
tr: Lütfen en az bir seçeneği işaretleyin

en: Please check atleast one option.
tr: Lütfen en az bir seçeneği işaretleyin.

en: Please configure default rules to restrict any newly added page, post, category, custom post, etc for which there is no rule defined at Access Rules.
tr: Erişim Kurallarında tanımlanmış bir kural bulunmayan yeni eklenen sayfaları, gönderileri, kategorileri, özel gönderileri vb. kısıtlamak için lütfen varsayılan kuralları yapılandırın.

en: Please confirm that while changing skin, All colors will be reset to default.
tr: Lütfen dış görünümü değiştirirken Tüm renklerin varsayılana sıfırlanacağını doğrulayın.

en: Please don't change value of country ID. For example: :1,:2,:3
tr: Lütfen ülke kimliğinin değerini değiştirmeyin. Örneğin: :1,:2,:3

en: Please download sample csv
tr: Lütfen örnek csv'yi indirin

en: Please enable atleast one payment.
tr: Lütfen en az bir ödemeyi etkinleştirin.

en: Please enter
tr: Girin lütfen

en: Please enter Admin Email ID.
tr: Lütfen Yönetici E-posta Kimliğini girin.

en: Please enter From Email ID.
tr: Lütfen E-posta Kimliğinden girin.

en: Please enter From Name.
tr: Lütfen Kimden Adını girin.

en: Please enter URL.
tr: Lütfen URL'yi girin.

en: Please enter a username.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı giriniz.

en: Please enter at least
tr: Lütfen en azından girin

en: Please enter at least 13 digits.
tr: Lütfen en az 13 rakam giriniz.

en: Please enter correct card details.
tr: Lütfen doğru kart bilgilerini girin.

en: Please enter email address again.
tr: Lütfen e-posta adresinizi tekrar girin.

en: Please enter maximum number of login attempts.
tr: Lütfen maksimum giriş denemesi sayısını girin.

en: Please enter new password
tr: Lütfen yeni şifreyi girin

en: Please enter new password.
tr: Lütfen yeni şifreyi girin.

en: Please enter number of login attempts after user permanent lock.
tr: Lütfen kullanıcının kalıcı olarak kilitlenmesinden sonraki giriş denemelerinin sayısını girin.

en: Please enter permanent lockdown duration.
tr: Lütfen kalıcı karantina süresini girin.

en: Please enter plan id
tr: Lütfen plan kimliğini girin

en: Please enter shortname.
tr: Lütfen kısa adı girin.

en: Please enter symbol.
tr: Lütfen sembolü girin.

en: Please enter temporarily lock user duration.
tr: Lütfen kullanıcıyı geçici olarak kilitleme süresini girin.

en: Please enter the correct card details.
tr: Lütfen doğru kart bilgilerini girin.

en: Please enter valid Admin Email ID.
tr: Lütfen geçerli Yönetici E-posta Kimliğini girin.

en: Please enter valid From Email ID.
tr: Lütfen geçerli bir E-posta Kimliği girin.

en: Please enter valid From Name.
tr: Lütfen geçerli Kimden Adını girin.

en: Please enter valid URL.
tr: Lütfen geçerli bir URL girin.

en: Please enter valid current password.
tr: Lütfen geçerli geçerli şifreyi girin.

en: Please enter valid data
tr: Lütfen geçerli verileri girin

en: Please enter valid data.
tr: Lütfen geçerli verileri girin.

en: Please enter valid detail.
tr: Lütfen geçerli bir ayrıntı girin.

en: Please enter valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please enter valid password
tr: Lütfen geçerli bir şifre girin

en: Please enter valid password.
tr: Lütfen geçerli bir şifre girin.

en: Please enter valid shortname.
tr: Lütfen geçerli bir kısa ad girin.

en: Please enter valid symbol.
tr: Lütfen geçerli bir sembol girin.

en: Please enter valid username
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin

en: Please enter valid username.
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Please enter your email address or username below
tr: Lütfen aşağıya e-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin

en: Please enter your email address or username below.
tr: Lütfen aşağıya e-posta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.

en: Please install Beaver Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Beaver Builder'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Bricks Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Bricks Builder'ı yükleyip bu eklentiyi aktifleştirmeyi deneyin.

en: Please install Divi Builder or Divi Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Divi Builder veya Divi Temasını yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Fusion Builder or Avada Theme and try to active this add-on.
tr: Lütfen Fusion Builder veya Avada Theme'yi yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install Oxygen Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen Oxygen Builder'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install SiteOrigin Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen SiteOrigin Builder'ı yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please install WPBakery Page Builder and try to active this add-on.
tr: Lütfen WPBakery Page Builder yükleyin ve bu eklentiyi etkinleştirmeyi deneyin.

en: Please map default pages for all common actions.
tr: Lütfen tüm yaygın işlemler için varsayılan sayfaları eşleştirin.

en: Please review
tr: Gözden geçirin

en: Please select
tr: Lütfen seçin

en: Please select Edit Profile form.
tr: Lütfen Profili Düzenle formunu seçin.

en: Please select Page.
tr: Lütfen Sayfayı seçin.

en: Please select Payment Mode option.
tr: Lütfen Ödeme Modu seçeneğini seçiniz.

en: Please select Plan.
tr: Lütfen Planı seçin.

en: Please select a file.
tr: Lütfen bir dosya seçin.

en: Please select a page.
tr: Lütfen bir sayfa seçin.

en: Please select atleast one membership
tr: Lütfen en az bir üyelik seçin

en: Please select atleast one option.
tr: Lütfen en az bir seçeneği seçin.

en: Please select atleast one payment gateway.
tr: Lütfen en az bir ödeme ağ geçidi seçin.

en: Please select atleast one plan
tr: Lütfen en az bir plan seçin

en: Please select atleast one plan.
tr: Lütfen en az bir plan seçin.

en: Please select atleast one role.
tr: Lütfen en az bir rol seçin.

en: Please select avatar.
tr: Lütfen avatarı seçin.

en: Please select condition.
tr: Lütfen koşulu seçin.

en: Please select date.
tr: Lütfen tarih seçin.

en: Please select expiry date.
tr: Lütfen son kullanma tarihini seçin.

en: Please select file.
tr: Lütfen dosyayı seçin.

en: Please select one option.
tr: Lütfen bir seçeneği seçin.

en: Please select one or more records.
tr: Lütfen bir veya daha fazla kayıt seçin.

en: Please select one or more setting.
tr: Lütfen bir veya daha fazla ayar seçin.

en: Please select one.
tr: Lütfen birini seçin.

en: Please select plan(s) for members can access
tr: Lütfen üyelerin erişebileceği planları seçin

en: Please select plan.
tr: Lütfen planı seçin.

en: Please select profile cover.
tr: Lütfen profil kapağını seçin.

en: Please select redirection page.
tr: Lütfen yönlendirme sayfasını seçin.

en: Please select signup / registration form.
tr: Lütfen kayıt / kayıt formunu seçin.

en: Please select signup form.
tr: Lütfen kayıt formunu seçin.

en: Please select user.
tr: Lütfen kullanıcıyı seçin.

en: Please select valid action.
tr: Lütfen geçerli eylemi seçin.

en: Please set default redirection rules for users when they try to access restricetd content.
tr: Lütfen kısıtlı içeriğe erişmeye çalışan kullanıcılar için varsayılan yönlendirme kurallarını ayarlayın.

en: Please specify
tr: Lütfen belirtin

en: Please type your e-mail address.
tr: Lütfen e-posta adresinizi yazın.

en: Please upload appropriate file to import users.
tr: Kullanıcıları içe aktarmak için lütfen uygun dosyayı yükleyin.

en: Please upload file.
tr: Lütfen dosyayı yükleyin.

en: Please use atleast one
tr: Lütfen en az birini kullanın

en: Plese confirm that while changing Template, all colors will be reset to default.
tr: Lütfen Şablonu değiştirirken tüm renklerin varsayılana sıfırlanacağını onaylayın.

en: Poland
tr: Polonya

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polish/Poland
tr: Polonya/Polonya

en: Port
tr: Liman

en: Port can not be left blank.
tr: Bağlantı noktası boş bırakılamaz.

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portugues/Brasil
tr: Portekiz/Brezilya

en: Portuguese/Brazilian
tr: Portekizce/Brezilya

en: Portuguese/Portugal
tr: Portekizce/Portekiz

en: Position
tr: Konum

en: Possible Arguments :
tr: Olası Argümanlar:

en: Possible only in the case of semi-automatic / manual subscription
tr: Yalnızca yarı otomatik / manuel abonelik durumunda mümkündür

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
tr:     Olası sebep: Sunucunuz mail() fonksiyonunu devre dışı bırakmış olabilir...

en: Post is protected
tr: Gönderi korunuyor

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Prefix
tr: Önek

en: Prefix / Suffix Icon Color
tr: Önek / Sonek Simge Rengi

en: Preset Fields
tr: Ön Ayar Alanları

en: Preset Fields are updated successfully.
tr: Ön Ayar Alanları başarıyla güncellendi.

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Previous
tr: Öncesi

en: Print
tr: Yazdır

en: Proceed
tr: İlerlemek

en: Processing
tr: İşleme

en: Profile
tr: Profil

en: Profile Cover
tr: Profil Kapağı

en: Profile Cover Field Label( Edit Profile )
tr: Profil Kapak Alanı Etiketi ( Profili Düzenle )

en: Profile Cover Placeholder
tr: Profil Kapağı Yer Tutucusu

en: Profile Cover Title
tr: Profil Kapağı Başlığı

en: Profile Cover.
tr: Profil Kapağı.

en: Profile Detail
tr: Profil Detayı

en: Profile Display Name
tr: Profil Görünen Adı

en: Profile Fields
tr: Profil Alanları

en: Profile Permalink Base
tr: Profil Kalıcı Bağlantı Tabanı

en: Profile Template 3
tr: Profil Şablonu 3

en: Profile Template Name
tr: Profil Şablonu Adı

en: Profile photo of
tr: Profil fotoğrafı

en: Profile/Directory Related Messages
tr: Profil/Dizinle İlgili Mesajlar

en: Profiles & Directories
tr: Profiller ve Dizinler

en: Publish your site content based on different time intervals by enabling this feature.
tr: Bu özelliği etkinleştirerek site içeriğinizi farklı zaman aralıklarına göre yayınlayın.

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: RESTRICT CONTENT
tr: İÇERİĞİ KISITLAYIN

en: RTL
tr: Sağdan sola

en: Radio
tr: Radyo

en: Radio Button
tr: Radyo düğmesi

en: Radio Buttons
tr: Radyo Düğmeleri

en: Receiver Email
tr: Alıcı E-postası

en: Recent Registerd Members
tr: Yeni Kayıt Olan Üyeler

en: Recently Joined
tr: Yeni Katılanlar

en: Recently Joined (Directory Filter)
tr: Son Katılanlar (Dizin Filtresi)

en: Recommend
tr: Tavsiye etmek

en: Record deleted successfully.
tr: Kayıt başarıyla silindi.

en: Record is deleted successfully.
tr: Kayıt başarıyla silindi.

en: Records Per Page
tr: Sayfa başına kayıt

en: Records per Page
tr: Sayfa başına kayıt

en: Recurring
tr: Tekrarlanan

en: Recurring Payment
tr: Yinelenen ödeme

en: Recurring Profile
tr: Tekrarlanan Profil

en: Recurring Time
tr: Tekrarlanan Zaman

en: Redirect After Logout
tr: Oturumu Kapattıktan Sonra Yönlendir

en: Redirect To
tr: Yönlendir

en: Redirect To Author Archive Page
tr: Yazar Arşiv Sayfasına Yönlendir

en: Redirect to Page
tr: Sayfaya Yönlendir

en: Redirection Rules
tr: Yönlendirme Kuralları

en: Redirection Rules upon Accessing Restricted Post/Page
tr: Kısıtlanmış Gönderiye/Sayfaya Erişimde Yönlendirme Kuralları

en: Redirection after Membership SignUp
tr: Üyelik Kayıt Sonrası Yönlendirme

en: Redirection page is required.
tr: Yönlendirme sayfası gerekli.

en: Redirection upon Add/Change Membership
tr: Üyelik Ekleme/Değiştirmede Yönlendirme

en: Redirection upon Membership Renewal
tr: Üyelik Yenilemede Yönlendirme

en: Redirection url is required.
tr: Yönlendirme URL'si gerekli.

en: Referrer Page
tr: Yönlendiren Sayfası

en: Register
tr: Kayıt olmak

en: Register Form Options
tr: Kayıt Formu Seçenekleri

en: Register Link
tr: Kayıt Bağlantısı

en: Registered/Edited Profile From
tr: Kayıtlı/Düzenlenmiş Profil

en: Registration
tr: Kayıt

en: Registration / Edit Profile Labels
tr: Kayıt / Profil Etiketlerini Düzenle

en: Registration / Signup Forms
tr: Kayıt / Kayıt Formları

en: Registration Link Label
tr: Kayıt Bağlantı Etiketi

en: Registration Link Margin
tr: Kayıt Bağlantısı Marjı

en: Registration Page
tr: Kayıt Sayfası

en: Registration page
tr: Kayıt sayfası

en: Regular Expression
tr: Düzenli ifade

en: Reject
tr: Reddetmek

en: Remained Login Attempts Warning
tr: Kalan Giriş Deneme Sayısı Uyarısı

en: Remaining Login Attempts :
tr: Kalan Giriş Denemeleri:

en: Remaining Occurence
tr: Kalan Oluşum

en: Remaining login attempt warning
tr: Kalan giriş denemesi uyarısı

en: Remember Me Checkbox
tr: Beni Hatırla Onay Kutusu

en: Remember me
tr: Beni Hatırla

en: Remove
tr: Kaldırmak

en: Remove Cover Photo
tr: Kapak Fotoğrafını Kaldır

en: Remove Plan
tr: Planı Kaldır

en: Remove Profile Photo
tr: Profil Fotoğrafını Kaldır

en: Remove this plan from user
tr: Bu planı kullanıcıdan kaldır

en: Renew
tr: Yenile

en: Renew Cycle
tr: Döngüyü Yenile

en: Renew Subscription
tr: Aboneliği yenile

en: Renew Text
tr: Metni Yenile

en: Renewal On
tr: Yenileme Açık

en: Reply To:
tr: Yanıtla:

en: Require Lowercase Character?
tr: Küçük Harf Karakter Gerekli mi?

en: Require Numeric Value?
tr: Sayısal Değer Gerekiyor mu?

en: Require Special Charecter?
tr: Özel Karakter Gerektiriyor mu?

en: Require Uppercase Character?
tr: Büyük Harf Karakter Gerekli mi?

en: Require membership Plan to access this content.
tr: Bu içeriğe erişmek için üyelik Planına ihtiyacınız var.

en: Required
tr: Gerekli

en: Resend Verification Email
tr: Doğrulama e-postasını tekrar gönder

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Failed Login Attempts History
tr: Başarısız Giriş Denemeleri Geçmişini Sıfırla

en: Reset Password
tr: Şifreyi Sıfırla

en: Reset Password Link
tr: Şifre Bağlantısını Sıfırla

en: Reset Password Link is expired.
tr: Şifreyi Sıfırla Bağlantısının süresi doldu.

en: Reset Password Link is invalid
tr: Şifreyi Sıfırla Bağlantısı geçersiz

en: Reset Password Link is invalid.
tr: Şifreyi Sıfırla Bağlantısı geçersiz.

en: Restrict Content Shortcode
tr: İçerik Kısa Kodunu Kısıtla

en: Restriction
tr: Kısıtlama

en: Restriction Type
tr: Kısıtlama Türü

en: Reunion Island
tr: Reunion Adası

en: Reverse Border
tr: Kenarlığı Ters Çevir

en: Right
tr: Sağ

en: Role
tr: Rol

en: Roles
tr: Roller

en: Romania
tr: Romanya

en: Romanian
tr: Romen

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rounded Style
tr: Yuvarlak Stil

en: Rule has been deleted successfully.
tr: Kural başarıyla silindi.

en: Rule(s) has been deleted successfully.
tr: Kural(lar) başarıyla silindi.

en: Rusia/Rusia
tr: Rusya/Rusya

en: Russia
tr: Rusya

en: Russian
tr: Rusça

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: SMTP Server
tr: SMTP sunucusu

en: SMTP Test E-Mail
tr: SMTP Testi E-Postası

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Lucia
tr: Aziz Lucia

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sandbox
tr: Kum havuzu

en: Sandbox API Detail
tr: Korumalı Alan API Ayrıntısı

en: Sandbox API Password
tr: Sandbox API Şifresi

en: Sandbox API Signature
tr: Sandbox API İmzası

en: Sandbox API Username
tr: Sandbox API Kullanıcı Adı

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save
tr: Kaydetmek

en: Save Expiry Date
tr: Kullanma

en: Schedule Every
tr: Her Zaman Planla

en: Search
tr: Aramak

en: Search Member
tr: Üye Ara

en: Search Members by Profile Fields
tr: Üyeleri Profil Alanlarına Göre Ara

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search by Username
tr: Kullanıcı Adına Göre Ara

en: Search by username or email...
tr: Kullanıcı adına veya e-postaya göre arayın...

en: Section
tr: Bölüm

en: Section Heading
tr: Bölüm başlığı

en: Section Margin
tr: Bölüm Kenar Boşluğu

en: Security Options
tr: Güvenlik seçenekleri

en: Select
tr: Seçme

en: Select ARMember access
tr: ARMember erişimi seçin

en: Select Action Type
tr: Eylem Türünü Seçin

en: Select All Meta
tr: Tüm Metayı Seç

en: Select Content Restriction Type.
tr: İçerik Kısıtlama Türünü Seçin.

en: Select Default Restriction
tr: Varsayılan Kısıtlamayı Seçin

en: Select Field
tr: Alan Seç

en: Select Form
tr: Formu Seç

en: Select Form Type
tr: Form Türünü Seçin

en: Select Forms
tr: Formları Seçin

en: Select Member Form
tr: Üye Formu Seçin

en: Select Membership Plan
tr: Üyelik Planını Seçin

en: Select Membership Plan(s).
tr: Üyelik Plan(lar)ını Seçin.

en: Select Membership Plans
tr: Üyelik Planlarını Seçin

en: Select Memberships
tr: Üyelikleri Seçin

en: Select Meta (Custom Fields)
tr: Meta'yı seçin (Özel Alanlar)

en: Select New Plan
tr: Yeni Plan Seçin

en: Select Option
tr: Seçeneği Seçin

en: Select Other Settings.
tr: Diğer Ayarlar'ı seçin.

en: Select Page
tr: Sayfa Seçin

en: Select Pages(s)..
tr: Sayfa(lar)ı seçin..

en: Select Payment Cycle
tr: Ödeme Döngüsünü Seçin

en: Select Payment Gateway Layout
tr: Ödeme Ağ Geçidi Düzenini Seçin

en: Select Payment Gateways
tr: Ödeme Ağ Geçitlerini Seçin

en: Select Payment Mode
tr: Ödeme Modunu Seçin

en: Select Plan
tr: Plan seç

en: Select Plan Information
tr: Plan Bilgilerini Seçin

en: Select Plan Layout
tr: Plan Düzenini Seçin

en: Select Plan(s)..
tr: Plan(lar)ı seçin..

en: Select Plans
tr: Planları Seçin

en: Select Profile Template
tr: Profil Şablonunu Seçin

en: Select Role(s)..
tr: Rol(ler)i seçin..

en: Select Role.
tr: Rol Seçin.

en: Select Set
tr: Ayarla'yı seçin

en: Select Set of Login Form
tr: Giriş Formu Setini Seçin

en: Select Setup
tr: Kurulumu Seçin

en: Select Signup / Registration Form
tr: Kayıt / Kayıt Formunu Seçin

en: Select Status
tr: Durum Seç

en: Select Template
tr: Şablon Seçin

en: Select Type
tr: Tür Seçin

en: Select User Meta
tr: Kullanıcı Metasını Seçin

en: Select User Meta Fields
tr: Kullanıcı Meta Alanlarını Seçin

en: Select User Plans
tr: Kullanıcı Planlarını Seçin

en: Select User Roles
tr: Kullanıcı Rollerini Seçin

en: Select User(s)..
tr: Kullanıcı(lar)ı seçin..

en: Select Username Type
tr: Kullanıcı Adı Türünü Seçin

en: Select Your Payment Cycle
tr: Ödeme Döngünüzü Seçin

en: Select Your Payment Gateway
tr: Ödeme Ağ Geçidinizi Seçin

en: Select Your payment Cycle
tr: Ödeme Döngünüzü Seçin

en: Select a Membership Plan for content access
tr: İçerik erişimi için bir Üyelik Planı seçin

en: Select a Membership Plan for content access or restriction
tr: İçerik erişimi veya kısıtlama için bir Üyelik Planı seçin

en: Select a form to insert into page
tr: Sayfaya eklenecek formu seçin

en: Select content access type
tr: İçerik erişim türünü seçin

en: Select content restriction type.
tr: İçerik kısıtlama türünü seçin.

en: Select fields that you want to display in profile fields listing section.
tr: Profil alanları listeleme bölümünde görüntülemek istediğiniz alanları seçin.

en: Select higher plan(s)..
tr: Daha yüksek plan(lar)ı seçin..

en: Select how many days you want to extend in current cycle?
tr: Mevcut döngüde kaç gün uzatmak istediğinizi seçin?

en: Select log duration to download
tr: İndirilecek günlük süresini seçin

en: Select lower plan(s)..
tr: Daha düşük plan(lar)ı seçin..

en: Select membership plans, of which users, you want to display this profile template.
tr: Bu profil şablonunu hangi kullanıcıların görüntülemesini istediğiniz üyelik planlarını seçin.

en: Select meta fields
tr: Meta alanları seçin

en: Select pages to set access/restriction for created membership plan
tr: Oluşturulan üyelik planına erişim/kısıtlamanın ayarlanacağı sayfaları seçin

en: Select plan(s) which level is higher than current plan
tr: Mevcut plandan daha yüksek seviyedeki plan(lar)ı seçin

en: Select plan(s) which level is lower than current plan
tr: Mevcut plandan daha düşük seviyede olan plan(lar)ı seçin

en: Select roles to display at front-end.
tr: Ön uçta görüntülenecek rolleri seçin.

en: Select set of login form
tr: Oturum açma formu kümesini seçin

en: Select social profile fields that you want to display in profile header.
tr: Profil başlığında görüntülemek istediğiniz sosyal profil alanlarını seçin.

en: Selected
tr: Seçildi

en: Selected Plan(s) Only
tr: Yalnızca Seçilen Plan(lar)

en: Selected plan is invalid.
tr: Seçilen plan geçersiz.

en: Selected plan is not valid for bank transfer.
tr: Seçilen plan banka havalesi için geçerli değil.

en: Selected plan is not valid.
tr: Seçilen plan geçerli değil.

en: Semi Automatic
tr: Yarı Otomatik

en: Semi Automatic Subscription
tr: Yarı Otomatik Abonelik

en: Semi Automatic Subscription Label
tr: Yarı Otomatik Abonelik Etiketi

en: Send Reset Password Link by email.
tr: Şifre Sıfırlama Bağlantısını e-postayla gönder.

en: Send Signup Email Notification to User
tr: Kullanıcıya Kayıt E-posta Bildirimi Gönder

en: Send Test E-mail
tr: Test E-postası Gönder

en: Send anonymous
tr: İsimsiz gönder

en: Send test mail
tr: Test postası gönder

en: Separate values format should be label:value.
tr: Ayrı değer formatı etiket:değer olmalıdır.

en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Set Custom Currency
tr: Özel Para Birimi Ayarla

en: Set ID
tr: Kimliği belirle

en: Set Name
tr: Adı Ayarla

en: Set Redirection Priority
tr: Yönlendirme Önceliğini Ayarla

en: Set fix password
tr: Düzeltme şifresini ayarla

en: Set page for redirection in case when user is loggedin & trying to access restricted page.
tr: Kullanıcının oturum açması ve kısıtlı sayfaya erişmeye çalışması durumunda yeniden yönlendirme için sayfayı ayarlayın.

en: Set page for redirection in case when user is not loggedin & trying to access restricted page.
tr: Kullanıcının oturum açmaması ve kısıtlı sayfaya erişmeye çalışması durumunda yeniden yönlendirme için sayfayı ayarlayın.

en: Set up is too difficult
tr: Kurulum çok zor

en: Setting(s) has been imported successfully
tr: Ayar(lar) başarıyla içe aktarıldı

en: Settings Saved Successfully.
tr: Ayarlar Başarıyla Kaydedildi.

en: Settings has been saved successfully.
tr: Ayarlar başarıyla kaydedildi.

en: Setup Name
tr: Kurulum Adı

en: Setup has been deleted successfully.
tr: Kurulum başarıyla silindi.

en: Setup name
tr: Kurulum adı

en: Setup name can not be left blank.
tr: Kurulum adı boş bırakılamaz.

en: Setup(s) has been deleted successfully.
tr: Kurulum(lar) başarıyla silindi.

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Short Code
tr: Kısa kod

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Shortcode of Change Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
tr: Seçilen sayfada Şifre Değiştirme Formu'nun kısa kodu bulunamadı. Lütfen bu sayfaya kısa kod ekleyin Veya lütfen uygun sayfayı seçin.

en: Shortcode of Edit Profile Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
tr: Seçilen sayfada Profil Düzenleme Formu'nun kısa kodu bulunamadı. Lütfen bu sayfaya kısa kod ekleyin Veya lütfen uygun sayfayı seçin.

en: Shortcode of Forgot Password Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
tr: Seçilen sayfada Şifremi Unuttum Formu'nun kısa kodu bulunamadı. Lütfen bu sayfaya kısa kod ekleyin Veya lütfen uygun sayfayı seçin.

en: Shortcode of Login Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
tr: Seçilen sayfada Giriş Formu'nun kısa kodu bulunamadı. Lütfen bu sayfaya kısa kod ekleyin Veya lütfen uygun sayfayı seçin.

en: Shortcode of Member Directory not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
tr: Seçilen sayfada Üye Rehberinin kısa kodu bulunamadı. Lütfen bu sayfaya kısa kod ekleyin Veya lütfen uygun sayfayı seçin.

en: Shortcode of Registration Form not found on selected page. Please add shortcode on that page Or please select appropriate page.
tr: Seçilen sayfada Kayıt Formu Kısa Kodu bulunamadı. Lütfen bu sayfaya kısa kod ekleyin Veya lütfen uygun sayfayı seçin.

en: Shortcode will be display here once you save current setup.
tr: Mevcut kurulumu kaydettiğinizde kısa kod burada görüntülenecektir.

en: Show
tr: Göstermek

en: Show / Hide columns
tr: Sütunları Göster / Gizle

en: Show Time
tr: Gösteri zamanı

en: Show content only for
tr: İçeriği yalnızca şunun için göster:

en: Show content to
tr: İçeriği şuraya göster:

en: Showing
tr: Gösterilen

en: Showing 0 to 0 of 0 Subscriptions
tr: 0 Abonelikten 0 ile 0 arası gösteriliyor

en: Showing 0 to 0 of 0 enteries
tr: 0 girişten 0 ila 0 arası gösteriliyor

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
tr: 0 girişten 0 ile 0 arası gösteriliyor

en: Showing 0 to 0 of 0 members
tr: 0 üyeden 0 ile 0 arası gösteriliyor

en: Singapore
tr: Singapur

en: SiteOrigin Builder Integration
tr: SiteOrigin Oluşturucu Entegrasyonu

en: Skip
tr: Atlamak

en: Skip The Wizard and Setup Manually
tr: Sihirbazı Atlayın ve Manuel Kurulum

en: Slide
tr: Slayt

en: Slide Effect
tr: Slayt Efekti

en: Slider
tr: kaydırıcı

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Social Connect
tr: Sosyal Bağlantı

en: Social Feature
tr: Sosyal Özellik

en: Social Fields
tr: Sosyal Alanlar

en: Social Profile Fields
tr: Sosyal Profil Alanları

en: Social Setting(s) has been Saved Successfully.
tr: Sosyal Ayar(lar) Başarıyla Kaydedildi.

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Some of users are having administrator previlegs. So those cant be block.
tr: Bazı kullanıcılar yönetici ayrıcalıklarına sahiptir. Yani bunlar blok olamaz.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
tr: Birisi aşağıdaki hesap için şifrenin sıfırlanmasını talep etti:

en: Something went wrong
tr: Bir şeyler yanlış gitti

en: Something went wrong please try again
tr: Bir şeyler ters gitti lütfen tekrar deneyin

en: Something went wrong! please try again later
tr: Bir şeyler yanlış gitti! lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

en: Sorry something went wrong while processing your payment.
tr: Üzgünüz, ödemeniz işlenirken bir şeyler ters gitti.

en: Sorry! Submit Button is disable to avoid any issues because you are logged in as an administrator.
tr: Üzgünüm! Yönetici olarak oturum açtığınız için herhangi bir sorunu önlemek amacıyla Gönder Düğmesi devre dışı bırakıldı.

en: Sorry, Something went wrong. Please contact to site administrator.
tr: Üzgünüm, bir şeyler ters gitti. Lütfen site yöneticisi ile iletişime geçiniz.

en: Sorry, Something went wrong. Please try again.
tr: Üzgünüm, bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Sorry, Something went wrong. please try again.
tr: Üzgünüm, bir şeyler ters gitti. lütfen tekrar deneyin.

en: Sorry, You Don't Have Feed Access
tr: Üzgünüz, Yayın Erişiminiz Yok

en: Sorry, You can not add this field twice in form
tr: Üzgünüz, bu alanı forma iki kez ekleyemezsiniz

en: Sorry, You do not have permission to perform this action
tr: Üzgünüz, bu eylemi gerçekleştirme izniniz yok

en: Sorry, You do not have permission to perform this action.
tr: Üzgünüz, bu eylemi gerçekleştirme izniniz yok.

en: Sorry, Your request can not process due to nonce not found.
tr: Üzgünüz, isteğiniz bulunamadığı için işleme alınamıyor.

en: Sorry, Your request can not process due to security reason.
tr: Üzgünüz, güvenlik nedeniyle isteğiniz işleme alınamıyor.

en: Sorry, something went wrong while updating prest fields.
tr: Üzgünüz, perst alanları güncellenirken bir şeyler ters gitti.

en: Sorry, something went wrong. Please contact the site administrator.
tr: Üzgünüz, bir şeyler ters gitti. Lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
tr: Üzgünüz, güvenlik nedeniyle bu dosya türüne izin verilmiyor.

en: Sort By
tr: Göre sırala

en: Sort Field Order
tr: Alan Sırasını Sırala

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: Space not allowed in password field
tr: Şifre alanında boşluğa izin verilmiyor

en: Spain
tr: ispanya

en: Spam detected
tr: Spam algılandı

en: Spam detected.
tr: Spam algılandı.

en: Spanish
tr: İspanyol

en: Spanish/Spain
tr: İspanyolca/İspanya

en: Specific Page
tr: Belirli Sayfa

en: Specific URL
tr: Belirli URL

en: Standard Email Responses
tr: Standart E-posta Yanıtları

en: Standard Style
tr: Standart Stil

en: Start Date
tr: Başlangıç ​​tarihi

en: Start On
tr: Başla

en: Start date can not be earlier than current date.
tr: Başlangıç tarihi güncel tarihten daha erken olamaz.

en: Starts On
tr: Başlangıç Tarihi

en: Status
tr: Durum

en: Strength: Good
tr: Gücü: İyi

en: Strength: Strong
tr: Gücü: Güçlü

en: Strength: Very Weak
tr: Gücü: Çok Zayıf

en: Strength: Weak
tr: Güç: Zayıf

en: Strong Password?
tr: Güçlü şifre?

en: Strong Text
tr: Güçlü Metin

en: Style Settings
tr: Stil Ayarları

en: Styling & Formatting
tr: Şekillendirme ve Biçimlendirme

en: Sub Title
tr: Alt yazı

en: Sub Title Color
tr: Alt Başlık Rengi

en: Sub Title Font
tr: Alt Başlık Yazı Tipi

en: Subject
tr: Ders

en: Submit
tr: Göndermek

en: Submit Action
tr: Eylemi Gönder

en: Submit Button
tr: Gönder Düğmesi

en: Submit Button Label
tr: Düğme Etiketini Gönder

en: Submit Button Options
tr: Gönder Düğmesi Seçenekleri

en: Submitting form
tr: Formu gönderiyorum

en: Subscription
tr: Abonelik

en: Subscription / Recurring Payment
tr: Abonelik / Yinelenen Ödeme

en: Subscription Cancelled Message
tr: Abonelik İptal Mesajı

en: Subscription ID
tr: Abonelik Kimliği

en: Subscription Start Date
tr: Abonelik Başlangıç Tarihi

en: Subscription plan has been canceled successfully
tr: Abonelik planı başarıyla iptal edildi

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Success
tr: Başarı

en: Success message description
tr: Başarı mesajı açıklaması

en: Suffix
tr: son ek

en: Summary Text
tr: Özet Metni

en: Suriname
tr: Surinam

en: Suspended
tr: Askıya alınmış

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Swedish/Sweden
tr: İsveç/İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Symbol will be display as
tr: Sembol şu şekilde görüntülenecektir:

en: Syria
tr: Suriye

en: System Detected Spam Robots
tr: Sistem Tarafından Algılanan Spam Robotları

en: TAX Amount
tr: Vergi miktarı

en: TAX Percentage
tr: VERGİ Yüzdesi

en: TThis username is invalid. Please enter a valid username.
tr: Bu kullanıcı adı geçersiz. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Tab Color
tr: Sekme Rengi

en: Tablet View
tr: Tablet Görünümü

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Target Users
tr: Kullanıcıları Hedefleyin

en: Taxonomy is protected
tr: Taksonomi korunuyor

en: Template 1
tr: Şablon 1

en: Template 2
tr: Şablon 2

en: Template 3
tr: Şablon 3

en: Template 4
tr: Şablon 4

en: Template 5
tr: Şablon 5

en: Template Name
tr: şablon adı

en: Template Options
tr: Şablon Seçenekleri

en: Template Saved Successfully
tr: Şablon Başarıyla Kaydedildi

en: Template Tags
tr: Şablon Etiketleri

en: Template Updated Successfully
tr: Şablon Başarıyla Güncellendi

en: Template found.
tr: Şablon bulundu.

en: Template has been added successfully.
tr: Şablon başarıyla eklendi.

en: Template has been deleted successfully.
tr: Şablon başarıyla silindi.

en: Template not found.
tr: Şablon bulunamadı.

en: Template options has been saved successfully.
tr: Şablon seçenekleri başarıyla kaydedildi.

en: Terminate
tr: Sonlandır

en: Terminate Members
tr: Üyeleri Sonlandır

en: Terminated
tr: Sonlandırılmış

en: Test
tr: Ölçek

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
tr: Test e-postası yalnızca SMTP sunucusu ayarları yapılandırıldıktan sonra çalışır

en: Text
tr: Metin

en: Text Direction
tr: Metin yönü

en: Text field can not be left blank.
tr: Metin alanı boş bırakılamaz.

en: Textarea
tr: Metin alanı

en: Textbox
tr: Metin kutusu

en: Textbox.
tr: Metin kutusu.

en: Thai
tr: Tay dili

en: Thai/Thailand
tr: Tayland/Tayland

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank you for payment with us, We will reach you soon.
tr: Bizimle ödeme yaptığınız için teşekkür ederiz. En kısa sürede size ulaşacağız.

en: Thanks!
tr: Teşekkürler!

en: The account validation URL that user receives after signing up (If you enable e-mail validation feature)
tr: Kullanıcının kaydolduktan sonra aldığı hesap doğrulama URL'si (E-posta doğrulama özelliğini etkinleştirirseniz)

en: The e-mail could not be sent.
tr: E-posta gönderilemedi.

en: The file could not be uploaded due to security reason as it contains malicious code
tr: Dosya kötü amaçlı kod içerdiğinden güvenlik nedeniyle yüklenemedi

en: The most powerful membership plugin to handle any complex membership WordPress sites with super ease.
tr: Karmaşık üyelik WordPress sitelerini süper kolaylıkla yönetebilecek en güçlü üyelik eklentisi.

en: The only purpose of this form is to add missed payment records of users for keeping track of their all payments. So, it doesn't mean that, when you add paymnet from here for any plan, it will renew next payment cycle or any plan will be assigned to user.
tr: Bu formun tek amacı kullanıcıların tüm ödemelerini takip edebilmeleri için kaçırılan ödeme kayıtlarını eklemektir. Yani herhangi bir plan için buradan paymnet eklediğinizde bir sonraki ödeme döngüsünün yenileneceği veya kullanıcıya herhangi bir planın atanacağı anlamına gelmez.

en: The password field is empty.
tr: Şifre alanı boş.

en: The password you entered is invalid.
tr: Girdiğiniz şifre geçersiz.

en: The passwords do not match.
tr: Şifreler eşleşmiyor.

en: The selected page is restricted item from access rule. Please select another page.
tr: Seçilen sayfa, erişim kuralından kısıtlanmış bir öğedir. Lütfen başka bir sayfa seçin.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
tr: Yüklenen dosya, HTML formunda belirtilen MAX_FILE_SIZE yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr: Yüklenen dosya php.ini'deki upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr: Yüklenen dosyanın yalnızca bir kısmı yüklendi.

en: The user chose not to grant permissions or closed the pop-up
tr: Kullanıcı izin vermemeyi seçti veya açılır pencereyi kapattı

en: The username field is empty.
tr: Kullanıcı adı alanı boş.

en: Then
tr: Daha sonra

en: Then Redirect To
tr: Daha Sonra Yönlendirin

en: There is a error while adding form, Please try again.
tr: Form eklenirken hata oluştu, lütfen tekrar deneyiniz.

en: There is a error while adding template, please try again.
tr: Şablon eklenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while closing account, please try again.
tr: Hesap kapatılırken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while copying, please try again
tr: Kopyalama sırasında bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin

en: There is a error while deleting Message(s), please try again.
tr: Mesaj(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting Message, please try again.
tr: Mesaj silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting Plan(s), please try again.
tr: Plan(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting Plan, please try again.
tr: Plan silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting Rule(s), please try again.
tr: Kural(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting Rule, please try again.
tr: Kural silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting Setup(s), please try again.
tr: Kurulum(lar) silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting Setup, please try again.
tr: Kurulum silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting form set, please try again.
tr: Form seti silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting form, please try again.
tr: Form silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting member activities, please try again.
tr: Üye etkinlikleri silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while deleting template, please try again.
tr: Şablon silinirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while displaying ARMember CSS Class Information, Please Try Again.
tr: ARMember CSS Sınıf Bilgileri görüntülenirken bir hata oluştu, Lütfen Tekrar Deneyin.

en: There is a error while displaying members activities detail, Please try again.
tr: Üye etkinlikleri ayrıntıları görüntülenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while generating invoice of transaction detail, Please try again.
tr: İşlem detayına ait fatura oluşturulurken hata oluştu, lütfen tekrar deneyiniz.

en: There is a error while generating preview of members detail, Please try again.
tr: Üye ayrıntılarının ön izlemesi oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while generating preview of template, Please try again.
tr: Şablonun önizlemesi oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while generating preview of transaction detail, Please try again.
tr: İşlem detayının ön izlemesi oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while updating access rules, please try again.
tr: Erişim kuralları güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while updating opt-ins settings, please try again.
tr: Etkinleştirme ayarları güncellenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while updating rules, please try again.
tr: Kurallar güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while updating settings, please try again.
tr: Ayarlar güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while updating template options, please try again.
tr: Şablon seçenekleri güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is a error while updating template, please try again.
tr: Şablon güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error in uploading file, Please try again.
tr: Dosya yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while activating addon, Please try agina.
tr: Eklenti etkinleştirilirken bir hata oluştu. Lütfen agina'yı deneyin.

en: There is an error while installing addon, Please try again.
tr: Eklenti yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while loading activities, please try again.
tr: Etkinlikler yüklenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while performing this action, please try again.
tr: Bu işlemi gerçekleştirirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: There is an error while saving template, please try again
tr: Şablon kaydedilirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin

en: There is an error while updating template, please try again
tr: Şablon güncellenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin

en: There is no any Member(s) found
tr: Herhangi bir Üye Bulunamadı

en: There is no any Transactions found
tr: Herhangi bir İşlem bulunamadı

en: There is no any form found.
tr: Herhangi bir form bulunamadı.

en: There is no any plan configured yet
tr: Henüz yapılandırılmış bir plan yok

en: There is no any recent members found.
tr: Yeni üye bulunamadı.

en: There is no any recent transactions found.
tr: Yakın zamanda herhangi bir işlem bulunamadı.

en: There is no error, the file uploaded with success.
tr: Herhangi bir hata yok, dosya başarıyla yüklendi.

en: There is no membership found.
tr: Üyelik bulunamadı.

en: There is no user registered with that email address.
tr: Bu e-posta adresiyle kayıtlı bir kullanıcı yok.

en: There is no user registered with that email address/Username.
tr: Bu e-posta adresi/Kullanıcı adı ile kayıtlı bir kullanıcı yok.

en: There is no user registered with that username.
tr: Bu kullanıcı adı ile kayıtlı bir kullanıcı bulunmamaktadır.

en: Third-Party Integrations
tr: Üçüncü Taraf Entegrasyonları

en: This Addon is not compatible with current ARMember version. Please update ARMember to latest version.
tr: Bu Eklenti mevcut ARMember sürümüyle uyumlu değil. Lütfen ARMember'ı en son sürüme güncelleyin.

en: This Field can not be left blank.
tr: Bu alan boş bırakılamaz.

en: This Form Name is already exist.
tr: Bu Form Adı zaten mevcut.

en: This Set Name is already exist.
tr: Bu Ayar Adı zaten mevcut.

en: This action cannot be reverted, Are you sure you want to change membership plan of selected member(s)?
tr: Bu işlem geri alınamaz. Seçili üyelerin üyelik planını değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: This currency is not supported by
tr: Bu para birimi tarafından desteklenmiyor

en: This email is already registered, please choose another one.
tr: Bu e-posta zaten kayıtlı, lütfen başka bir e-posta seçin.

en: This field can not be left blank
tr: Bu alan boş bırakılamaz

en: This field can not be left blank.
tr: Bu alan boş bırakılamaz.

en: This file could not be processed due file limit exceeded.
tr: Dosya sınırı aşıldığından bu dosya işlenemedi.

en: This first name is invalid. Please enter a valid first name.
tr: Bu ad geçersiz. Lütfen geçerli bir isim giriniz.

en: This is Free Membership Plan.
tr: Bu Ücretsiz Üyelik Planıdır.

en: This is not a valid import file data.
tr: Bu geçerli bir içe aktarma dosyası verisi değil.

en: This label will be displayed at fronted membership setup wizard page while payment.
tr: Bu etiket, ödeme sırasında ön uç üyelik kurulum sihirbazı sayfasında görüntülenecektir.

en: This last name is invalid. Please enter a valid last name.
tr: Bu soyadı geçersiz. Lütfen geçerli bir soyadı girin.

en: This membership setup can not be saved because in some cases, payment gateway will not be available. So setup cannot be processed.
tr: Bazı durumlarda ödeme ağ geçidi kullanılamayacağından bu üyelik kurulumu kaydedilemiyor. Bu nedenle kurulum işlenemiyor.

en: This message will be display when member tries to register with blocked email address.
tr: Bu mesaj, üye engellenen e-posta adresiyle kayıt olmaya çalıştığında görüntülenecektir.

en: This message will be display when member tries to register with blocked username.
tr: Bu mesaj, üye engellenen kullanıcı adı ile kayıt olmaya çalıştığında görüntülenecektir.

en: This navigation menu link is to set Logout Link.
tr: Bu gezinme menüsü bağlantısı Oturum Kapatma Bağlantısını ayarlamak içindir.

en: This plan has one or more subscribers. So this plan can not be deleted.
tr: Bu planın bir veya daha fazla abonesi var. Dolayısıyla bu plan silinemez.

en: This set_id is id of set of form created for Login, Forgot Password, Change Password forms. And according to that set, Close account form styling will be set.
tr: Bu set_id, Giriş, Şifremi Unuttum, Şifre Değiştirme formları için oluşturulan form setinin kimliğidir. Ve bu sete göre Hesabı kapat form stili ayarlanacaktır.

en: This social account already added.
tr: Bu sosyal hesap zaten eklendi.

en: This user don't have any plans.
tr: Bu kullanıcının herhangi bir planı yok.

en: This username is already registered, please choose another one.
tr: Bu kullanıcı adı zaten kayıtlı, lütfen başka bir tane seçin.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
tr: Bu kullanıcı adı geçersiz karakterler kullandığından geçersiz. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: This username is invalid. Please enter a valid username.
tr: Bu kullanıcı adı geçersiz. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: This will be replaced with final payable amount.
tr: Bu, ödenecek nihai tutarla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with plan's trial period amount.
tr: Bu, planın deneme süresi tutarıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with selected plan's amount.
tr: Bu, seçilen planın tutarıyla değiştirilecektir.

en: This will be replaced with selected plan's title.
tr: Bu, seçilen planın başlığıyla değiştirilecektir.

en: This wizard will help you to configure membership registration page. It will generate only single shortcode for processes like plan selection
tr: Mevcut kurulumu kaydettiğinizde kısa kod burada görüntülenecektir.

en: Those Email Address(es) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as Email Address upon signup. For example, if you will enter 'abc@def.ghi' here, then exact this email address will be banned, but if you will enter 'test' only, then all email addresses which contain 'test' will be banned, like %s.
tr: Buraya girilen E-posta Adresi/Adresleri, yeni kullanıcı kaydında engellenecektir; bu, kayıt sırasında bu anahtar kelimelerin E-posta Adresi olarak kullanılmasına izin verilmeyeceği anlamına gelir. Örneğin buraya 'abc@def.ghi' yazarsanız bu e-posta adresinin tamamı yasaklanır, ancak yalnızca 'test' girerseniz bu durumda 'test' içeren tüm e-posta adresleri yasaklanır, örneğin %s.

en: Those username(s) which are entered here, will be blocked on new user registration, that means those keywords will not be allowed to use as username upon signup. For example, if you will enter 'test' here, then all usernames which contain 'test' will be banned, like %s
tr: Buraya girilen kullanıcı adı(ları) yeni kullanıcı kaydında engellenecektir, yani kayıt sırasında bu anahtar kelimelerin kullanıcı adı olarak kullanılmasına izin verilmeyecektir. Örneğin buraya 'test' girerseniz %s gibi 'test' içeren tüm kullanıcı adları yasaklanacaktır.

en: Title
tr: Başlık

en: Title Color
tr: Başlık Rengi

en: Title Font
tr: Başlık Yazı Tipi

en: Title Position
tr: Başlık Konumu

en: To
tr: İle

en: To Display User's meta field value.
tr: Kullanıcının meta alan değerini görüntülemek için.

en: To can not be left blank.
tr: Boş bırakılamaz.

en: To display allowed maximum characters
tr: İzin verilen maksimum karakterleri görüntülemek için

en: To display allowed minimum characters use
tr: İzin verilen minimum karakterleri görüntülemek için şunu kullanın:

en: To display password reset message use
tr: Şifre sıfırlama mesajını görüntülemek için şunu kullanın

en: To display the duration of locked account, use
tr: Kilitli hesabın süresini görüntülemek için şunu kullanın:

en: To display the number of remaining attempts use
tr: Kalan deneme sayısını görüntülemek için şunu kullanın:

en: To edit specific form preset fields, click on this button, popup opens, edit fields which you want to update and click on update button.
tr: Belirli form ön ayar alanlarını düzenlemek için bu düğmeye tıklayın, açılır pencere açılır, güncellemek istediğiniz alanları düzenleyin ve güncelle düğmesine tıklayın.

en: To make partial part of sentence clickable, please use this pattern
tr: Cümlenin bir kısmını tıklanabilir hale getirmek için lütfen bu kalıbı kullanın.

en: To remove specific form fields with its value, click on this button, popup opens, select fields which you want to remove from everywhere.
tr: Belirli form alanlarını değeriyle birlikte kaldırmak için bu butona tıklayın, açılır pencere açılır, kaldırmak istediğiniz alanları her yerden seçin.

en: To reset your password, visit the following address:
tr: Şifrenizi sıfırlamak için aşağıdaki adresi ziyaret edin:

en: Togo
tr: Gitmek

en: Token
tr: Jeton

en: Too Many Failed Login Attempts(Permanent)
tr: Çok Fazla Başarısız Giriş Denemesi (Kalıcı)

en: Too Many Failed Login Attempts(Temporary)
tr: Çok Fazla Başarısız Giriş Denemesi (Geçici)

en: Top
tr: Tepe

en: Top Belt
tr: Üst Kemer

en: Total Members
tr: Toplam Üye

en: Total Records To Display
tr: Görüntülenecek Toplam Kayıtlar

en: Total Skipped Cycles Of
tr: Toplam Atlanan Döngüler

en: Transaction
tr: İşlem

en: Transaction Date
tr: İşlem Tarihi

en: Transaction Details
tr: ödeme detayları

en: Transaction History
tr: işlem geçmişi

en: Transaction ID
tr: İşlem Kimliği

en: Transaction ID Label
tr: İşlem Kimliği Etiketi

en: Transaction ID Label can not be left blank.
tr: İşlem Kimlik Etiketi boş bırakılamaz.

en: Transaction Id
tr: İşlem Kimliği

en: Transaction Status
tr: İşlem Durumu

en: Transaction has been deleted successfully.
tr: İşlem başarıyla silindi.

en: Transaction(s) has been deleted successfully.
tr: İşlem(ler) başarıyla silindi.

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Trial Active Label
tr: Deneme Etkin Etiketi

en: Trial Amount
tr: Deneme Tutarı

en: Trial End Date
tr: Deneme Bitiş Tarihi

en: Trial Period
tr: Deneme süresi

en: Trial Period Duration
tr: Deneme Süresi Süresi

en: Trial Start Date
tr: Deneme Başlangıç Tarihi

en: Trial Transaction
tr: Deneme İşlemi

en: Trial amount
tr: Deneme tutarı

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Twitter
tr: heyecan

en: Type
tr: Tip

en: Type username to select user
tr: Kullanıcıyı seçmek için kullanıcı adını yazın

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Ukrainian
tr: Ukrayna

en: Uncover
tr: Ortaya çıkarmak

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unsuccessful / Cancel Url
tr: Başarısız / URL'yi İptal Et

en: Untitled Plan
tr: Başlıksız Plan

en: Untitled Setup
tr: Başlıksız Kurulum

en: Upcoming Subscriptions
tr: Yaklaşan Abonelikler

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update ARMember Database
tr: Güncelle ARMember Veri tabanı

en: Update Card
tr: Güncelleme kartı

en: Update Card Text
tr: Kart Metnini Güncelle

en: Update Member
tr: Üyeyi Güncelle

en: Update Profile
tr: Profili Güncelle

en: Update Rules
tr: Kuralları Güncelle

en: Upgrade / Downgrade action will be applied when users will change their plan from frontend. Select appropriate plan level which is higher/lower than current plan and action will be performed accordingly.
tr: Kullanıcılar ön uçtan planlarını değiştirecekleri zaman Yükseltme / Düşürme işlemi uygulanacaktır. Mevcut plandan daha yüksek/düşük olan uygun plan seviyesini seçin ve buna göre işlem yapılacaktır.

en: Upgrade Plan
tr: Yükseltme Planı

en: Upgrade Pro
tr: Yükseltme Pro

en: Upgrade To Pro
tr: Pro'ya yükselt

en: Upgrade to ARMember Pro
tr: ARMember Pro'ya yükseltme

en: Upgrade to Premium
tr: Premiuma yükselt

en: Upgrade to other plan after current plan expiration ( After End Of Term)
tr: Mevcut planın sona ermesinden sonra başka bir plana yükseltme (Dönem Bitiminden Sonra)

en: Upload
tr: Yüklemek

en: Upload Cover Photo
tr: Kapak Fotoğrafı Yükle

en: Upload File
tr: Dosya yükleme

en: Upload Profile Photo
tr: Profil Fotoğrafını Yükle

en: Use %s to add current user's id in url.
tr: Geçerli kullanıcının kimliğini url'ye eklemek için %s kullanın.

en: Use %s to add current user's usrename in url.
tr: Geçerli kullanıcının kullanıcı adını url'ye eklemek için %s kullanın.

en: Use Cropper to set image and %1$s use mouse scroller for zoom image.
tr: Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için %1$s fare kaydırma çubuğunu kullanın.

en: Use Cropper to set image and use mouse scroller for zoom image
tr: Görüntüyü ayarlamak için Kırpıcıyı kullanın ve görüntüyü yakınlaştırmak için fare kaydırma çubuğunu kullanın

en: Used Coupon Code
tr: Kullanılmış Kupon Kodu

en: Used Coupon Discount
tr: Kullanılmış Kupon İndirimi

en: Used coupon Code
tr: Kullanılan Kupon Kodu

en: Used coupon Discount
tr: Kullanılmış Kupon İndirimi

en: Useful Links
tr: kullanışlı bağlantılar

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Already LoggedIn Message
tr: Kullanıcı Zaten Oturum Açmış Mesajı

en: User Cancelled
tr: Kullanıcı İptal Edildi

en: User Closed Account
tr: Kullanıcı hesabı kapattı

en: User Email
tr: Kullanıcı E-postası

en: User Export
tr: Kullanıcı Dışa Aktarma

en: User ID
tr: Kullanıcı kimliği

en: User Id
tr: Kullanıcı kimliği

en: User Import
tr: Kullanıcıyı İçe Aktarma

en: User Meta 1
tr: Kullanıcı Metası 1

en: User Meta 2
tr: Kullanıcı Metası 2

en: User Meta 3
tr: Kullanıcı Metası 3

en: User Meta Key
tr: Kullanıcı Meta Anahtarı

en: User Name
tr: Kullanıcı adı

en: User Not Created
tr: Kullanıcı Oluşturulmadı

en: User Plan
tr: Kullanıcı Planı

en: User Plan Information
tr: Kullanıcı Planı Bilgileri

en: User Private Content
tr: Kullanıcıya Özel İçerik

en: User Profile Link
tr: Kullanıcı Profili Bağlantısı

en: User Role
tr: Kullanıcı rolü

en: User already loggedIn message for modal forms ( Navigation Popup )
tr: Kalıcı formlar için kullanıcı zaten oturum açmış mesajı (Gezinme Açılır Penceresi)

en: User cancelled login or did not fully authorize.
tr: Kullanıcı oturum açmayı iptal etti veya tam yetkilendirme yapmadı.

en: User does not exist.
tr: Kullanıcı yok.

en: User does not exists.
tr: Kullanıcı mevcut değil.

en: User doesn't exist.
tr: Kullanıcı mevcut değil.

en: User having role 'administrator' will not be exported.
tr: 'Yönetici' rolüne sahip kullanıcı dışa aktarılmayacaktır.

en: User is deleted from current site. Please Contact Administrator.
tr: Kullanıcı mevcut siteden silindi. Lütfen Yöneticiyle İletişime Geçin.

en: User is removed from current blog
tr: Kullanıcı mevcut blogdan kaldırıldı

en: User status has been changed successfully.
tr: Kullanıcı durumu başarıyla değiştirildi.

en: User verification email has been sent successfully.
tr: Kullanıcı doğrulama e-postası başarıyla gönderildi.

en: User will be expired after certain amount of time based on plan assigned date. For example, after one year of joined, after 5 months of joined and like wise.
tr: Planın atandığı tarihe göre belirli bir süre sonra kullanıcının süresi dolacaktır. Örneğin, bir yıl katıldıktan sonra, 5 ay sonra katıldım ve aynı şekilde.

en: User will be expired after the certain date selected here. No matter when he joined. For example if date is set 31 Dec, 2017 then all users having this plan will be expired on that date no matter when he registered.
tr: Burada seçilen belirli tarihten sonra kullanıcının süresi dolacaktır. Ne zaman katıldığı önemli değil. Örneğin, tarih 31 Aralık 2017 olarak ayarlanırsa bu plana sahip olan tüm kullanıcıların süresi, ne zaman kaydolmuş olursa olsun bu tarihte dolacaktır.

en: User's Basic Details Sending to opt-ins such as (Email, First Name, Last Name)
tr: Kullanıcının Temel Detayları (E-posta, Ad, Soyadı) gibi tercihlere gönderiliyor

en: User's Basic Payment Transaction Details (Not Storing any sensitive Payment Data such as Credit/Debit Card Details.)
tr: Kullanıcının Temel Ödeme İşlemi Detayları (Kredi/Banka Kartı Detayları gibi hassas Ödeme Verilerini Saklamamak.)

en: User's IP Address Information
tr: Kullanıcının IP Adresi Bilgileri

en: User's Logged in / Logout details
tr: Kullanıcının Giriş/Çıkış ayrıntıları

en: User's Signup Details such as Username, Password, First Name, Last Name and Custom Fields value( Address, Gender etc)
tr: Kullanıcının Kullanıcı Adı, Şifre, Adı, Soyadı ve Özel Alan değeri (Adres, Cinsiyet vb.) gibi Kayıt Ayrıntıları

en: User's subscription has been canceled
tr: Kullanıcının aboneliği iptal edildi

en: User(s) has been imported successfully
tr: Kullanıcı(lar) başarıyla içe aktarıldı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username Already Exist
tr: Kullanıcı Adı Zaten Mevcut

en: Username OR Email Address
tr: Kullanıcı Adı yada Eposta Adresi

en: Username can not be left blank
tr: Kullanıcı adı boş bırakılamaz

en: Username can not be left blank.
tr: Kullanıcı adı boş bırakılamaz.

en: Username should not contain bad words.
tr: Kullanıcı adı kötü kelimeler içermemelidir.

en: Users Having No Plan
tr: Planı Olmayan Kullanıcılar

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Validation
tr: Doğrulama

en: Validation Color
tr: Doğrulama Rengi

en: Validation Message Background
tr: Doğrulama Mesajı Arka Planı

en: Validation Message Font
tr: Doğrulama Mesajı Yazı Tipi

en: Validation Message Position
tr: Doğrulama Mesajı Konumu

en: Validation URL
tr: Doğrulama URL'si

en: Validation message
tr: Doğrulama mesajı

en: Value
tr: Değer

en: Vatican City
tr: Vatikan Şehri

en: Very Weak Text
tr: Çok Zayıf Metin

en: Video Tutorials
tr: Video Eğitimleri

en: Vietnamese
tr: Vietnam

en: View All Members
tr: Tüm Üyeleri Görüntüle

en: View All Transactions
tr: Tüm İşlemleri Görüntüle

en: View Detail
tr: ayrıntılara bakın

en: View Failed Login Attempts History
tr: Başarısız Oturum Açma Denemeleri Geçmişini Görüntüle

en: View File
tr: Dosyayı görüntüle

en: View Invoice
tr: Faturayı Görüntüle

en: View Invoice Text
tr: Fatura Metnini Görüntüle

en: View Log
tr: Günlüğü Görüntüle

en: View Profile
tr: Profili Görüntüle

en: View Profile Link Label
tr: Profil Bağlantı Etiketini Görüntüle

en: View profile
tr: Profili Görüntüle

en: Vine
tr: Asma

en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları, Britanya

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Virgin Adaları, ABD

en: WPBakery Page Builder Restriction
tr: WPBakery Sayfa Oluşturucu Kısıtlaması

en: Watch Tutorial
tr: Eğitimi izleyin

en: We have sent you a password reset link, Please check your mail.
tr: Size şifre sıfırlama linki gönderdik, lütfen mailinizi kontrol ediniz.

en: We have sent you password reset link, Please check your mail.
tr: Size şifre sıfırlama linki gönderdik, lütfen mailinizi kontrol ediniz.

en: Weak Text
tr: Zayıf Metin

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: Website (URL)
tr: Web Sitesi URL'si)

en: Website (URL) can not be left blank.
tr: Web sitesi (URL) boş bırakılamaz.

en: Week
tr: Hafta

en: Week(s)
tr: Haftalar)

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Weeks
tr: Haftalar

en: Welcome Guest
tr: Hoşgeldin Misafir

en: What action should be performed while downgrading to other plan
tr: Diğer plana geçiş yaparken hangi işlemin yapılması gerekir?

en: What action should be performed while upgrading to other plan
tr: Diğer plana yükseltme yaparken hangi işlemin yapılması gerekir?

en: What can we describe more?
tr: Daha fazla ne anlatabiliriz?

en: What personal data collected in ARMember
tr: ARMember'de hangi kişisel veriler toplandı?

en: What to display when content is restricted
tr: İçerik kısıtlandığında ne gösterilecek?

en: What was the dificult part?
tr: Zor kısım neydi?

en: WhatsApp
tr: Naber

en: When user's subscription plan should be cancelled
tr: Kullanıcının abonelik planının ne zaman iptal edilmesi gerektiği

en: Where
tr: Nerede

en: Width
tr: Genişlik

en: With Respect to its container
tr: Kabına saygıyla

en: With this feature, enable social activities like Member Directory/Public Profile, Social Profile Fields etc.
tr: Bu özellik ile Üye Rehberi/Genel Profil, Sosyal Profil Alanları vb. sosyal aktiviteleri etkinleştirebilirsiniz.

en: With this feature, you can limit plan, Pay Per Post purchases for members.
tr: Bu özellik sayesinde üyelerin planlı, Posta Başına Ödemeli satın alımlarını sınırlandırabilirsiniz.

en: With this feature, you can sell post separately without creating plan(s).
tr: Bu özellik sayesinde plan(lar) oluşturmanıza gerek kalmadan gönderilerinizi ayrı ayrı satabilirsiniz.

en: With this feature, you can set different content for different user.
tr: Bu özellik sayesinde farklı kullanıcılar için farklı içerikler ayarlayabilirsiniz.

en: With this feature, you will able to use Membership API Services for your Application.
tr: Bu özellik sayesinde Üyelik API Hizmetlerini Uygulamanız için kullanabileceksiniz.

en: With what plugin or theme is incompatible?
tr: Hangi eklenti veya temayla uyumsuz?

en: Woocommerce Integration
tr: WooCommerce Entegrasyonu

en: WordPress Page/Post is restricted by admin
tr: Wordpress Sayfası/Gönderisi yönetici tarafından kısıtlandı

en: WordPress Server
tr: WordPress Sunucusu

en: WordPress default
tr: WordPress varsayılanı

en: Wp Role
tr: Wp Rolü

en: Year
tr: Yıl

en: Year(s)
tr: Yıllar

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Years
tr: Yıllar

en: Yes
tr: Evet

en: You are already logged in
tr: zaten giriş yaptınız

en: You are already logged in.
tr: Zaten giriş yaptınız.

en: You are already loggedin!
tr: Zaten giriş yaptınız!

en: You are not allowed to access the content.
tr: İçeriğe erişmenize izin verilmiyor.

en: You are not authorized to login.
tr: Oturum açma yetkiniz yok.

en: You can add multiple Admin email address separated by comma in case of you want to send email to more than one email address.
tr: Birden fazla e-posta adresine e-posta göndermek istiyorsanız, virgülle ayırarak birden fazla Yönetici e-posta adresi ekleyebilirsiniz.

en: You can not remove all Conditions
tr: Tüm Koşulları kaldıramazsınız

en: You cannot remove all plans.
tr: Tüm planları kaldıramazsınız.

en: You have already added password field in you form.
tr: Formunuza zaten şifre alanı eklediniz.

en: You need to have ARMember version 1.6 OR higher to install this addon.
tr: Bu eklentiyi yüklemek için ARMember 1.6 VEYA daha yüksek bir sürüme sahip olmanız gerekir.

en: You need to set
tr: ayarlamanız gerekiyor

en: You should place comma separated list of file extensions.
tr: Dosya uzantılarının virgülle ayrılmış listesini yerleştirmelisiniz.

en: You should place each keyword on a new line.
tr: Her anahtar kelimeyi yeni bir satıra yerleştirmelisiniz.

en: You should place each option on a new line.
tr: Her seçeneği yeni bir satıra yerleştirmelisiniz.

en: Your Account is locked for
tr: Hesabınız şu süre için kilitlendi:

en: Your Card is declined.
tr: Kartınız reddedildi.

en: Your Current Membership
tr: Mevcut Üyeliğiniz

en: Your Password
tr: Şifreniz

en: Your Password has been reset, Login now and get started
tr: Şifreniz sıfırlandı, şimdi giriş yapın ve başlayın

en: Your Password has been reset, Login now and get started.
tr: Şifreniz sıfırlandı, şimdi giriş yapın ve başlayın.

en: Your Subscription has been cancelled.
tr: Aboneliğiniz iptal edildi.

en: Your Subscription will be canceled on
tr: Aboneliğiniz şu tarihte iptal edilecektir:

en: Your account has been activated, please login to view your profile.
tr: Hesabınız etkinleştirildi, profilinizi görüntülemek için lütfen giriş yapın.

en: Your account has been activated.
tr: Hesabınız aktive edildi.

en: Your account has expired. Please contact system administrator.
tr: Hesabınızın süresi doldu. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your account is closed successfully.
tr: Hesabınız başarıyla kapatıldı.

en: Your account is currently not active. An administrator needs to activate your account before you can login.
tr: Hesabınız şu anda aktif değil. Oturum açabilmeniz için bir yöneticinin hesabınızı etkinleştirmesi gerekir.

en: Your account is currently not active. Please contact the system administrator.
tr: Hesabınız şu anda aktif değil. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your account is disabled. Please contact system administrator.
tr: Hesabınız devre dışı bırakıldı. Lütfen sistem yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your account is inactive, you are not authorized to login.
tr: Hesabınız aktif değil, giriş yapma yetkiniz yok.

en: Your account is not activated yet. Please contact site administrator.
tr: Hesabınız henüz aktifleştirilmedi. Lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your current password is invalid.
tr: Mevcut şifreniz geçersiz.

en: Your password changed successfully.
tr: Şifreniz başarıyla değiştirildi.

en: Your password has been changed successfully.
tr: Şifreniz başarıyla değiştirildi.

en: Your password has been changed.
tr: Şifreniz değiştirildi.

en: Your password has been reset
tr: Şifreniz sıfırlandı

en: Your password has been reset.
tr: Şifreniz sıfırlandı.

en: Your password is hashed.
tr: Şifreniz karma hale getirildi.

en: Your password is plain text.
tr: Şifreniz düz metindir.

en: Your profile has been updated successfully.
tr: Profiliniz başarıyla güncellendi.

en: Your profile updated successfully
tr: Profiliniz başarıyla güncellendi

en: Your purchase has not been completed.
tr: Satın alma işleminiz tamamlanmadı.

en: Your selected plan is paid, please select a payment method.
tr: Seçtiğiniz plan ücretlidir, lütfen bir ödeme yöntemi seçin.

en: Your selected plan is paid, please select payment method.
tr: Seçtiğiniz plan ücretlidir, lütfen ödeme yöntemini seçin.

en: Your site is ready & below are the details
tr: Siteniz hazır ve aşağıda ayrıntılar var

en: Your subscription has been cancelled.
tr: Aboneliğiniz iptal edildi.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting.
tr: Test mailiniz bazı nedenlerden dolayı gönderilemedi. Lütfen SMTP ayarlarınızı kontrol ediniz.

en: Your test mail is successfully sent.
tr: Test postanız başarıyla gönderildi.

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: active
tr: aktif

en: after adding new
tr: yenisini ekledikten sonra

en: after adding new menu items. Default access rule will be applied to new menu items.
tr: yeni menü öğeleri ekledikten sonra. Yeni menü öğelerine varsayılan erişim kuralı uygulanacaktır.

en: and
tr: Ve

en: and the field type will be
tr: ve alan türü şöyle olacaktır:

en: as One Time payment for
tr: Tek Seferlik ödeme olarak

en: as One Time payment till
tr: Tek Seferlik ödeme olarak

en: by admin
tr: yönetici tarafından

en: by default.
tr: varsayılan olarak.

en: cancelled
tr: iptal edildi

en: category is restricted by admin
tr: kategori yönetici tarafından kısıtlandı

en: category(s)
tr: kategori(ler)

en: character.
tr: karakter.

en: characters allowed.
tr: karakterlere izin verilir.

en: characters.
tr: karakterler.

en: crop
tr: mahsul

en: custom taxonomy(s)
tr: özel sınıflandırma(lar)

en: cycles due
tr: vadesi gelen döngüler

en: day
tr: gün

en: day of month
tr: ayın günü

en: days
tr: günler

en: e.g.
tr: Örneğin

en: entries
tr: girdileri

en: every
tr: Her

en: existing user(s), if any duplicate user found.
tr: Herhangi bir yinelenen kullanıcı bulunursa mevcut kullanıcı(lar)

en: expired
tr: günü geçmiş

en: failed
tr: arızalı

en: filtered from
tr: filtrelendi

en: for
tr: için

en: for each
tr: her biri için

en: for the first
tr: İlk için

en: for trial period finished.
tr: deneme süresi bitti.

en: from IP
tr: IP'den

en: grace period expires on
tr: ödemesiz süre şu tarihte sona eriyor

en: here
tr: Burada

en: hour
tr: saat

en: hours.
tr: saat.

en: installments
tr: taksitler

en: is inactive
tr: aktif değil

en: is meta field name.
tr: meta alan adıdır.

en: lowercase
tr: küçük harf

en: manual
tr: Manuel

en: members
tr: üyeler

en: membership has been changed to
tr: üyelik olarak değiştirildi

en: messages
tr: mesajlar

en: minute
tr: dakika

en: minutes.
tr: dakika.

en: month
tr: ay

en: months
tr: aylar

en: myCRED Integration
tr: myCRED Entegrasyonu

en: now!
tr: Şimdi!

en: numeric
tr: sayısal

en: of
tr: ile ilgili

en: page
tr: Sayfa

en: page for all users?
tr: tüm kullanıcılar için sayfa?

en: page settings
tr: sayfa ayarları

en: page(s) in
tr: sayfa(lar)

en: page?
tr: sayfa?

en: payment gateway(s). If you will save this settings, than those payment gateway(s) will be disable.
tr: ödeme ağ geçitleri. Bu ayarları kaydederseniz, söz konusu ödeme ağ geçitleri devre dışı bırakılacaktır.

en: payment gateway. If you will save this settings, than those payment gateway will be disable.
tr: Ödeme Sağlayıcı. Bu ayarları kaydederseniz ödeme ağ geçitleri devre dışı kalacaktır.

en: payment process.
tr: ödeme süreci.

en: pending
tr: askıda olması

en: plan for this user?
tr: Bu kullanıcı için planınız var mı?

en: plans
tr: planlar

en: records
tr: kayıtlar

en: second
tr: ikinci

en: shortcode in a message.
tr: mesajdaki kısa kod.

en: shortcode in message.
tr: mesajdaki kısa kod.

en: signup
tr: üye olmak

en: special
tr: özel

en: subscriptions
tr: abonelikler

en: success
tr: başarı

en: to
tr: ile

en: total
tr: Toplam

en: total activities
tr: toplam faaliyetler

en: total records
tr: toplam kayıtlar

en: transactions
tr: işlemler

en: trial active
tr: deneme aktif

en: uppercase
tr: büyük harf

en: webmaster
tr: web yöneticisi

en: week
tr: hafta

en: weeks
tr: haftalar

en: when you change value from below dropdown and save it then it will set new schedular and remove previous one.
tr: Aşağıdaki açılır menüden değeri değiştirip kaydettiğinizde, yeni program ayarlanacak ve önceki program kaldırılacaktır.

en: will be effective from
tr: itibaren geçerli olacak

en: year
tr: yıl

en: years
tr: yıllar
