Wordpress File Upload - en to sv translation catalogue (198 entries)

en:  (required)
sv: (obligatoriskt)

en:  but with warnings
sv:  men med varningar

en: All files failed to upload
sv: Uppladdning misslyckades.

en: All files uploaded successfully
sv: Uppladdningen lyckades

en: All files uploaded successfully but there are warnings!
sv: Alla filer som laddas upp korrekt men det finns varningar!

en: Apply
sv: Utför

en: Are you sure that you want to cancel the upload?
sv: Är du säker på att du vill avbryta uppladdningen?

en: Are you sure you want to delete these files?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa filer?

en: Are you sure you want to delete this file?
sv: Är du säker på att du vill radera denna fil?

en: Bad captcha image!
sv: Dåliga captcha-bild!

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärder

en: Cannot edit the shortcode because the page has been modified. Please reload the page.
sv: Kan inte redigera kortkoden eftersom sidan har ändrats. Vänligen ladda om sidan.

en: Captcha not completed!
sv: CAPTCHA inte klar!

en: Captcha not supported by your browser!
sv: CAPTCHA stöds inte av din webbläsare!

en: Chunked upload aborted due to error in previous chunk!
sv: Gruppuppladdning avbröts på grund av fel i tidigare segment!

en: Chunked upload failed, final file could not be created!
sv: Uppladdningen av segmentet misslyckades, filen kunde inte skapas!

en: Chunked upload is not allowed!
sv: Segmentuppladdning är inte tillåtet!

en: Clear file list?
sv: Rensa fil-lista?

en: Could not download file!
sv: Kunde inte ladda ner fil!

en: Could not enlarge destination file on chunk %d
sv: Kunde inte förstora målfilen på segment %d

en: Could not open file handles on chunk %d
sv: Kunde inte öppna filreferenser på segment %d

en: Could not write file chuck to destination on chunk %d
sv: Kunde inte skriva filensegmentet till destination på segment %d

en: DROP HERE
sv: Släpp filen här

en: Date
sv: Datum

en: Dear Recipient,%n%%n%   This is an automatic delivery message to notify you that a new file has been uploaded.%n%%n%Best Regards
sv: Bästa mottagare,%n%%n%   Detta är ett automatiskt meddelande att en ny fil har blivit uppladdad.%n%%n%Vänliga hälsningar

en: Delete
sv: Radera

en: Delete this file
sv: Ta bort denna fil

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download this file
sv: Ladda ner denna fil

en: ERROR: Captcha not supported! You have an old PHP version. Upgrade your PHP or use RecaptchaV2 (no account).
sv: FEL: Captcha stöds inte! Du har en gammal PHP-version. Uppgradera din PHP eller använda RecaptchaV2 (inget konto).

en: ERROR: No site key defined! Please go to the plugin settings in Dashboard to define Google Recaptcha keys.
sv: FEL: Ingen webbplats nyckel definierad! Vänligen gå till plugin inställningar i kontrollpanelen för att definiera Google Recaptcha nycklar.

en: ERROR: No site key. Please contact administrator!
sv: FEL: Ingen webbplats nyckel. Vänligen kontakta administratören!

en: ERROR: Only one instance of RecaptchaV1 can exist on the same page. Please notify administrator.
sv: FEL: Endast en koduppladdning av RecaptchaV1 kan finnas på samma sida. Vänligen meddela administratören.

en: ERROR: Only one instance of RecaptchaV1 can exist on the same page. Please use RecaptchaV1 (no account).
sv: FEL: Endast en koduppladdning av RecaptchaV1 kan finnas på samma sida. Vänligen använd RecaptchaV1 (inget konto).

en: Error during chunked upload. Unique ID empty in chunk %d
sv: Fel under segmenterad uppladdning. Unikt ID saknas i segmentet %d

en: Error refreshing captcha!
sv: Fel uppdaterar captcha!

en: Error. Could not extract ftp information from 'ftpinfo' attribute. Check its syntax.
sv: Fel. Kunde inte packa upp ftp informationen från 'ftpinfo'-attribut. Kontrollera dess syntax.

en: Error. Could not resolve ftp target filedir. Check the domain in 'ftpinfo' attribute.
sv: Fel. Gick inte att matcha ftp mål filmappen. Kontrollera domänen i 'ftpinfo'-attribut.

en: Error. Could not resolve ftp target filename. Check the domain in 'ftpinfo' attribute.
sv: Fel. Gick inte att matcha ftp målfilnamn. Kontrollera domänen i 'ftpinfo'-attribut.

en: Error. Invalid ftp information. Check 'ftpinfo' attribute.
sv: Fel. Ogiltig ftp information. Kontrollera 'ftpinfo'-attribut.

en: Error. Permission denied to write to target folder.
    Check and correct read/write permissions of target folder.
sv: Fel. Åtkomst nekad att skriva till målmappen.
    Kontrollera och korrigera Läs-och skrivbehörighet för målmappen.

en: Error. The upload size limit of PHP directive upload_max_filesize is preventing the upload of big files.
    PHP directive upload_max_filesize limit is:
sv: Fel. Upload storleksgränsen på PHP direktivet upload_max_filesize hindrar överföringen av stora filer.
    PHP direktivet upload_max_filesize gräns är:

en: Error. This file was rejected because its extension is not correct. Its proper filename is:
sv: Fel. Den här filen avvisades eftersom filändelsen inte är korrekt. Dess korrekt filnamn är:

en: Failed to add the shortcode to the page/post. Please try again. If the message persists, contact administrator.
sv: Det gick inte att lägga till kortkoden till denna sida/inlägget. Vänligen försök igen. Om meddelandet kvarstår, kontakta administratören.

en: Failed to delete the shortcode because the contents of the page changed. Try again to delete it.
sv: Kunde inte ta bort kortkod eftersom innehållet på sidan är ändrat. Försök att ta bort den igen.

en: Failed to edit the shortcode because the contents of the page changed. Try again to edit the shortcode.
sv: Det gick inte att redigera kortkod eftersom innehållet på sidan har ändrats. Försök igen att redigera kortkod.

en: Failed to update the shortcode because the contents of the page changed. Go back to reload the shortcode.
sv: Det gick inte att uppdatera kortkod eftersom innehållet på sidan ändrats. Gå tillbaka till Ladda kortkod.

en: Failed to update the shortcode. Please try again. If the problem persists, go back and reload the shortcode.
sv: Det gick inte att uppdatera kortkod. Vänligen försök igen. Om problemet kvarstår, gå tillbaka och ladda kortkod.

en: Failed upload path: %filepath%
sv: Misslyckades att ladda upp sökväg: %filepath%

en: File
sv: Fil

en: File %filename% is being uploaded
sv: Filen %filename% laddades upp

en: File %filename% not uploaded
sv: Filen %filename% laddades inte upp

en: File %filename% uploaded successfully
sv: Uppladdningen av fil %filename% lyckades

en: File %filename% uploaded successfully but with warnings
sv: Filen %filename% laddat upp framgångsrikt men med varningar

en: File Upload Notification
sv: Fil ladda upp anmärkning

en: File does not exist!
sv: Filen finns inte

en: File failed to upload
sv: Det gick inte att ladda upp filen

en: File is suspicious and was rejected.
sv: Filen är misstänksam och avvisades.

en: File not allowed.
sv: Filtyp inte tillåten.

en: File not uploaded in order to prevent overflow of the website. Please contact administrator.
sv: Filen inte laddas upp för att förhindra spill av webbplatsen. Kontakta administratören.

en: File testfile 1 administrator message
sv: Fil testfile 1 administratör meddelande

en: File testfile 1 message
sv: Fil testfile 1 meddelande

en: File testfile 1 under test
sv: Fil testfile 1 under test

en: File testfile 2 administrator message
sv: Fil testfile 2 administratör meddelande

en: File testfile 2 message
sv: Fil testfile 2 meddelande

en: File testfile 2 under test
sv: Fil testfile 2 under test

en: File uploaded successfully but there are warnings!
sv: Filen laddas upp korrekt men det finns varningar!

en: File was not deleted!
sv: Filen var inte bort!

en: Files are being uploaded. Are you sure you want to exit the page?
sv: Filer överförs. Är du säker på att du vill stänga sidan?

en: Hello admin
    
    This is a message from Wordpress File Upload Plugin to notify you that a potential Denial-Of-Service attack has been detected on {SITE}.
    
    The plugin detected more than {FILENUM} uploads within {INTERVAL} seconds.
    
    All file uploads that exceed this limit are rejected to protect the website from overflowing.
    
    Please check the upload history log in the plugin's area in Dashboard for any suspicious behaviour.
    
    A new message will follow if the situation remains.
    
    Thanks
sv: Hej admin detta är ett meddelande från Wordpress filöverföring Plugin att meddela dig att en potentiell Denial-Of-Service attack har upptäckts på {SIDA}.
    
    Den plugin upptäckt mer än {FILENUM} uppladdningar inom {INTERVALLET} sekunder.
    
    Alla filöverföringar som överskrider denna gräns avvisas för att skydda webbplatsen från överfyllda.
    
    Vänligen kontrollera uppladdning historikloggen i plugin område i instrumentpanelen för någon misstänkt beteende.
    
    Ett nytt meddelande kommer att följa situationen kvarstår.
    
    Tack

en: Insert variable %blogid% inside text. It will be replaced by the blog id of the website.
sv: Infoga variabeln %blogid% inuti texten. Det kommer att ersättas av blogg id för webbplatsen.

en: Insert variable %filename% inside text. It will be replaced by the filename of the uploaded file.
sv: Infoga variabeln %filnamn% inuti texten. Det kommer att ersättas av filnamnet för den överförda filen.

en: Insert variable %filepath% inside text. It will be replaced by the full filepath of the uploaded file.
sv: Infoga variabeln %filepath% inuti texten. Det kommer att ersättas av den fullständiga sökvägen för den överförda filen.

en: Insert variable %n% inside text to denote a line change.
sv: Infoga variabeln %n% inuti texten betecknar en radändring.

en: Insert variable %pageid% inside text. It will be replaced by the id of the current page.
sv: Infoga variabeln %pageid% inuti texten. Det kommer att ersättas av id för den aktuella sidan.

en: Insert variable %pagetitle% inside text. It will be replaced by the title of the current page.
sv: Infoga variabeln %pagetitle% inuti texten. Det kommer att ersättas av titeln på den aktuella sidan.

en: Insert variable %userdataXXX% inside text. Select the user field from the drop-down list. It will be replaced by the value that the user entered in this field.
sv: Infoga variabeln %userdataXXX% inuti texten. Markera fältet från det drop-down listan. Det kommer att ersättas av det värde som användaren har angett i fältet.

en: Insert variable %useremail% inside text. It will be replaced by the email of the current user.
sv: Infoga variabeln %useremail% inuti texten. Det kommer att ersättas av e-post för den aktuella användaren.

en: Insert variable %userid% inside text. It will be replaced by the id of the current user.
sv: Infoga variabeln %userid% inuti texten. Det kommer att ersättas av id för den aktuella användaren.

en: Insert variable %username% inside text. It will be replaced by the username of the current user.
sv: Infoga miljövariabeln %username% inuti texten. Det kommer att ersättas av användarnamnet för den aktuella användaren.

en: JSON parse warning!
sv: JSON syntax varning!

en: No
sv: Nej

en: No file was deleted!
sv: Ingen fil har tagits bort!

en: No file!
sv: Ingen fil

en: No files have been selected!
sv: Inga filer har valts!

en: No input!
sv: aria-required är en form input WAI ARIA tag. Screen readers använder detta för att avgöra vilka fält som är obligatoriska. Att aktivera denna är bra för tillgängligheten, men kommer att orsaka HTML fallerar i W3C Validation (där finns ingen attribut "aria-required"). WAI ARIA attributer kommer snart att accepteras av HTML validator, så du kan utan risk ignorera de valideringsfel som den kommer att orsaka.

en: No result from remote server!
sv: Inget resultat från fjärrservern!

en: No video was recorded!
sv: Ingen video spelades in!

en: Notification email was not sent because no recipients were defined. Please check notifyrecipients attribute in the shortcode.
sv: E-postmeddelande skickades inte eftersom inga mottagare definierades. Vänligen kontrollera notifyrecipients attribut i kortkod.

en: Notification email was not sent because there were no files uploaded.
sv: E-postmeddelande skickades inte eftersom det fanns inga filer som laddas upp.

en: Notification email was not sent due to an error. Please check notifyrecipients, notifysubject and notifymessage attributes for errors.
sv: E-postmeddelande skickades inte på grund av ett fel. Kontrollera notifyrecipients, notifysubject och notifymessage attribut för fel.

en: Open visual shortcode editor in new window
sv: Öppna visual kortkod editor i nytt fönster

en: Page
sv: Sida

en: Please contact the administrator.
sv: Vänligen kontakta administratören.

en: Please do not use drag drop due to an internal problem.
sv: Vänligen Använd inte dra på grund av ett internt problem.

en: Please enable popup windows from the browser's settings!
sv: Vänligen aktivera popupfönster från webbläsarens inställningar!

en: Potential Denial-Of-Service Attack on {SITE}
sv: Potentiell Denial-Of-Service Attack på {SIDA}

en: Redirection not executed because not all files were successfully uploaded.
sv: Omdirigering av kördes inte eftersom inte alla filer har laddats.

en: Redirection not executed because redirection link is empty. Please check redirectlink attribute.
sv: Omdirigering inte köras eftersom omdirigering länk är tom. Vänligen kontrollera redirectlink attribut.

en: Redirection to classic form functionality occurred because AJAX is not supported.
sv: Omdirigering till klassiska formulärfunktioner uppstod eftersom AJAX inte stöds.

en: Redirection to classic form functionality occurred because HTML5 is not supported.
sv: Omdirigering till klassiska formulärfunktioner uppstod eftersom HTML5 inte stöds.

en: Redirection to classic form functionality occurred due to JSON parse error.
sv: Omdirigering till klassiska formulärfunktioner uppstod på grund av JSON parse error.

en: Redirection to classic form functionality occurred due to unknown error.
sv: Omdirigering till klassiska formulärfunktioner uppstod på grund av okänt fel.

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select File/Select Files
sv: Välj filen/Välj filer

en: Size
sv: Storlek

en: Some files failed to upload!
sv: Vissa filer misslyckades att ladda upp!

en: Some files were not deleted!
sv: Vissa filer raderas inte!

en: Sort list based on this column
sv: Sortera listan utifrån denna kolumn

en: Test Mode
sv: Testmod

en: Test upload message
sv: Test uppladdning meddelande

en: The page containing the shortcode has been modified and it is no longer valid. Please go back to reload the shortcode.
sv: Sidan som innehåller kortkod har ändrats och det är inte längre giltig. Gå tillbaka till Ladda kortkod.

en: The upload time limit of PHP directive max_input_time is preventing the upload of big files.
    PHP directive max_input_time limit is:
sv: Tidsfristen som uppladdning av PHP direktiv max_input_time hindrar överföringen av stora filer.
    PHP direktiv max_input_time gräns är:

en: The uploaded file exceeds 2GB and is not supported by this server.
sv: Den uppladdade filen överskrider 2GB och stöds inte av den här servern.

en: The uploaded file exceeds the file size limit.
sv: Den uppladdade filen överskrider filstorleksgränsen.

en: There are more than one instances of the plugin in this page with the same id. Please change it.
sv: I området i närheten finns det flera instanser av plugin i sidan med samma id. Ändra det.

en: There are no files to upload!
sv: Släpp filer för att ladda upp

en: This is a test administrator message
sv: Detta är ett testmeddelande för administratör

en: This is a test message
sv: Testmeddelande skickat

en: Too many files are uploaded in a short period of time. This may be a Denial-Of-Service attack, so file was rejected. Please check the upload log for suspicious behaviour.
sv: För många filer överförs i en kort tidsperiod. Detta kan vara en Denial-Of-Service attack, så filen avslogs. Kontrollera loggen uppladdning för misstänkt beteende.

en: Unknown captcha error!
sv: Okänd captcha fel!

en: Upload File
sv: Ladda upp Fil

en: Upload File/Upload Files
sv: Ladda upp fil/ladda upp filer

en: Upload Files
sv: Ladda upp filer

en: Upload Media
sv: Ladda upp

en: Upload cancelled!
sv: Ladda upp fil/ladda upp filer

en: Upload failed!
sv: Uppladdning misslyckades

en: Upload failed! A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
sv: Det gick inte att ladda upp! Ett PHP-tillägg stannade filuppladdning. PHP ger inte ett sätt att fastställa vilka förlängning orsakade filuppladdning att stoppa; Granska listan över inlästa tillägg med phpinfo() kan hjälpa.

en: Upload failed! Error occured while attemting to upload the file.
sv: Det gick inte att ladda upp! Fel uppstod när attemting Ladda upp filen.

en: Upload failed! Error occured while moving temporary file. Please contact administrator.
sv: Det gick inte att ladda upp! Fel uppstod när flytta temporär fil. Kontakta administratören.

en: Upload failed! Failed to write file to disk.
sv: Det gick inte att ladda upp! Misslyckades att skriva fil till disk.

en: Upload failed! Missing a temporary folder.
sv: Det gick inte att ladda upp! Saknas en tillfällig mapp.

en: Upload failed! No file was uploaded.
sv: Uppladdning misslyckades.

en: Upload failed! Permission denied to write to target folder.
sv: Det gick inte att ladda upp! Åtkomst nekad att skriva till målmappen.

en: Upload failed! The duration of the upload exceeded the time limit of the server. Please contact the administrator.
sv: Det gick inte att ladda upp! Varaktigheten av uppladdningen överskridit tidsgränsen för servern. Vänligen kontakta administratören.

en: Upload failed! The upload has been canceled by the user or the browser dropped the connection.
sv: Det gick inte att ladda upp! Uppladdningen har avbrutits av användaren eller webbläsaren tappade anslutningen.

en: Upload failed! The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
sv: Den uppladdade filen överstiger MAX_FILE_SIZE som angavs i HTML-formuläret.

en: Upload failed! The uploaded file exceeds the file size limit of the server. Please contact the administrator.
sv: Det gick inte att ladda upp! Den uppladdade filen överskrider Filstorleksgränsen för servern. Vänligen kontakta administratören.

en: Upload failed! The uploaded file was only partially uploaded.
sv: Det gick inte att ladda upp! Den uppladdade filen laddades bara delvis.

en: Upload failed! Unknown error.
sv: Det gick inte att ladda upp! Okänt fel.

en: Upload files
sv: Ladda upp dokument

en: Upload in progress
sv: Ladda upp pågår

en: Upload in progress but no files uploaded so far!
sv: Uppladdning pågår men inga filer uppladdade hittills!

en: Upload in progress but some files already failed!
sv: Uppladdning pågår men vissa filer redan misslyckats!

en: Upload in progress with warnings!
sv: Ladda upp fil/ladda upp filer

en: Upload parameters of this file, passed as JSON string to the handler, could not be parsed.
sv: Ladda upp parametrarna för denna fil, passerade som JSON-sträng till hanteraren, kunde inte parsas.

en: Upload path: %filepath%
sv: Ladda sökväg: %filepath%

en: Upload skipped! File already exists.
sv: Ladda upp överhoppade! Filen finns redan.

en: Upload succeeded but the file is suspicious because its contents do not match its extension. Its proper filename is:
sv: Ladda upp lyckades men filen är misstänksam eftersom innehållet inte matchar dess förlängning. Dess korrekt filnamn är:

en: UploadStates, passed as JSON string to the handler, could not be parsed.
sv: UploadStates, passerade som JSON-sträng till hanteraren, kunde inte parsas.

en: User
sv: Användare

en: User Fields
sv: Användarfält:

en: WPFilebase Plugin not updated because there were no files uploaded.
sv: WPFilebase Plugin uppdaterad inte eftersom det fanns inga filer som laddas upp.

en: Warning: JSON parse error.
sv: Varning: JSON parse error.

en: Wordpress File Upload Form
sv: WordPress filöverföringsformuläret

en: Wordpress File Upload plugin uploader for sidebars
sv: WordPress-fil ladda upp plugin uploader för sidofält

en: Wrong captcha!
sv: Fel captcha!

en: Yes
sv: Ja

en: You are not allowed to delete this file!
sv: Du får inte ta bort denna fil!

en: You are not allowed to download this file!
sv: Du har inte tillgång till den här filen.

en: Your browser does not support video recording from the webcam!
sv: Din webbläsare stöder inte videoinspelning från webbkameran!

en: Your browser does not support webcam capture!
sv: Din webbläsare stöder inte webbkamerainspelning!

en: Your message
sv: Ditt meddelande

en: cancel upload of this file
sv: avbryt överföringen av denna fil

en: cannot be empty!
sv: kan inte vara tom!

en: checkbox unchecked!
sv: kryssrutan avmarkerad!

en: checking captcha...
sv: kontrollerar captcha...

en: click to continue the upload
sv: klicka för att fortsätta uppladdningen

en: correct captcha
sv: rätt captcha

en: email not valid!
sv: E-postadressen är inte giltig!

en: emails do not match!
sv: e-post stämmer inte!

en: end recording
sv: avsluta inspelning

en: go live again
sv: gå live igen

en: go to the beginning
sv: Gå till början

en: go to the end
sv: Gå till slutet

en: guest
sv: gäst

en: loading visual editor
sv: lastning visuell redigerare

en: no base email field in group!
sv: ingen bas e-fältet i gruppen!

en: no base password field in group!
sv: ingen bas lösenordsfältet i grupp!

en: no item selected!
sv: Inget objekt valt.

en: no option selected!
sv: Inget alternativ valt

en: number not valid!
sv: nummer inte giltig!

en: passwords do not match!
sv: De två lösenorden matchar inte.

en: pause
sv: Paus

en: play
sv: Spela

en: please wait while redirecting...
sv: Vänta medan omdirigerar...

en: record video
sv: spela in video

en: refreshing...
sv: Förnyar...

en: screenshot
sv: Skärmdump

en: select dir...
sv: Välj katalog

en: take a picture
sv: ta en bild

en: the response parameter is invalid or malformed
sv: Parameterns svar är ogiltigt eller har felaktigt format.

en: the response parameter is missing
sv: Parametern saknas.

en: the secret parameter is invalid or malformed
sv: hemliga parametern är ogiltig eller felaktig

en: the secret parameter is missing
sv: den hemliga parametern saknas

en: turn webcam on/off
sv: vända webcam på/av

en: type dir
sv: Typ

en: unknown
sv: okänd
